Psychofarmakologia 37 - Zolpidem

Psychofarmakologia 37 - Zolpidem

37 ___
Zolpidem
ttum. M. Rzewuska
Zolpidem (Stilnox) nie jest pochodną benzodiazepiny, ale także wpływa na kompleks kwas gamma-aminomasłowy (GABA) receptor benzodiazepinowy. Zolpidem jest lekiem nasennym. Nie powoduje działania zwiotczającego mięśnie, obserwowanego podczas stosowania ben­zodiazepin. Jest pochodną imidazopirydyny. Jego strukturę chemiczną przedstawiono na ryc. 37-1.
DZIAŁANIE FARMAKOLOGICZNE
Farmakokinetyka
Zolpidem jest szybko i dobrze wchłaniany po zażyciu doustnym: w ciągu ok. 2 h uzyskuje maksymalne stężenie we krwi. Jego okres półtrwania wynosi 2-3 h; jest metabolizowany głównie poprzez koniugację. Nie ma aktywnych metabolitów.
Farmakodynamika
Wykazuje dużo większe powinowactwo wobec receptorów benzodiazepinowych typu 1 niż do receptorów typu 2 (BZ2); wiąże receptory benzodiazepinowe o.u.n, swoiście silniej niż receptory obwodowe. Miejsce wiązania zolpidemu jest podobne do benzodiazepin; także jego działanie odwraca antagonista receptorów benzodiazepinowych flumazenil (Romazicon).
WSKAZANIA
Jedynym wskazaniem do stosowania zolpidemu jest krótkotrwałe leczenie bezsenności.
WSKAZÓWKI KLINICZNE
Zolpidem jest dostępny w tabletkach po 5 i 10 mg. W leczeniu bezsenności stosuje się zazwyczaj 10 mg wieczorem przed pójściem do łóżka. U pacjentów w wieku poniżej 65 lat początkową dawkę 10 mg można w razie potrzeby zwiększyć do 15 lub 20 mg. U pacjentów po 65 r.ż. leczenie należy rozpoczynać od dawki 5 mg. Nie zaleca się stosowania zolpidemu długotrwale.
tmp17B2-1.jpg
Ryc. 37-1. Budowa cząsteczkowa zolpidemu
204 Farmakoterapia w zaburzeniach psychicznych
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Możliwe jest wystąpienie amnezji następczej oraz lęku w następnym dniu po zażyciu leku. Opisano wymioty i reakcje dysforyczne. Może wytworzyć się tolerancja i uzależnienie, opisano przypadki nadużywania leku. Pacjenci zażywający zolpidem powinni być uprzedzeni, że muszą zachować ostrożność w prowadzeniu pojazdów i w pracy z urządzeniami mechanicznymi. Lek ten przenika do mleka, dlatego nie powinien być stosowany u kobiet karmiących piersią. U pacjentów z uszkodzeniem nerek lub wątroby należy zmniejszyć jego dawkę. U pacjentów w starszym wieku ma on okres półtrwania dłuższy, a u dzieci krótszy.
INTERAKCJE
Niewiele jest informacji o interakcjach zolpidemu, ale wchodzi on w reakcje z alkoholem i innymi lekami działającymi depresyjnie na o.u.n.; może też nasilać spowolnienie i ospałość występujące po zażyciu innych leków uspokajających i nasennych.
Więcej na ten temat zob. w: HA. Kapłan, B.J. Sadock: Other Pharmacological Therapies, CTP/VI, rozdz. 32.27. s. 2122-2129.

Kategorie

Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne
  • Marihuana
  • Miks
  • Ruta stepowa

Szeroka plaża nad jeziorem w dość wietrzny, raczej pochmurny i niezbyt ciepły wrześniowy dzień (ok. 17-18st. ), las (przelotowo) oraz rozległy obszar łąkowy, otoczony z 3 stron lasem, bez widoku na ślady cywilizacji. Nastawienie: wyluzowane podejście do nadchodzącego tripa.

To, co opisze w trip raporcie, to nie są jakieś szczególnie odkrywcze spostrzeżenia, ale inaczej jest to wiedzieć normalnie a inaczej czuć. Jest różnica pomiędzy świadomością  smaku czekolady, zimnego piwa lub ostrej papryki a jedzeniem ich, jest różnica pomiędzy znajomością tego, jak grzeje wschodzące słońce po chłodnej nocy, a odczuwaniem tego. Jeszcze większa jest różnica pomiędzy znajomością tego, jak to jest być zakochanym, a odczuwaniem tego.

nic

  • 2C-P

  • Ayahuasca

nazwa substancji- Ayahuasca(Peganum Harmala + Mimosa tenniflora)


poziom doświadczenia użytkownika - mj, #, benzydamina, dxm, xtc, lsd, salvia d.


set & setting- moje mieszkanie, pozytywny nastrój, strach przed nieznanym + dobry znajomy, który czuwał gdyby coś poszło nie tak.
  • 4-HO-MET
  • Przeżycie mistyczne

Wyczekiwany dzień, urodziny jednego z nas, przepozytywne nastawienie, jezioro w centrum miasta, plaża, las, za rogiem cywilizacja.

      Obudził mnie wyśmienity humor. To dziś jest ten długo planowany dzień debiutu, słońce świeci, niebieskie niebo, idealnie!  Około godziny 17 dotarliśmy całą 6 osobową ekipą (S- solenizant, P- moja debiutująca na psychodelikach przyjaciółka, T- przyjaciel solenizanta, M- drugi przyjaciel solenizanta, K- trzeci przyjaciel solenizanta i ja) na wybrane przez nas wcześniej miejsce. Rozłożyliśmy koce pod drzewem na jednej z małych plaż, prawie przy samej drodze głównej prowadzącej dookoła jeziora.

randomness