Psychofarmakologia 12 - Disulfiram

Psychofarmakologia 12 - Disulfiram

12 ____
Disulfiram
tłum. J. Rybakowski
Disulfiram [preparaty dostępne w Polsce: Anticol, tabl. 500 mg, oraz Anticol; Esperal, tabl. 100 mg do implantacji przyp. tłum.] jest używany w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Jego podstawowym mechanizmem działania jest wywoływanie nieprzyjemnych objawów somatycznych po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu w okresie zażywania leku. Budowę cząsteczkową disulfiramu przedstawiono na ryc. 12-1.
DZIAŁANIE FARMAKOLOGICZNE
Disulfiram jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej. Lek ten zaburza metabolizm alkoholu, doprowadzając do znacznie zwiększonego stężenia aldehydu octowego we krwi. Gromadzenie się aldehydu octowego (w ilości dziesięciokrotnie większej niż podczas prawid­łowego metabolizowania alkoholu) wywołuje wiele nieprzyjemnych objawów, nazywanych reakcją disulfiram-alkohol (nazywanych także zespołem aldehydu octowego), takich jak: nudno-ści, pulsujący ból głowy, wymioty, nadciśnienie, gwałtowne uderzenia krwi do głowy, pocenie się, pragnienie, duszność, tachykardia, bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy oraz zamazane widzenie. Reakcja występuje niemal natychmiast po spożyciu jednego kieliszka i może trwać do 30 minut.
Disulfiram po podaniu doustnym wchłania się prawie w całości z przewodu pokarmowego. Lek jest metabolizowany w wątrobie i wydalany w moczu. Jest rozpuszczalny w tłuszczach, a jego okres półtrwania wynosi 60-120 h. Po podaniu ostatniej dawki leku do całkowitej eliminacji leku z ustroju konieczny może być okres 1-2 tygodni.
WSKAZANIA KLINICZNE
Disulfiram jest dostępny w tabletkach po 250 i 500 mg. Początkowa dawka leku wynosi zwykle 500 mg doustnie, przez tydzień lub przez 2 tyg. potem podaje się dawkę podtrzymującą 250 mg na dobę. Dawka dobowa nie powinna przekraczać 500 mg. Dawka podtrzymująca wynosi 125-500 mg na dobę.
Chory powinien zostać poinformowany, że spożycie nawet najmniejszej ilości alkoholu może powodować reakcję disulfiram-alkohol, z jej wszystkimi nieprzyjemnymi objawami. Ponadto chorego powinno się ostrzec przed spożywaniem jakichkolwiek preparatów zawierających alkohol,
tmp9C2-1.jpg
94 Farmakoterapia w zaburzeniach psychicznych
takich jak syropy na kaszel, wszelkiego rodzaju płyny tonizujące oraz zawierające alkohol produkty żywnościowe i sosy. Niektóre objawy reakcji disulfiram-alkohol wystąpiły u mężczyzn, którzy stosowali zawierające alkohol płyny po goleniu i wdychali ich opary; z tego względu zachowana powinna być szczególna ostrożność również w odniesieniu do środków stosowanych miejscowo zawierających alkohol, takich jak perfumy.
Disulfiramu nie powinno się podawać choremu, który nie zachował abstynencji przez co najmniej 12 h. Chorego powinno się ostrzec, że reakcja disulfiram-alkohol może zachodzić nawet po 1 -2 tyg. od przyjęcia ostatniej dawki disulfiramu. Chorzy powinni nosić karty identyfikacyjne opisujące objawy reakcji disulfiram-alkohol oraz nazwisko i numer telefonu lekarza, do którego należy zadzwonić w razie potrzeby.
Na początku leczenia oraz w okresie późniejszym zaleca się wykonanie badań morfologii krwi oraz poziomu transaminaz ze względu na możliwość wystąpienia zaburzeń układu krwiotwór­czego, zapalenia wątroby oraz reakcji nadwrażliwości na disulfiram. Podawanie tego leku jest przeciwwskazane u dzieci, u osób w wieku adolescencyjnym oraz u ciężarnych, a u osób po 50 r.ż. lek powinien być stosowany ze szczególną ostrożnością.
Z powodu ryzyka wystąpienia poważnych powikłań, mogących nawet kończyć się śmiercią, leczenie disulfiramem stosuje się obecnie rzadziej niż w przeszłości.
Próba z alkoholem
Niektórzy lekarze wywołują reakcję disulfiram-alkohol u chorych w celu wykazania przykrego działania leku. Jednakże z powodu wysokiego ryzyka wystąpienia zaburzeń sercowo-naczyniowych, a nawet zgonu, obecnie nie zaleca się stosowania tej metody. Większość chorych zostaje przekonana o nieprzyjemnym przebiegu reakcji disulfiram - alkohol, gdy lekarz w sposób obrazowy ją opisze.
Leczenie skojarzone
Disulfiram jest rzadko skuteczny jako jedyny sposób leczenia alkoholizmu, nawet u chorych wysoce zmotywowanych. Stosowanie disulfiramu powinno być łączone z psychoterapią oraz technikami grupowymi, takimi jak anonimowi alkoholicy (AA). Wskazana jest dokładna kontrola przebiegu leczenia w celu sprawdzenia, czy chory pobiera lek zgodnie z zaleceniami.
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Nasilenie reakcji disulfiram-alkohol jest różne u poszczególnych chorych. W skrajnych przypadkach może wystąpić depresja ośrodka oddechowego, zapaść sercowo-naczyniowa, zawał mięśnia sercowego, drgawki oraz śmierć. Z tego względu podawanie disulfiramu jest przeciw­wskazane u chorych z ciężką chorobą układu oddechowego lub układu krążenia. Ponadto nie powinno się disulfiramu stosować a jeżeli tak, to z wielką ostrożnością u chorych z zapaleniem nerek, uszkodzeniem mózgu, niedoczynnością tarczycy, cukrzycą, chorobami wątroby, napadami drgawkowymi, politoksykomanią lub nieprawidłowym wynikiem badania elektroencefalograficznego (EEG). Większość śmiertelnych powikłań disulfiramu wystąpiła u chorych używających dawki leku większej niż 500 mg i po spożyciu przeszło 100 g alkoholu. Leczenie nasilonej reakcji disulfiram-alkohol jest objawowe i polega na zapobieganiu wy­stąpieniu wstrząsu.
Do objawów niepożądanych disulfiramu występujących przy niespożywaniu alkoholu zalicza się zmęczenie, zapalenie skóry, impotencję, zapalenie nerwu wzrokowego, zaburzenia psychiczne oraz uszkodzenie wątroby. Metabolit disulfiramu jest inhibitorem hydroksylazy dopaminy; używanie go może wywoływać lub zaostrzać objawy psychozy, nie powinno się więc go stosować u chorych z zaburzeniami psychotycznymi.
Disulfiram 95
INTERAKCJE
Disulfiram zwiększa stężenie we krwi diazepamu, paraldehydu, fenytoiny, kofeiny, tetrahyd-rokanabinoli, barbituranów, leków przeciwzakrzepowych, izoniazydu oraz trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych.
Więcej na ten temat zob. w: H.I. Kapłan, B.J. Sadock: Other Farmacological Therapies, CTP/VI, rozdz. 32.27, s. 2122-2129.

Kategorie

Zajawki z NeuroGroove
  • Pozytywne przeżycie
  • Szałwia Wieszcza

"Jesteśmy herosami!"

Ponownie.

Ja- ta iluzja. Iluzja. Iluzja. Po drugiej stronie wymiarowego lustra. Ja- piszę.

Szałwia Czarownika nie dostała swojej nazwy przez przypadek. Potrafi dać magię. I taka właśnie magia spływa na umysł z chwilą wypuszczenia bucha.

  • Mieszanki "ziołowe"
  • Przeżycie mistyczne

Miałem tego dnia dobry humor, pucha na mieście więc hindu z braku laku i chęci porobienia się (nie wiem co mi do głowy strzeliło)

Strzeliłem tłoka z tego gówna około godz 12-13, efekt ogólnie jak po zwykłej baczce. Na początku zwężyło mi pole widzenia i mocno spowolniło ruchy, puściłem jakąś muzę i chillowałem. Po jakimś czasie zacząłem gadać do siebie najpierw słownie, potem w myślach. Przekilnałem dużo, bo miałem problemy z chodzeniem, kiedy zasłaniałem żaluzje i zamykałem okno mówiłem sobie - nie rób tego koleś, odpuść sobie stary, uciekaj stąd, co ty robisz.

  • Marihuana
  • Muchomor czerwony
  • Przeżycie mistyczne

ciekawość eksperymentu, piątkowy wieczór, mój dom, łóżeczko, kołderka, medytacja

Wszystko to wydarzyło się około 4 i pół roku temu. Zafascynowany historią rytualnego używania na Syberii, dobrze mi znanego (chociaż od innej strony) grzyba, opisami przeżyć i danymi, z których wynika, że nie jest on, aż tak, śmiertelnie trujący, jak mi się zawsze wydawało, postanowiłem, że koniecznie muszę go spróbować. Był to wszystkim dobrze znany muchomor czerwony. Pewnego wrześniowego dnia zebrałem 7 czerwonych kapeluszy, zdekarboksylowałem je w piekarniku i schowałem na później.

  • Grzyby halucynogenne



Wspomnienia z jesieni




Poziom doświadczenia: NIE brałem heroiny, kokainy, lsd, sd



Witam wszystkich zainteresowanych tematyką.

Chciałbym przedstawić w tym artykule, moje przeżycia związane z grzybami a konkretnie z Psilocybe semilanceata - Łysiczka lancetowata oraz przybliżyć czytelnikowi tematykę z nimi związaną.


randomness