Psychofarmakologia 11 - Dantrolen

Psychofarmakologia 11 - Dantrolen

11
Dantrolen
tłum. M. Rzewuska
Dantrolen (Dantrium) jest lekiem zmniejszającym napięcie mięśni szkieletowych. Chemicznie jest pochodną hydantoiny i różni się budową od innych leków o podobnym działaniu. Jego strukturę cząsteczkową przedstawia ryc. 11 -1.
DZIAŁANIE FARMAKOLOGICZNE
Dantrolen obniża napięcie mięśni przez bezpośredni wływ na kurczliwość mięśni poprzecznie prążkowanych poza płytką nerwowo-mięśniową. Wpływa na napięcie mięśni przez działanie na uwalnianie wapnia z sarkoplazmy.
Farmakokinetyka
Około jednej trzeciej dantrolenu po zażyciu doustnym wolno wchłania się z przewodu pokarmowego. Pomimo to, stosując dostateczne dawki, można osiągnąć stałe stężenie we krwi. Przeciętny okres półtrwania wchłaniania u osób dorosłych wynosi nieco ponad godzinę. Mniej więcej po 5 h po zażyciu doustnym osiąga maksymalne stężenie we krwi. Okres półtrwania eliminacji wynosi około 9 h po podaniu 100 mg. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z moczem. W dużym stopniu wiąże się z białkami krwi.
WSKAZANIA
Podstawowym wskazaniem do dożylnego stosowania dantrolenu w psychiatrii jest złośliwy zespół neuroleptyczny. Lek jest stosowany najczęściej w związku z podtrzymywaniem funkcji życiowych i w połączeniu z antagonistami receptorów dopaminergicznych np. z bromokryptyną (Bromocorn, Parlodel); (rozdz. 8). Nie należy go stosować przewlekle ze względu na ryzyko wystąpienia poważnych objawów ubocznych.
WSKAZÓWKI KLINICZNE
W złośliwym zespole neuroleptycznym po natychmiastowym odstawieniu neuroleptyku podaje się dantrolen w dawce 1 mg/kg masy ciała doustnie 4 x w ciągu doby lub 1 - 5 mg/kg masy ciała dożylnie. Nie tylko obniża on napięcie mięśni, ale również pomaga w podtrzymywaniu funkcji
tmp9B9-1.jpg
Ryc. 11-1. Budowa cząsteczkowa dantrolenu
92 Farmakoterapia w zaburzeniach psychicznych
życiowych, ciśnienia krwi, funkcji nerek oraz przyczynia się do obniżenia temperatury ciała. Dantrolen jest dostępny w postaci kapsułek po 25, 50 i 100 mg oraz w ampułkach po 20 mg. Nie był badany u osób w podeszłym wieku. Badania przeprowadzone u dzieci nie wykazały w porównaniu z pacjentami dorosłymi odmiennych cech działania.
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Wiele poważnych objawów ubocznych działania dantrolenu wynika z długotrwałego stosowa­nia leku. Objawy uboczne to zapalenie wątroby, drgawki, wysięk w opłucnej i zapalenie jamy osierdziowej. Objawy te nie występują podczas krótkotrwałego dożylnego podawania tego leku. Najczęstszymi objawami niepożądanymi są: osłabienie mięśni, ospałość, zawroty głowy, nadwraż­liwość na światło, nudności, biegunka, złe samopoczucie i wzmożona męczliwość. Występują one przejściowo. Do objawów wynikających z wpływu dantrolenu na o.u.n. należą: zaburzenia artykulacji mowy, bóle głowy, zaburzenia widzenia, odczuwanie przykrego smaku, depresja, zmącenie świadomości, omamy, nerwowość, bezsenność i nasilenie lub wywoływanie drgawek. Lek należy stosować z ostrożnością u pacjentów ze schorzeniami wątroby, nerek lub przewlekłymi chorobami płuc. Dantrolen przechodzi przez łożysko, nie wolno go stosować w ciąży, nie powinien być stosowany u kobiet karmiących piersią; wyjątek stanowi konieczność leczenia złośliwego zespołu neuroleptycznego.
INTERAKCJE
Kojarzenie dantrolenu z estrogenami zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Należy zachować ostrożność podczas równoczesnego podawania leków uspokajających, np. benzodiazepiny. Nie wolno stosować dantrolenu dożylnie z lekami blokującymi kanały wapniowe.
Więcej na ten temat zob. w: H.I. Kapłan, B.J. Sadock: Other Pharmacological Therapies, CTP/VI, rozdz. 32.27, s. 2122-2129.

Kategorie

Zajawki z NeuroGroove
  • Narkoza
  • Retrospekcja

Zapalenie wyrostka.

Wiek w momencie doświadczenia: 12+(?)lat

Będzie to opis nie tylko efektu działania narkozy na mój małoletni wówczas mózg, ale przy okazji pewnego fenomenu zdarzającego się mi od dzieciństwa, jeszcze przed tym pierwszym zabiegiem chirurgicznym. Sam w sobie jest już niezwykły, a o tyle bardziej, że żaden ze znanych mi sposobów prócz narkozy go nie wywołał. Jeśli już się zdarza to spontanicznie nocą, o czym przy końcu, teraz skupie się na historii zabiegu, i tego czego doświadczyłem, czyli opisie samego fenomenu.

  • 4-HO-MET

DOŚWIADCZENIE:

Alkohol i nikotyna były pierwsze (niestety), ale także marihuana i haszysz, smart shiva, LSA z powoju, no i teraz 4-HO-MET.

SET & SETTING:

  • LSD-25
  • Przeżycie mistyczne

Nastawienie bardzo pozytywne, z nutką respektu dla substancji oraz stresu przed pierwszym razem. Większą część tripa spędziłem w swoim pokoju.

       Na samym początku zaznaczam, że trip miał miejsce ponad roku temu, jednak zdecydowałem się go opisać, ponieważ był to mój jak na razie jedyny prawdziwy trip po tej substancji (późniejsze były o wiele mniej ciekawe). Tego dnia około godziny 17 wróciłem z uczelni do mieszkania, był to koniec tygodnia, nadchodził upragniony weekend. Kilka dni wcześniej zamówiłem sobie kartonik 220ug LSD-25 o tajemniczej nazwie 'Alice in Wonderland'. Byłem bardzo podekscytowany, to był mój pierwszy raz z jakimikolwiek psychodelikami (jak przyszłość pokazała - od tego się wszystko zaczęło).

  • Bad trip
  • Etanol (alkohol)

S&S Miejsce: Dom, Praca, Miasto Substancja: Alkohol, Marihuana, Amfetamina, Mefedron, Viagra, Kokaina, MDMA, LSD, Oksykodon, Klonozepam Nastawienie: Depresja z licznymi powikłaniami psychicznymi

 

 

Otwieram swoje ciężkie oczy i zerkam na neonowy wyświetlacz mojego budzika.

5:43.

Cholera - myślę sobie i na spokojnie wygrzebuję się z legowiska. Nawet nie próbuję się oszukiwać że uda mi się zdążyć na poranną odprawę.

- Kurwa mać - mruczę do siebie -który to już raz w tym miesiącu ? Piąty ? Szósty ?

Nie jestem w stanie sobie przypomnieć jak wyglądał wczorajszy dzień a co dopiero to.