Psychofarmakologia 08 - Bromokryptyna

Psychofarmakologia 08 - Bromokryptyna

8_______
Bromokryptyna
tłum. M. Rzewuska
Bromokryptyna (Bromocorn, Parlodel) jest agoantagonistą dopaminergicznym, stosowanym przede wszystkim w leczeniu choroby Parkinsona (ryc. 8-1). Może być przydatna w leczeniu złośliwego zespołu neuroleptycznego. Jest coraz więcej danych, które przemawiają za stosowa­niem bromokryptyny w zespole odstawienia kokainy oraz w depresjach, chociaż w tym ostatnim przypadku tylko wówczas, gdy zawiodły standardowe metody leczenia. Dane kliniczne nie pozwalają jednoznacznie ocenić działania bromokryptyny w tych stanach (doniesienia o wynikach leczenia są sprzeczne).
DZIAŁANIE FARMAKOLOGICZNE
Bromokryptyna jest bardzo szybko, ale tylko częściowo (w mniej więcej 30%) wchłaniana z przewodu pokarmowego. Największe stężenie osiąga po 1,5 do 3 h po zażyciu doustnym. Nie zidentyfikowano jej aktywnych biologicznie metabolitów. Jest metabolizowana w wątrobie i wydalana z żółcią.
W zależności od dawki wywiera różne działanie na przekaźnictwo dopaminergiczne. W małych dawkach działa przede wszystkim na presynaptyczne receptory D2 jako agonista, hamując uwalnianie dopaminy. W większych dawkach działa wprost na receptory postsynaptyczne jako agonista dopaminy. To odmienne działanie wynika ze wzrostu wrażliwości receptorów presynaptycznych D2 na agonistów dopaminy.
WSKAZANIA
Wiele danych dowodzi, że bromokryptyna jest wskazana w leczeniu złośliwego zespołu neuroleptycznego, zespołu odstawienia kokainy i w depresji. Słabiej przekonujące są dane o jej przydatności w późnych dyskinezach, w maniach i w schizofrenii. W rzadkich przy-
tmp992-1.jpg
Ryc. 8-1. Budowa cząsteczkowa bromokryptyny
7 Farmakoterapia...
84 Farmakoterapia w zaburzeniach psychicznych
padkach może być przydatna w mlekotoku oraz w objawach pozapiramidowych spowodo­wanych przez neuroleptyki. Donoszono, że znosi objawy niepożądane związane ze stoso­waniem selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny: senność, znużenie i anorgazmię.
WSKAZÓWKI KLINICZNE
Bromokryptyna jest dostępna w tabletkach po 2,5 i 5 mg. Jeśli jest stosowana w czasie posiłku, to rzadziej występują nudności.
Złośliwy zespół neuroleptyczny
Skuteczność bromokryptyny w złośliwym zespole neuroleptycznym może wynikać z dwóch mechanizmów działania: po pierwsze, antagonizm dopaminergiczny może wpływać na termoregulacyjne funkcje w podwzgórzu; po drugie, antagonizm dopaminergiczny powoduje wydłużenie skurczu mięśni odwodowych. Agonista dopaminergiczny, jakim jest bromokryptyna, może teoretycznie przeciwdziałać tym objawom.
Rozpoznanie zespołu ma pierwszorzędne znaczenie w terapii. Pierwszym działaniem jest zaprzestanie stosowania leków przeciwpsychotycznych i wszczęcie postępowania podtrzymujące­go funkcje życiowe. Niezależnie od tego, czy zastosuje się bromokryptynę czy inne leki, wynik terapii zależy przede wszystkim od wczesnego rozpoczęcia leczenia Uważa się, że w leczeniu zespołu korzystny efekt dają również amantadyna (Viregyt, Symmetrel, Symadine) inny agonista dopaminergiczny i dantrolen (Dantrium), lek wpływający na obniżenie napięcia mięśni szkieletowych.
Leczenie bromokryptyna zazwyczaj rozpoczyna się od dawki 2,5 - 5 mg, podawanych doustnie 3 x dz. Dawkowanie można stopniowo zwiększyć do 60 mg w ciągu doby: lek stosuje się w dawkach podzielonych z jednoczesną kontrolą temperatury, napięcia mięśni i zaburzeń wegetatywnych. Leczenie prowadzi się przez 2-56 dni.
Zespół odstawienia kokainy
Bromokryptyny używa się zarówno do leczenia objawów odstawienia kokainy, jak i w długo­trwałej terapii uzależnienia. Badania kliniczne u tych pacjentów nie są dostatecznie udokumen­towane, a skuteczność nie jest pewna. Dopóki jednak nie będzie lepszych metod leczenia, można próbnie stosować w warunkach klinicznych bromokryptynę. W uzależnieniu od kokainy stosuje się bromokryptynę w dawce dobowej od 0,625 do 12,5 mg.
Depresje
Jakkolwiek w genezie zaburzeń afektywnych podkreśla się rolę serotoniny i noradrenaliny, w patomechanizmie choroby może mieć znaczenie także dopamina; depresje wiążą się z jej niedoborem, a manie z nadmiarem. W badaniach nad działaniem bromokryptyny w depresjach stosowano dawki dobowe od 2,5 do 200 mg, a odpowiedź na leczenie utrzymywała się co najmniej przez cztery dni (do czterech tygodni). Bromokryptynę można stosować w depresjach tylko w warunkach badania klinicznego i jedynie wówczas, gdy nie uzyska się poprawy po wielu próbach leczenia.
Lęk
Bromokryptyna może wywierać działanie przeciwlękowe, jeśli jest stosowana w dawce dobowej 10 mg, zwłaszcza w zespołach natręctw.
Bromokryptyna 85
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Jako objawy niepożądane i związane z wielkością stosowanej dawki najczęściej występują nudności i zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego. Niekiedy pacjenci zgłaszają bóle i zawroty głowy oraz senność. Może wystąpić reakcja paradoksalna objawiająca się zaburzeniami ruchowy­mi i objawami psychotycznymi. Bromokryptyna może wpływać na układ sercowo-naczyniowy, np. może zaostrzyć objawy dusznicy bolesnej.
Bromokryptynę należy stosować z zachowaniem ostrożności u pacjentów z nadciśnieniem lub chorobami wątroby. Nie wolno jej stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.
INTERAKCJE
Stosowanie bromokryptyny jednocześnie z lekami wykazującymi działanie antydopaminergiczne (np. z fenotiazynami czy butyrofenonami) może osłabiać ich działanie lecznicze. Podawanie z lekami obniżającymi ciśnienie krwi zwiększa efekt hipotensyjny. Leku nie należy stosować jednocześnie z alkaloidami sporyszu, gdyż grozi to wzrostem ciśnienia i zawałem mięśnia sercowego. Znane są także interakcje bromokryptyny z estrogenami, progesteronem i lekami antykoncepcyjnymi.
Więcej na ten temat zob. w: H.I. Kapłan, B.J. Sadock: Other Pharmacological Therapies, CTP/VI, rozdz. 32.27, s. 2122-2129.

Kategorie

Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

Spokó i cisza. Ogólnie spoko.

Dziś ciąg dalszy raportu ze strony: https://neurogroove.info/trip/zrozumia-em-przes-anie-thc

Obudziłem sięprzed 11:00. Zapodałem 2 kapsułki Citroseptu. To jest grejfrut w tabletkach. Wersja forte :)

Około 11:30 - pierwszy skręt z maryśki zmieszanej z tytoniem. Standardowo, 1/3 paapierosa.

11:40 - poszedłem do dilera po 2 gramy. Ciepło jak diabli. Mokra koszula od tego gorąca. W ogóle nie czuję działania THC.

  • Szałwia Wieszcza

Salvia divinorum – suszone liście – Pierwszy raz


Doświadczenie ogółem – mj,LSD, amfa, psylo, etanol(zaawansowany)


Sprzęt : własnej roboty faja wodna bez rurki – pionowa , palnik na propan-butan z butlą (do lutowania rur)

  • Grzyby halucynogenne
  • Retrospekcja

Planowane od kilku dni naćpanie się w stałym gronie. Przyjazd do innego miasta w celu odwalenia obowiązków rodzinnych i szybka ucieczka w celu tripowania.

Historia ta stanowi zapis wspomnień z etapu mojego życia, który z perspektywy oceniam jako dość wartościowy, ale jednocześnie pouczający. Nie będzie tu alfy pvp dożylnie i popalonych kabli, bo od zawsze uważałem ten rodzaj zabawy za nic nie warte, krótkodystansowe gówno dla przygłupów, którym nie zależy na życiu. Preferowałem psychodeliki - marię, która działała na mnie za mocno i czasem psychotycznie, a od niedawna lsd i grzyby, których to spróbowałem pierwszy raz już około 3 lata wcześniej.

  • Inhalanty

nazwa substancji: benzyna lekarska





poziom doswiadczenia: thc, #, xtc, lsa, dxm, benzydamina I

wiele innych...







metoda zazycia: kiranie ze szmaty





set & setting: moja piwnica, chec sklimacenia sie czymkolwiek.