Jak marihuana zaburza pamięć

Pomimo że od dawna wiadomo, iż marihuana upośledza pamięć, to dokładny mechanizm tego zaburzenia nie został dotychczas opisany. Andr,s Ozaita wraz z kolegami z Uniwersytetu Pompeu Fabra w Barcelonie badał wpływ tetrahydrokannabinolu (THC - głównego składnika psychoaktywnego marihuany) na receptory kannabinoidów w mózgu. Wcześniejsze badania wykazały, że receptory te mogą wpływać na siłę połączeń pomiędzy neuronami.

agquarx

Kategorie

PAP

Odsłony

4151
Pomimo że od dawna wiadomo, iż marihuana upośledza pamięć, to dokładny mechanizm tego zaburzenia nie został dotychczas opisany. Andr,s Ozaita wraz z kolegami z Uniwersytetu Pompeu Fabra w Barcelonie badał wpływ tetrahydrokannabinolu (THC - głównego składnika psychoaktywnego marihuany) na receptory kannabinoidów w mózgu. Wcześniejsze badania wykazały, że receptory te mogą wpływać na siłę połączeń pomiędzy neuronami. Naukowcy stwierdzili, że THC zwiększa aktywność ścieżki sygnałowej prowadzącej do syntezy białka w mózgu myszy. Jak zaobserwowali autorzy pracy, przejściowe zwiększenie produkcji białka ma miejsce w tzw. neuronach hamujących i wywołuje u myszy upośledzenie pamięci długotrwałej. Naukowcy odkryli również, że zahamowanie tej ścieżki sygnałowej przez lek immunosupresyjny o nazwie rapamycyna (stosowany zwykle by przeciwdziałać odrzuceniu przeszczepionych narządów) zapobiega spowodowanej przez THC utracie pamięci. KDO PAP - Nauka w Polsce krf/bsz

Komentarze

Borys (niezweryfikowany)
Ciekawa faza mogła by być gdy się zapali razem z tym lekiem.
POLAKOV (niezweryfikowany)
kurwa co maja myszy do mojego mozgu chyba ich zjebalo jak mozna takie cos na taka skale czynic. Dziury to nic innego jak zamyslenie przez to co sie przejaralo wystepuja one gdy sie szit odstawia a jak jest w uzyciu to nie mowimy ale mam dziury tylko sie to omija i sie robi coraz wiekszy przeskok. zreszta mozna te dziury zalatac glupota z ktorej mozna sie wyleczyc. Niech spierdalaja z myszami.
Anonim (niezweryfikowany)
no kurna ja mam luki w bani jak nie wiem co, a moze od palenia MJ moj mozg nauczyl sie tego zeby niestotnych informacji po prostu nie kodowac. Wkurwia mnie to moje wieczne zapominanie
czoper (niezweryfikowany)
ogolnie mj bardzo zle dziala na moj mozg. ciagle zapominanie i wypadanie z pamieci co wazniejszych informacji poprostu zaczyna irytowac. ale coz cos za cos =)=) wiec blesss yaaa =)
kocyla57 (niezweryfikowany)
a ja pamieci niemam i jakos zyje tdenerwuje mnie tylko wieczne szukanie glupich spodni czy bluzy bo zawsze zajebany gdzies to szczele, bez pamieci da sie zyc tylko czasami hujowe akcje przez to przychodza
Zajawki z NeuroGroove
 • Ketony
 • Pierwszy raz

Spokojny wieczór, sam w pokoju, który oświetla tylko blask monitora i lampka stołowa. Podekscytowany na myśl o przeżyciu nowego doświadczenia.

 Pierwszy raz z 4CMC

                Z precyzją kruszę kryształ, który podsypał dostałem w prezencie od kolegi. Kładę kryształ na kartce papieru, zginam kartkę na pół tak, aby kryształ znalazł się pomiędzy cienkimi stronami.
Biorę pałeczki do sushi. Zaczynam działać, czuję się jakbym wałkował ciasto na pizze.

 • Grzyby halucynogenne
 • Marihuana
 • Pierwszy raz

Dobry nastrój, podekscytowanie. Dom kolegi.

 Jestem po mojej pierwszej podróży. Wspomnę od razu, że na początku trip miał odbyć się w lesie, ale nie wypalił przez parę czynników. To nie ma znaczenia, natomiast wybór miejsca padł na dom kumpla.

 Słowem wstępu: tego, co doświadczyłem przez 4h podróży, tak mocno skondensowanych odczuć wręcz szaleństwa, nie dostarczyła mi żadna inna substancja. Odkryłem też, że jestem bardzo podatny na psylocynę i psylocybinę, ponieważ przy pierwszych wejściach już czułem, że będzie ostro i było. Mój trip był bardzo kontrastowy - dobra/zła strona, ale o tym zaraz.

 • Benzydamina
 • Etanol (alkohol)
 • Fluoksetyna

Set & Setting: jezioro w lesie poza miastem, namiot na plaży, deszcz i ciemność, dzień wcześniej palenie do nieprzytomności

Wiek: 17 lat, 70 kilogramów. ,obaj mniej wiecej tak samo.

Nie zamierzam namawiać tym wpisem nikogo do brania benzydaminy, fluoksetyny w celach innych niż terapeutyczne i picia wódy. Stanowczo odradzam ww. substancje.

 • 5-MeO-DMT
 • Inne
 • Katastrofa

Przyjemnie przeżyty weekend, noc u mnie w domu z kumplami.

Uh, ten trip raport będzie taki sam jak profil działania tej substancji. Krótki. (Dobra, po napisaniu go, stwierdzam, że jednak jest długi) W zasadzie całość dotyczy dwóch tripów, które wydarzyły się w przeciągu godziny, może półtorej.
Wszyscy uczestnicy mieli już doświadczenie (niekoniecznie duże, ale mieli) zarówno z empatogenami, jak i z depresantami, jak i z stymulantami i psychodelikami.

randomness