Zaburzenia somatyczne, psychiczne i psychosomatyczne
1. W dziale Zaburzenia somatyczne, psychiczne i psychosomatyczne nie tworzymy nowych wątków pisanych w stylu "Co mi jest". Od tego jest dział Opisz swój przypadek. zdrowie-twoj-przypadek.html
2. Wątki zakładamy tylko i wyłącznie z nazwą podjednostki chorobowej bądź narządem, z którym są powiązane choroby. Przykładowa nomenklatura zakładania wątków "Encefalopatia wątrobowa" a nie "Mam problem z wątrobą".
3. Przy wyborze nazwy tematu kierujemy się najlepiej wykazem ICD-9 bądź najnowszym ICD-10. Dotyczy to głównie chorób psychicznych i psychosomatycznych.
http://lista.icd10.pl/
4. Używamy opcji szukaj, duża część chorób już jest zamieszczona, pytania zadajemy w utworzonych wątkach.
5. Przed utworzeniem wątku lub też zadaniem pytania należy wejść w przyszłości utworzony wątek "Lista tematów", gdzie w poszczególnych kategoriach będą zamieszczone odnośniki do utworzonych już tematów.
6. Jest to dział stricte poświęcony chorobom, leczeniu, diagnozie, badaniom, życiu z chorobą, zapobieganiu jej objawom, farmakologii dlatego występuje tutaj KATEGORYCZNY ZAKAZ SPAMU I OFFTOPU. Takie zachowania będą surowo karane ostrzeżeniami i jeśli dana osoba się nie przystosuje blokadą konta. Od offtopu i luźnych konwersacji jest dział Knajpa pod przychodnią - zdrowie-knajpa.html, gdzie mile widziane są luźniejsze dyskusje nawet przez moderację.
7. Jeśli znajdą się osoby, które chcą pomóc w moderacji działu, a mają wiedzę i doświadczenie – proszę pisać w wątku chcia-bym-chcia-abym-zosta-moderatorem- ... 20090.html o przyjęcie do grupy Zdrowie.
8. Wiele osób z moderacji i administracji się przyczyniło do wprowadzenia restrukturyzacji tego działu, dużo pracy za nami i jeszcze więcej przed nami, dlatego prośba o uszanowanie tego - zakładajmy wątki, których nazwy będą od razu trafiać do innych użytkowników, piszmy ze składnią i bez błędów ortograficznych, nie obrażajmy innych użytkowników. Niech to forum nie będzie tylko encyklopedią wiedzy o substancjach psychoaktywnych, ale także i chorobach z nimi powiązanymi, jak sobie z nimi radzić. Pamiętajmy, że zdrowie przede wszystkim jak wszyscy wiedzą. Lepiej nie mieć efektów ubocznych i zjazdów, zdrowo się odżywiać, to wszystko wyjdzie nam na lepsze w perspektywie krótkotrwałej a co najważniejsze w długotrwałej. Niech ten dział będzie wkładem wszystkich dla wszystkich.
![[mem]](https://hyperreal.top/wtf/memy/a/a8f5e8e8-08c1-4353-8942-b90aa3682a4b/IMG_2675.jpeg?X-Amz-Algorithm=AWS4-HMAC-SHA256&X-Amz-Credential=nxyCWzIV8fJz5t5dUSIx%2F20250706%2FNOTEU%2Fs3%2Faws4_request&X-Amz-Date=20250706T015502Z&X-Amz-Expires=3600&X-Amz-SignedHeaders=host&X-Amz-Signature=cd2456ae8b141333e79baf5ba884e7fa47f2a1cbe80f6b9a3f49cca5e3289d87)
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/mozg-jointy-1000.png)
„Tysiąc jointów później” – co naprawdę dzieje się z mózgiem stałego palacza marihuany?
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/a12a216cf97460608e37260bc2663020f9aa0a82.jpg)
Dlaczego Portugalia może być europejską stolicą medycznej marihuany?
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/aptekadyzurna.jpg)
Rewolucja w receptach na opioidy przyniosła skutek? Przepisy miały uderzyć w receptomaty
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/25-06-25_narkotyki_05.jpg)
Bochnia. Policja ujęła dilerów narkotyków. W garażach przy KN-2 urządzili „biuro” i magazyn
Małopolscy policjanci zlikwidowali „przedsiębiorstwo” zajmujące się handlem narkotykami. Wynajmowane garaże przy jednej z ulic w Bochni spełniały rolę biura oraz magazynu ze środkami odurzającymi. Zabezpieczono duże ilości środków odurzających oraz zatrzymano 4 osoby.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/k0lumbijska_marynarka_wojenna.jpg)
Bezzałogowa łódź z internetem od Muska. Kartele coraz bardziej „smart”
Kolumbijskie służby wiele już widziały, ale ich ostatnie odkrycie zaskoczyło nawet weteranów walki z kartelami narkotykowymi. Marynarka wojenna tego kraju po raz pierwszy zatrzymała półzanurzalną, zdalnie sterowaną łódź do przemytu narkotyków. Jednostka była połączona z internetem przez system Starlink należący do Elona Muska.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/edna.jpg)
DNA w powietrzu. Wykrywają tak narkotyki i patogeny
Przełomowe badanie naukowców z Uniwersytetu Florydy wykazało, że środowiskowe DNA (eDNA) zasysane prosto z powietrza może dostarczyć szczegółowych informacji o otaczającym nas świecie. Od identyfikacji zagrożonych gatunków i śledzenia ludzkich patogenów, po wykrywanie alergenów i nielegalnych substancji.