Miesięcznie śląski oddział NFZ może tracić nawet kilkadziesiąt tys. zł z powodu dopłat do zrealizowanych w aptekach sfałszowanych recept na tramal, lek przeciwbólowy, używany przez młodzież jako narkotyk.
Dzieje się tak, bo ok. 20 proc. recept na ten silnie uzależniający specyfik, jest podrabianych lub wyłudzanych! W skali kraju to potężne kwoty. Wystarczy dodać, że roczna refundacja tego leku, nazywanego popularnie trampkiem, sięga ok. 27 mln zł!
Dzięki pracy kontrolerów ze śląskiego oddziału NFZ i policji udało się już rozbić kilka nielegalnych grup handlujących tramalem, m.in. w Sosnowcu i Żorach, ale wciąż powstają nowe. Ostatnio handlarze aktywnie działają na trasie Żywiec -Częstochowa. Recepty, i to bez najmniejszych problemów, są realizowane w przypadkowo wybranych aptekach. 27 mln złotych kosztuje roczna refundacja tramalu z kasy NFZ.
To proceder, który kwitnie w całej Polsce, ale tylko w województwie śląskim oszustwo zostało tak wnikliwie przeanalizowane przez NFZ, który jako pierwszy zwrócił uwagę na problem i określił jego skalę.
- Refundacja najczęściej stosowanej przez narkomanów postaci tramalu, czyli kropli, kosztuje Fundusz od 120 do 150 tysięcy złotych miesięcznie, zaś pozostałych, między innymi tramalu w tabletkach, ok. 50 tysięcy złotych. Oczywiście spora część wydawanego leku jest stosowana prawidłowo dla rzeczywiście potrzebujących chorych, ale koszt refundacji rośnie, podobnie jak liczba "fałszywek", co pokazuje sprawę w innym świetle - wyjaśnia Grzegorz Zagórny, naczelnik wydziału gospodarki lekiem w śląskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia i dodaje: - Nie mamy danych co do złotówki, bo nie sposób kontrolować każdą receptę. Jednak z rosnących kwot, jakie dopłacamy do zakupu leku, widzimy, że wzrost jego sprzedaży nie jest tylko spowodowany względami terapeutycznymi i leczeniem przeciwbólowym.
Rzeczywiście - jeszcze pięć lat temu w województwie sprzedawano ok. 6 tysięcy opakowań tego leku, a teraz wydaje się go już w ilości kilkudziesięciu tysięcy.
- Skala nadużyć może być znacznie większa niż wynika to z danych NFZ - twierdzi dr Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej. Jego zdaniem sfałszowanie recepty jest dziś, niestety, dziecinnie proste. - Dawniej w śląskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia obowiązywały druki recept ze znakami wodnymi, których podrobienie było wręcz niemożliwe. Teraz receptę można wydrukować na prostej drukarce i farmaceuta nie będzie w stanie sprawdzić jej autentyczności, bo tak naprawdę oprócz podpisu lekarza wszystkie dane mogą być nadrukowane - dodaje.
Dr Piechula interweniował w sprawie zmiany druku recept w Ministerstwie Zdrowia, ale skończyło się na obietnicach, choć liczba podrabianych blankietów nie tylko na Tramal, ale i na anaboliki z miesiąca na miesiąc rośnie.
Jedno opakowanie najpowszechniej stosowanego przez narkomanów tramalu w kroplach (96 ml) kosztuje ok. 94 zł. Można go kupić z 50 proc. dopłatą i wtedy Fundusz płaci połowę, ale można też dostać całkowicie bezpłatnie - wtedy NFZ pokrywa całość. Wystarczy tylko mieć receptę. W tym wypadku nie jest wymagana recepta różowa, na którą przepisuje się leki odurzające i substancje psychotropowe, ale zwykła - biała. Fałszerzom ułatwia to sprawę.
Tramal należy do opioidowych środków przeciwbólowych działa też uspokajająco. Stosowany jest w chorobach nowotworowych, zawale serca, przy bólach pooperacyjnych i pourazowych. Nie podaje się go dzieciom poniżej 14. roku życia.
Specjaliści, na co dzień stosujący u pacjentów tramal, wiedzą o narkotykowym procederze.
- Tramal to popularny i dobrze tolerowany lek przez chorych w stanach terminalnych. Dlatego stosujemy go chętnie. Najczęściej w postaci tabletek i podskórnych iniekcji, rzadziej kropli - wyjaśnia dr Jolanta Markowska, prezeska Hospicjum "Cordis" w Mysłowicach. - Ubolewam, że jest wykorzystywany do tak złych celów.
Tramal silnie uzależnia, a zmieszany z alkoholem, który znacznie wzmacnia jego działanie, powoduje narkotykowy odlot. Można się o tym przekonać wchodząc na fora internetowe, na których roi się od opowieści uzależnionych od tego specyfiku.Można go też tam kupić i to z dostawą w ciągu kilku, kilkunastu godzin od zamówienia. Anonse typu: "Sprzedam tramal w każdej ilości i dawce" z podanym adresem internetowym nie należą do rzadkości. Ten praktycznie legalny narkotyk można dostać także z przemytu. Głównie z Wielkiej Brytanii, ale też Rosji i Ukrainy.
- Tramal może wydawać się super cool, horror szoł po pierwszych dawkach. Bo wtedy działa przyjemnie. Gorzej, jak ktoś wpadnie w ciąg. Wtedy nie jest w ogóle przyjemnie. Od października 2005 roku do teraz zjadłem dość dużo tramalu. No i wypiłem - ze 20 butelek po 96ml. - zwierza się jeden z uzależnionych internautów.
Uzależnieni biorą nawet po kilkanaście tabletek dziennie! Niestety, lekarze często wypisują go na błahostki, które można pokonać słabszym i mniej obciążającym organizm lekiem.
- Lekarze szczególnie ostrożnie powinni wypisywać tramal, a aptekarze z wnikliwością analizować każdą receptę - przypomina Grzegorz Zagórny."
Uwaga na lek!
Skutki uboczne tramalu mogą być bardzo dotkliwe. Są to: Często nudności i zawroty głowy, wymioty, zaparcia, nadmierne pocenie się, suchość w jamie ustnej, ból głowy, splątanie. Mogą wystąpić zaburzenia czynności układu krążenia (kołatanie serca, omdlenia). Obserwowano też: osłabienie mięśni szkieletowych, zmiany łaknienia oraz zaburzenia w oddawaniu moczu. W pojedynczych przypadkach opisywano drgawki pochodzenia mózgowego. Lek może wywołać uzależnienie, szczególnie u pacjentów z tendencją do nadużywania leków, oraz mogą wystąpić objawy związane z reakcją odstawienia, podobne do obserwowanych po odstawieniu opioidów. ("Polska Dziennik Zachodni")
K0menatrz
Dlaczego tramal jest taki fajny? bo oprocz skladowej opioidowej ma skladowa dopaminergiczna co jest rzadkoscia w tej grupie leków ...
Chyba trochę przesadzają...
Piszcie kiedykolwiek
Wszystko co napisałem na tym forum to prawda; opisywane sytuacje miały miejsce..
![[mem]](https://hyperreal.top/wtf/memy/c/cc54983d-cb84-44a7-b3c0-0fd57d58864b/0bf3b5c854fe9f5df90df514d7f05316.jpg?X-Amz-Algorithm=AWS4-HMAC-SHA256&X-Amz-Credential=nxyCWzIV8fJz5t5dUSIx%2F20250503%2FNOTEU%2Fs3%2Faws4_request&X-Amz-Date=20250503T153502Z&X-Amz-Expires=3600&X-Amz-SignedHeaders=host&X-Amz-Signature=24c7af24a86b22b3484a0b6e4d37be5b5f7b083c23afdc510e3e3d60353f812d)
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/germancannaclubs.jpg)
Niemiecki ekspert: trudno dostrzec w legalizacji konopi cokolwiek pozytywnego
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/nowenarkogis.jpg)
Coraz więcej Polaków przedawkowuje nowe narkotyki. Raport GIS
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/zrzut_ekranu_z_2025-01-17_11-55-24.jpg)
„Wokół marihuany medycznej wciąż jest wiele stereotypów, a największą bolączką jest dezinformacja”
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/image-1-1038x692.png)
Największa w historii analiza potwierdza: marihuana skuteczna w leczeniu objawów nowotworowych
W ciągu ostatnich miesięcy świat nauki zyskał dostęp do największej metaanalizy dotyczącej zastosowania marihuany w terapii nowotworów, przeprowadzonej przez Whole Health Oncology Institute we współpracy z The Chopra Foundation i opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie Frontiers in Oncology. Wyniki są jednoznaczne – istnieje przytłaczający konsensus naukowy, że medyczna marihuana skutecznie łagodzi objawy choroby nowotworowej i poprawia jakość życia pacjentów.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/prof._marcin_wojnar.png)
Prof. Marcin Wojnar o alkoholach 0%: Piwo bezalkoholowe podtrzymuje mechanizmy uzależnienia
Coraz więcej osób sięga po piwo bezalkoholowe, wierząc, że to zdrowy wybór. Czy na pewno? Prof. Marcin Wojnar tłumaczy, dlaczego „zerówki” mogą być poważnym zagrożeniem – zapraszamy do przeczytania wywiadu.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/chimpanzees-sharing-fruit.jpg)
Szympansy biesiadują? Sfilmowano je, gdy dzieliły się owocami zawierającymi alkohol
Ludzie od dawna spożywają alkohol i od tysiącleci odgrywa on rolę we wzmacnianiu więzi społecznych. Nowe badania wskazują, że nasi najbliżsi krewni – szympansy – mogą wykorzystywać alkohol w podobnym celu. Po raz pierwszy udało się sfilmować szympansy, które dzielą się sfermentowanymi owocami, w których stwierdzono obecność alkoholu.