Urodził się w mieście w południowo-wschodniej Polsce – Sanoku, w 1929 roku.
Jako młody artysta zajmował się fotografią, w której szybko zyskał sobie sławę w środowisku, wygrywając szereg konkursów międzynarodowych.
Następną formą wyrazu była dla młodego Beksińskiego rzeźba. Powstały wówczas wspaniałe reliefy i maski, które można zobaczyć w Muzeum we Wrocławiu. Lecz i tu, po pewnym czasie Beksiński jakby znudził się i przeszedł do następnej formy wyrazu, jaką był rysunek.
Jego rysunki były najpierw na pół abstrakcyjne. Potem przeszedł do czystej figuracji o pełnej erotyki, sadyzmu i masochizmu atmosferze.
Lecz prawdziwą sławę zyskał dopiero gdy zaczął, około 1964 roku, malować. Tu zdecydowanie zerwał z awangardą i w pełni oddał się malarstwu fantastycznemu, wizjonerskiemu, figuratywnemu, starannie malowanemu farbą olejną na płycie pilśniowej.
Beksiński został zamordowany w swoim mieszkaniu w Warszawie w nocy z 21 lutego 2005 na 22 lutego 2005 roku, na kilka dni przed swoimi 76. urodzinami. Zabójcą okazał się 19-latek z Wołomina, którego ojciec, matka, siostry, a także on sam od lat pracował dla artysty, zajmując się dokonywaniem drobnych napraw i sprzątaniem.
Galeria:
http://best383.com/
Jacek Yerka (właśc. Jacek Kowalski) (ur. 1952 w Toruniu), polski artysta, malarz, projektant plakatów.
W 1976 ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W pierwszych latach po studiach projektował plakaty pokazywane m.in. na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, biennale w Lahti oraz w Warszawie. Od 1980 poświęcił się malarstwu. Tworzy surrealistyczne kompozycje i baśniowe pejzaże. W 1995 artysta został laureatem nagrody “World Fantasy Award”.
Galeria:
http://quetzalc.fn.pl/g/Yerka/1]
Znacie jeszcze kogoś surrealistycznego ? Ktoś szczególnie zapadł Wam w pamięć ? Z Pollandii jak też i z poza granic.
na stronie forum treeoflife znalazlem galerie artystów surrealistycznych i tam bylo dosc duzo polskich tworcow
nie znajde teraz linka ale wam bez proble3mu sie uda
moi ulubieni nadrealiści
max ernst
[ external image ]
[ external image ]
i oscar dominquez, sprawdźcie sobie sami
Where do they come from?
Remedios Varo:
[ external image ]
[ external image ]
A Ernst -
z surrealistow uwielbiam Bosh'a, nie przepadam jakoś za surrealizmem, bo czuje sie jakbym miala to na co dzien...
i tylko bosh wydal mi sie specyficznie przyjazny, podobnie jak maggritte. ciezko mi sie wypowiedziec bo jedynie tych dwoje mialam ochote i okazje poznac jako tako :) jesli chodzi o ten kierunek czy w malarstwie, natomiast jesli cie literacki surrealizm polski interesuje, moglabym podac pare pozycji
właśnie wróciłem. Wystawa beznadziejnie oświetlona (trzeba niemal przytulic sie do obrazu żeby go zobaczyć, inaczej się odbija), no i wystawione dzieła pochodzą (ich znikoma ilość: ~20) z okresu który nie specjalnie lubię, czyli początek lat 90tych, jak się zdaje. No ale Zdzisek to Zdzisek, można się naładować dziwną energią za darmo.
Grzybki zmieniają połączenia w mózgu. Czy to dobrze?
Ciemna strona zieleni: Wszystko, co musisz wiedzieć o negatywnych skutkach nadużywania konopi
Czechy luzują prawo konopne. Duży krok naprzód, ale z gwiazdką
Mnisi szmuglowali narkotyki. Ukryli je za fałszywymi ściankami
22 buddyjskich mnichów zostało aresztowanych na międzynarodowym lotnisku w Kolombo w Sri Lance. W ich bagażach znaleziono łącznie około 110 kilogramów marihuany.
Tak kawa wpływa na emocje. Badacze: efekt nawet bez kofeiny
Kawa nie działa wyłącznie przez kofeinę – i nie tylko „pobudza”. Nowe badanie opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Nature Communications pokazuje, że regularne picie kawy zmienia skład bakterii jelitowych, wpływa na metabolizm, a także emocje i zachowanie. Co ważne, część tych efektów utrzymuje się nawet wtedy, gdy sięgamy po kawę bezkofeinową.kawa, badania naukowe, publikacje3 naukowe
KAS wykryła 50 kg marihuany w przesyłkach z odzieżą
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie skontrolowali przesyłki znajdujące się w jednej z firm spedycyjnych w Pruszkowie. W ośmiu paczkach wykryli narkotyki.