Uwaga!
Dyskusje w działach Psychofarmakologia i Syntezy winny mieć charakter możliwie jak najbardziej ścisły i naukowy. W trosce o realizację tego celu posty wszystkich użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez moderację.
Moderacja zastrzega sobie prawo do usuwania/nieakceptowania postów, które nie spełniają powyższych założeń, nawet jeżeli są zgodne z regulaminem!
27 grudnia 2019aired pisze: Czy ktoś z Was kojarzy może jakiekolwiek badania naukowe mówiące o tych odpałach i psychozach po agonistach sigmy? Z tego co przeglądałam to mówi się jedynie o efekcie antydepresyjnym, a ta cała sprawa z "receptorem wiary" to moze być dorabianie teorii do doświadczeń i nie wiem czy to ma pokrycie w nauce. Będę wdzięczna za wszelkie źródła.
The Sigma Receptor
A Novel Site Implicated in Psychosis and Antipsychotic Drug Efficacy
https://journals.lww.com/clinicalneurop ... _in.2.aspx
Understanding the Role of Sigma-1 Receptors in Psychotic Depression
https://go.gale.com/ps/i.do?id=GALE%7CA ... -web-entry
"Receptor sigma-1, z którym łączy się DMT, jest obecny w wielu komórkach w ciele, w tym – w komórkach nerwowych, w mikrogleju i w astrocytach. Odgrywa on ważną rolę w metabolizmie oraz w formowaniu się synaps. Pełni także funkcję neuroochronną, ponieważ działa przeciwzapalnie i zapobiega śmierci komórki. Receptor sigma-1 budzi ostatnio szersze zainteresowanie w neuronauce, gdyż okazuje się, że jego nieprawidłowe działanie może być jedną z przyczyn chorób psychicznych i neurodegeneracyjnych. Dlatego jego stymulacja to obecnie jedna z propozycji walki z chorobami neurodegeneracyjnymi63,64. W 2016 roku w warunkach in vitro zasadność tego podejścia potwierdzono z wykorzystaniem DMT. Naukowcy zaobserwowali, że poprzez oddziaływanie na receptor sigma-1 ten alkaloid wpływa korzystnie na przeżywalność komórek poddanych niedotlenieniu65. Badano też szczury po udarze. Okazało się, że poprzez oddziaływanie na ten receptor DMT znacznie zmniejszyło rozmiar uszkodzenia mózgu. Ponadto szczury, u których zastosowano DMT, znacznie szybciej odzyskiwały funkcje motoryczne w porównaniu do szczurów, którym DMT nie podano. Zwiększało się również wytwarzanie jednego z głównych białek przeciwzapalnych oraz BDNF66. Zmniejszyła się natomiast produkcja zarówno czynnika odpowiedzialnego za naturalną śmierć komórki, jak i białek prozapalnych, które w razie zbyt wysokich stężeń przyczyniają się do powstawania nieszczelności w barierze krew – mózg67. Kolejne badanie w obrębie tej grupy badawczej wykazało, że DMT zmniejsza zniszczenia tkanki mózgowej towarzyszące udarom68. Poza działaniem neuroochronnym aktywacja receptora sigma-1 przez psychodeliki może wywoływać neurogenezę. W 2020 roku naukowcy sformułowali hipotezę, że poprzez jego stymulację DMT indukuje neurogenezę zarówno in vitro, jak i in vivo w hipokampie dorosłej myszy"
Zrodlo
https://highculture.pl/czy-psychodeliki ... czyc-mozg/
The methapor of Life
ledzeppelin2@safe-mail.net
Pacjenci szukają ulgi w bólu. Jak zmienia się podejście do medycznej marihuany w Polsce
Od 2019 roku trwa złota era medycyny psychodelicznej
Dlaczego ograniczenie marihuany do listy chorób to katastrofa dla pacjentów – historia Adriana
Bryan Johnson znów odmłodniał. To jego wyniki po sesji z magicznymi grzybkami
Pod koniec listopada pisaliśmy o nowatorskim eksperymencie, jaki Bryan Johnson rozpoczął na sobie samym. Słynny milioner i "człowiek, który chce być nieśmiertelny" zaczął przyjmować tzw. magiczne grzybki i badać swój organizm przed, w trakcie i po każdej sesji. To najlepiej udokumentowane tego typu badanie w historii. Na wyniki nie trzeba było długo czekać. Nowe dane wykazały niezwykłą poprawę w biomarkerach związanych z długowiecznością - stresem, stanami zapalnymi i neuroprotekcją.
Jazda pod wpływem to nie tylko alkohol
USA: Kierowanie pojazdami pod wpływem środków odurzających – w tym marihuany i leków na receptę – staje się jednym z najpoważniejszych zagrożeń na drogach, choć problem ten wciąż pozostaje w cieniu jazdy po alkoholu.
1 dziennie i ryzyko drastycznie rośnie. Alarm: Polacy nic sobie z tego nie robią
Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą istotnie zwiększać ryzyko raka jamy ustnej – wynika z badania opublikowanego w „BMJ Global Health”, które szczególnie alarmujące dane przynosi z Indii.
