Badania opublikowane 29 sierpnia 2011 w Proceedings of the National Academy of Sciences wykazały, że bakteria ta może mieć wpływ na receptory neuroprzekaźników GABA. Myszy, które karmione były tym szczepem odczuwały MNIEJ NIEPOKOJU i miały inny poziom hormonów stresu niż myszy, których pokarm nie zawierał tego szczepu.
Chill Guy Game
Znane badanie przeprowadzone na myszach przez naukowców z University College Cork wykazało, że Lactobacillus rhamnosus (szczep JB-1) znacząco zmniejszyło lęk i zachowania depresyjne. Efekt ten był powiązany ze zmianami w ekspresji receptora GABA w mózgu, pośredniczonymi przez oś jelitowo-mózgową — szlak komunikacyjny między przewodem pokarmowym a układem nerwowym.
05 kwietnia 2025lyanna pisze: Czy wiesz, czy ilości zwykle występujące w jogurcie są wystarczające, aby wywołać takie same efekty łagodzenia stresu, jakie zaobserwowano w badaniu na myszach, czy też suplementy byłyby skuteczniejsze?
https://www.i-apteka.pl/product-pol-651 ... sulek.html
Specjaliści zajmujący się badaniami zauważyli, że istnieje wyraźny związek pomiędzy dietą i samopoczuciem, a badania jakie przeprowadzono potwierdzają, że ważną rolę w tym procesie odgrywają bakterie bytujące w jelitach.
Grzybki zmieniają połączenia w mózgu. Czy to dobrze?
Marihuana w psychiatrii. Dlaczego „nie leczy” nie oznacza „nie działa”?
Jedna dawka "molekuły duszy" może pokonać depresję na pół roku
Tak kawa wpływa na emocje. Badacze: efekt nawet bez kofeiny
Kawa nie działa wyłącznie przez kofeinę – i nie tylko „pobudza”. Nowe badanie opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Nature Communications pokazuje, że regularne picie kawy zmienia skład bakterii jelitowych, wpływa na metabolizm, a także emocje i zachowanie. Co ważne, część tych efektów utrzymuje się nawet wtedy, gdy sięgamy po kawę bezkofeinową.kawa, badania naukowe, publikacje3 naukowe
Kartele zamiast przemycać narkotyki wysyłają „kucharzy” do laboratoriów w Polsce
Meksykańscy przestępcy powiązani z kartelem Sinaloa mieli organizować w Polsce produkcję metamfetaminy w wynajętych posesjach na Podlasiu i w województwie kujawsko-pomorskim. W trzech sprawach zatrzymano łącznie ośmiu obywateli Meksyku, a śledczy uznali te przypadki za element szerszego przesuwania produkcji narkotyków syntetycznych do Europy Środkowo-Wschodniej.
Mnisi szmuglowali narkotyki. Ukryli je za fałszywymi ściankami
22 buddyjskich mnichów zostało aresztowanych na międzynarodowym lotnisku w Kolombo w Sri Lance. W ich bagażach znaleziono łącznie około 110 kilogramów marihuany.