Dział poświęcony tematowi kontroli recept lekarskich u farmaceuty.
ODPOWIEDZ
Posty: 1946 • Strona 191 z 195
  • 106 / 6 / 0
Podejrzewam że przez tą nagonkę, benzo też się oberwie i będą bali się wystawiać
  • 78 / 38 / 0
@Mindus, no system raportowania poza opioidami obejmuje też psychotropy, także tak, benzo też się wlicza.
  • 40 / 11 / 0
Pytanie jak to będzie wyglądać w praktyce, czy będą to dokładnie przeliczać i pojawią się blokady przy przekroczeniu dawek? Jak na razie ta minister zdrowia opowiada tylko jakieś głupoty w wywiadach, jak to pacjenci mogli w receptomatach masowo dostawać recepty na fentanyl. Benzo i zolpidem na razie spokojnie przechodzą, dzisiaj dostałem recepty na spore ilości i wszystko normalnie wykupiłem.
  • 33 / 2 / 0
@rokttt gdzies przeczytałam że to ma być całkowicie niezależne od pacjenta. Uważam, że nie będą przeliczać tylko jakiś algorytm będzie wychwytywał wystawione już recepty które będą odbiegały od norm (wysokie dawki, duża ilość opakowań). Wątpię, że zostanie zablokowana w tym samym dniu zatem petent spokojnie ją wykupi. Problemy będą mieć później lekarze, którzy będą musieli się tłumaczyć
  • 78 / 38 / 0
To ma być na zasadzie, że jeśli jakiś podmiot leczniczy i lekarz będzie wystawiał podejrzanie dużo recept na środki narkotyczne, to sprawa będzie zgłaszana na policję. Wiadomo, że te limity będą inne dla ośrodków onkologicznych, a inne dla zwykłych NZOZów.

Podejrzanie dużo, znaczy przekroczy średnie ilości tego typów leków wystawiane dotychczas. Musi być istotne odchylenie od normy, żeby na to zwrócili uwagę.
  • 33 / 2 / 0
@ladyinnaightmares biorąc pod uwagę ostatni Twój akapit Ci magicy którzy jechali swoim tempem żeby nie zwiększyć dysproporcji będą nadal cisnęli w swoich „normach”
  • 78 / 38 / 0
@Nickusiak jedynie mogą zwrócić uwagę na ośrodki/lekarzy wypisujących sporo opioidów a którzy z założenia nie są ośrodkami wyspecjalizowanymi do prowadzenia takiej terapii.
Czyli wszelkie Poradnie Leczenia Bólu będą raczej poza podejrzeniem na co dzień, ale już np. endokrynolog wypisujący opioidy regularnie może wzbudzić wątpliwości ;)
  • 633 / 150 / 0
To, o czym rozprawiacie jest wariantem optymistycznym - przez symboliczne, wręcz śladowe ilości zatruć fentem, MZ rozważa systemowe odcięcie prawa do wystawiania recept na opio i benzo części placówek medycznych...

Jeżeli ktoś z Was dysponuje szerszym zakresem informacji - będę wdzięczny. Dla wielu jest to być, albo nie być.
  • 78 / 38 / 0
@kurczakswiezy a to mogą zrobić. Fentanyl np. wystawiać będą mogli tylko anestezjolodzy, onkolodzy, specjaliści medycyny paliatywnej i może jeszcze ktoś.
Dla pozostałych lekarzy będzie to zablokowane (znaczy się samą receptę pewnie wystawią, ale apteka jej nie zrealizuje). Z psychotropami tego nie zrobią. Nie ma szans.
  • 33 / 2 / 0
@ladyinnaightmares tak dokładnie jak mówisz. Były też wspomniane oddziały i ośrodki onkologiczne.


Tak poza tym we wtorek minister zdrowia wypowiedziała się na temat pierwsego raportu. „ Dzisiaj dostałam pierwszy raport. Jest on na tyle niepokojący, że przekazałam go do właściwych służb, czyli na policję. Jesteśmy po odprawie u premiera”

Dodała również odnośnie działań receptomatow „ Jeżeli widzimy np. że w jednym dniu z jednego miejsca, czyli - na podstawie jednego pozwolenia wykonywania zawodu - wystawiono kilkaset recept, które są realizowane w różnych miejscach w Polsce, to jest taki typowy model aktywności receptomatu ” jakby dziwi mnie to, że ich to działanie dziwi. Nie tak dawno były odbierane
Prawa do wykonywania zawodu urabura kontroli. I oni teraz się zastanawiają czy ograniczyć wypisywanie leków psychotropowych do określonych podmiotów leczniczych, które będą mogli monitorować - błądzenie we mgle totalnie
ODPOWIEDZ
Posty: 1946 • Strona 191 z 195
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.