Farmaceuta nie ma prawa do żądania dowodu osobistego. Może jedynie prosić o okazanie legitymacji (inwalidy, ZHDK, ZDP, osoby represjonowanej) w celu potwierdenia uprawnień do zniżki. Także nie mamy obowiązku pokazywać nikomu dowodu.
Jednakże. W przypadku recept papierowych, często były błędy, nieczytelności w danych i farmaceuta prosił o okazanie by je zweryfikować.
Wprowadzenie e-recept ten problem wyklucza.
Pamiętajcie. Nie okazanie dowodu, nie może być powodem nie wydania leku. W takim przypadku należy natychmiast zgłosić się do kierownika apteki, oraz do właściwej inspekcji farmaceutycznej.
Jeżeli farmaceuta podejrzewa, że recepta jest sfałszowana zatrzymuje ją, powiadamia NFZ, Inspekcję oraz w miarę możliwości osobę, która receptę wystawiła. Nie ma prawa jednak legitymować klienta.
W przypadku leków OTC zawierających pseudoefedrynę, dekstrometorfan i kodeinę farmaceuta na skutek nowelizacji ustawy może od nas żądać dowodu. Może też odmówić wydania, gdy uzna, że będzie użyty do celów innych niż medyczne.
21 stycznia 2020DexPL pisze: Myślisz, że lekarka, która przyjmuje 15 pacjentów dziennie będzie pamiętała, czy wystawiała w kwietniu DHC na refundację, czy nie? A nawet gdyby coś wyczaiła, to twardo mówisz, że nic nie pamiętasz i pewnie a burdel w papierach.
23 stycznia 2020emem23 pisze: Mają wszystko, ale w przychodni w której się leczysz. Farmaceutka, dzisiaj realizowałem w warszawskiej aptece, bo akurat byłem przejazdem i chyba jakoś kurwa na recepty z benzo wyczuleni są. Normalna recka w PDF, a sprawdzała chyba z 3 minuty wszystko. Najpierw zeskanowała kod z telefonu, spisała sobie jakiś numer, powiedziała, "poczeka pan chwilę", wyszła na zaplecze, wróciła zaraz i dopiero wyciągnęła paczuszki z rolkami i nabila na kasę. 33,68 i siema.
Mnie się zdarzyło, że farmaceutka zadzwoniła do lekarki i pytała o receptę, a mianowicie dlaczego w miejscu pieczątki na "jej" recepcie widnieje wydruk. To było dawno i nie prawda...
24 stycznia 2020DexPL pisze: Może też odmówić wydania, gdy uzna, że będzie użyty do celów innych niż medyczne.
zastosowany w celu pozamedycznym, ale nie określa w ogóle co może być przesłanką dla farmaceuty uzasadniającą powołaniem się na któryś z tych podpunktów, tj. kiedy jest uzasadnione podejrzenie. Przecież to właściwie pozwala farmaceucie niemal dowolnie odmawiać wydania leków. Zastanawiało mnie też jak wygląda z punktu widzenia prawa sytacja, w której farmaceutka okłamuje klienta co do dostępności leku otc. Pewnie większości z nas się taka sytuacja zdarzyła, a kłamstwo było ewidentne, bo albo w systemie osoz lek był dostępny, albo nawet zdarzyło mi się, że stał dosłownie za nią na półce xD
Ustawodawca celowo stworzył tak otwartą definicję, by w razie choćby minimalnych podejrzeń farmaceuta mógł odmówić. To taki bat na kodeinowców i miłośników dexa. Dochodziło do tak bezczelnych sytuacji, że wchodziła 16 latka i kupowała 10 opakowań i farmaceuta wiedząc, że to leki na ćpanie, nie mógł nic zrobić (sytuacje te były wielokrotnie opisywane na forum przez samych userów)
Co do drugiego pytania - w praktyce farmaceuta powinien dokładnie poinformować pacjenta na temat dostępności leków, bądź ich braku.Natomiast w praktyce nic nie wywalczysz. (a apteki nie podlegają pod swobodny dostęp do usług i nie bardo jest jak do sądu zaskarżyć na jakąś formę dyskryminacji)
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/germancannaclubs.jpg)
Niemiecki ekspert: trudno dostrzec w legalizacji konopi cokolwiek pozytywnego
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/a12a216cf97460608e37260bc2663020f9aa0a82.jpg)
Dlaczego Portugalia może być europejską stolicą medycznej marihuany?
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/uecocaine.jpg)
UE alarmuje: coraz więcej Europejczyków zażywa kokainę i inne ciężkie narkotyki
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/cement.jpg)
Palenie papierosów uszkadza cement. W zębach pozostają trwałe ślady po nałogu
Zęby składają się z trzech zasadniczych warstw: szkliwa, zębiny i cementu. Ten ostatni pokrywa korzeń i budową przypomina kość. Układa się on w charakterystyczne pierścienie, podobne do pierścieni drzew, które rosną z każdym rokiem. Naukowcy z Northumbria University chcieli sprawdzić, czy cement można wykorzystać w medycynie sądowej, na przykład do określania wieku ofiar przestępstw lub katastrof. I odkryli, że palenie papierosów pozostawia w cemencie trwałe ślady.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/uber-eats.jpg)
Kurier Uber Eats myślał, że wiezie burrito. W środku była marihuana
Wyobraź sobie, że realizujesz zwykłe zamówienie jako kurier. Odbierasz paczkę z jedzeniem i ruszasz w drogę. Nagle czujesz dziwny, bardzo intensywny zapach marihuany. Dokładnie to spotkało kuriera Uber Eats w New Jersey, który zamiast meksykańskiego przysmaku, nieświadomie transportował zioło.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/mozgnastolatka.png)
THC i rozwój mózgu nastolatków – co pokazują najnowsze badania?
Używanie marihuany może prowadzić do ścieńczenia kory mózgowej u nastolatków – wynika z najnowszego badania prowadzonego przez Gracielę Piñeyro i Tomáša Pausa, naukowców z CHU Sainte-Justine oraz profesorów Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Montrealu. Współpraca dwóch laboratoriów badawczych, korzystających z uzupełniających się podejść, wykazała, że THC – czyli tetrahydrokannabinol, substancja aktywna w konopiach – powoduje kurczenie się arborescencji dendrytycznej, czyli „sieci anten” neuronów, które odgrywają kluczową rolę w komunikacji między nimi. Skutkuje to zanikiem (atrofią) pewnych obszarów kory mózgowej – co jest szczególnie niepokojące w wieku, w którym mózg się rozwija.