Zmieniono tytuł - UV
Wersja podstawowa – czyli niezbędne minimum.
WAPNOWANIE! Bardzo ważne!
Do wapnowania gleby czyli podniesienia pH do wartości optymalnych możemy się posłużyć dwoma rodzajami nawozów. Jedne zawierają wapń (Ca) w postaci tlenkowej (CaO) , a drugie zawierają wapń w postaci węglanowej (CaCO3) tutaj najpopularniejsza jest Kreda.
Do neutralizacji gleby można stosować także dolomit. Generalna zasada jest taka że na glebach ciężkich czyli takich które bardziej przypominają glinę niż piasek dajemy wyższą dawkę a na glebach lekkich, piaszczystych niższą, wyższą dawkę musimy też zastosować w przypadku gleby pochodzenia torfowego.
Kreda – bardzo łatwa do stosowania dawka ok. 2kg/m2
Dolomit –tu nie znam dawek ja go nie stosuje
Nawozy mineralne
Przed sadzeniem należy też dostarczyć do gleby składniki pokarmowe.
Fosfor (P) i Potas (K) możemy w całości dostarczyć do gleby, bo nie zostaną wymyte przez deszcze, są wiązane przez glebę. Natomiast Azot (N) dzielimy na trzy dawki jedną dajemy razem z P i K tzn. przed sadzeniem a pozostałe dwie w odstępach miesięcznych:
1. Fosfor, Potas i Azot(1/3) w trakcie przygotowywania gleby przed sadzeniem –termin: ogólnie wiosna ja polecam sadzenie po 15 maja
2. Azot (1/3) druga dawka, termin połowa czerwca
3. Azot (1/3) trzecia dawka, termin połowa lipca
Nawożenie pogłówne może być bardziej rozwiniete ale to może napisze kiedyindziej i może w innym wątku
Uśredniając dawka nawozu na m^2 około 2 garście przed sadzeniem i po garści w trakcie wzrostu
Kilka przykładów nawozów mineralnych, co kto ma niech stosuje. Początkującym polecam zastosowanie nawozów wolnodziałających, wystarczają na całą uprawę, ale są droższe.
NAZWA ZAWARTOŚĆ (%)
N P K
Saletra amonowa 34(N)
Saletrzak 28(N)
Saletra wapniowa 15,5(N)
Superfosfat potrójny 20(P)
Siarczan potasowy 41(K)
Saletra potasowa 14(N) 38(K)
Fosforan amonowy 18(N) 20(K)
Fosforan potasowy 23(P) 28(K)
Polifoska 6 do 17(N) 6,5 do 10,5(P) 12,5 do 25(K)(różne warianty)
Azofoska 13(N) 3(P) 16(K)
MIS-3 10(N) 3,5(P) 13(K)
MIS-4 7,5(N) 6,5(P) 12,5(K)
PG MIX 14(N) 7(P) 15(K)
OSMOCOTE Różne warianty NPK NAWÓZ WOLNODZIAŁAJĄCY
HYDROCOTE Różne warianty NPK NAWÓZ WOLNODZIAŁAJĄCY
W trakcie przygotowywania ziemi wybieramy takie nawozy lub nawóz w zależności czym dysponujemy by stosunek N:P:K był 1:1:2
Dwie garście na m^2 nie zapominamy o kredzie lub dolomicie. Rozsypujemy na ziemi wraz z odmierzoną ilością nawozów i przekopujemy na głębokość szpadla. przekopujemy szpadlem. Tak przygotowana gleba nadaje się do sadzenia.
Jeśli ktoś ma możliwość może użyć następujących dodatków:
Nawóz organiczny
Rzecz praktycznie bezcenna! Poprawi jakość każdej gleby.
Nie dość że dostarcza makroskładniki i mikroelementy to poprawia mikroflorę gleby, zwiększa zawartość próchnicy, gdy gleba jest zbyt ciężka to ją rozluźni a gdy zbyt lekka to zwiąże.
Najlepszy jest krowiak, inne też są OK. tylko z kurzakiem trzeba uważać bo jest bardziej stężony od pozostałych (ptaki wydzielają azot w postaci kryształków czyli bez wody stąd jego moc). Obornik możemy dawać bez zahamowań, nawet taczka na m2 nie zaszkodzi. Należy go dobrze wymieszać z glebą (czyli przekopać szpadlem). Można to zrobić jesienią lub wiosną – kiedy komu się uda go zdobyć. Wszyscy szczęściarze którzy maja do niego dostęp powinni bez wahania (również i bez wąchania) go użyć - efekt murowany.
Kupne podłoża
Jeśli gleba na miejscówce nie jest najlepszej jakości a nie możemy skorzystać z obornika możemy dodać podłoża kupnego na bazie torfu jednak należy pamiętać, że dodatek mniejszy niż 30% będzie praktycznie niezauważalny. Osobiście polecam znalezienie miejscówki z lepszą ziemią bo kopanie róznych dołków pod wielw roślin może być męczące.
Ogólna rada na koniec dla początkujących: uprawiajcie jak najwięcej różnych roślin, bo każde doświadczenie związane z roślinami jest budujące, a wiedza zdobyta przy okazji pozwoli wam najlepiej zaopiekować się najważniejszą dla was rośliną jaka by ona nie była.
Wszelkie porady zawarte w tym opracowaniu są udzielane przeze mnie według najlepszej wiedzy nie mogę jednak przyjąć odpowiedzialności za ich realizacje ponieważ związane jest to z czynnikami niepodlegającymi mojej kontroli.
Pozdrawiam
Made by mgr inż. Mista pita
Trzeba rozsypac i wymieszać z ziemią czyli przekopać.
kreda - 10kg 3zl
nie wiem jak z dawkowaniem ale
...
bardziej oplaca sie kreda...jednak ja i tak wole dolomit :D
Album "Magnetofon" nagrany w studio "Punkt G" w Giebułtowie w 2007 roku. Tym razem, muzycy opolskiej grupy, zapraszają słuchacza do krainy zwodniczo melancholijnych melodii na dzikie rodeo po pograniczu nieustępliwego rytmu i onirycznej pulsacji.
Nagranie: Artur Gasik, Jarek "Smoku" Smak
Miksy: Jarek "Smoku" Smak, Mariusz "Activator" Dziurawiec w Studio "As One"
bardziej oplaca sie kreda...jednak ja i tak wole dolomit ]
I dolomit jest lepszy pod tym względem, że to nie jest sam węglan wapnia (minerał kalcyt) jak w kredzie, ale węglan wapnia i magnezu, a magnez jak wiadomo jest niezbędny w uprawie roślin, bo jest na centralnym miejscu w cząsteczce chlorofilu,a jego niedobór powoduje obumieranie rośliny (nekrozę).
Moze jakis specjalista w dziedzinie nawozów i gleby napisałby dokladnie co i jak? Chodzi mi o konkretne dane co do ilości ziemi i nawozow na jedną rośline. Mowa oczywiscie o ziemi kwiatowej i nawozach dostepnych w zwyczajnym ogrodniczym ;)
Dzieciol von Rastuch pisze: bardziej oplaca sie kreda...jednak ja i tak wole dolomit :D
Nigdy do tej pory z kredy nie korzystalem ale moja wyobraznia mowi mi ze smiesznie wygladalbym po akcji z 5kg kredy :)
Sensi-sweet
10l ziemi z ogrodniczego ph 6-7, do tego 2l perlitu, garsc dolomitu, wymieszac z ziemia na miejscowce
ot cala filozofia
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/jurekpatryk.jpg)
Ćpali po 96 godzin, żeby cokolwiek poczuć. Fragment mocnego reportażu Patryka Jurka
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/uecocaine.jpg)
UE alarmuje: coraz więcej Europejczyków zażywa kokainę i inne ciężkie narkotyki
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/a12a216cf97460608e37260bc2663020f9aa0a82.jpg)
Dlaczego Portugalia może być europejską stolicą medycznej marihuany?
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/mjheart2.jpg)
Używanie marihuany znacznie zwiększa ryzyko śmierci. „Byli młodzi i nie mieli wcześniejszych chorób
Regularne używanie marihuany może niemal podwoić ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych – wynika z najnowszej metaanalizy danych medycznych obejmujących blisko 200 milionów osób w wieku od 19 do 59 lat. Niepokoi fakt, że dotyczy ono również młodych osób, które do tej pory uważano za mniej narażone na takie zagrożenia.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/fabrykaklefedronu.jpg)
Kieleccy policjanci zlikwidowali fabrykę klefedronu w powiecie sandomierskim
W minioną środę kieleccy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej współpracując z Biurem Kryminalnym Komendy Głównej Policji oraz kontrterrorystami z Kielc i Radomia przeprowadzili realizację, która doprowadziła do likwidacji dużej, fabryki produkującej klefedron. W sprawie zatrzymano 32 – latka, który najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/narkotyki-cbsp-30062025-768x376.jpg)
Rozbita grupa narkotykowa. Marcin K. odpowie za handel heroiną i kokainą wartą miliony
Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku stanie mężczyzna oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się międzynarodowym obrotem heroiną i kokainą oraz praniem pieniędzy. Śledztwo w tej sprawie, pod nadzorem prokuratora Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, prowadzili funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku.