Szklarnia i tunel foliowy.

Moderator: Konopia

Posty: 103 Strona 1 z 11
Rejestracja: 2005
  • 687 / 4 / 0

No więc wątek zakładam właśnie do rozmów na ww. temat i pierwsze moje pytanie brzmi następująco: Czy podczas upalnych dni w niewietrzonym i szczelnym tunelu foliowym roślinkom może się coś stać??? I co z wymianą powietrza w celu uzupełnienia dwutlenku węgla dla roślin (tzn. co ile trzeba wietrzyć i jak długo żeby było wystarczająco dużo co2)???

 

Rejestracja: 2005
  • 461 / / 0

Witam
Gum@ pisze:
Czy podczas upalnych dni w niewietrzonym i szczelnym tunelu foliowym roślinkom może się coś stać???
Foliowiec (tunel, szklarnia) nie może być szczelny, rośliny tez potrzebują świerzego powietrza. Ja mam uchylne okienko po obydwu stronach foliowca (konstrukcja drewniana z dzwiczkami i okienkiem nad nimi).
W praktyce uprawa w szklarni wymaga nadzoru conajmniej 2 razy dziennie. jeśli temp wzrosnie za dużo poprostu zachamujesz rozwój "pomidorów", pozatym z takim tunelu panuje spora wilgotność, trzymając rośliny w nieprzewietrzonym tunelu powstaje ryzyko pleśni a tego chyba niechcesz.
Gum@ pisze:
co z wymianą powietrza w celu uzupełnienia dwutlenku węgla dla roślin (tzn. co ile trzeba wietrzyć i jak długo żeby było wystarczająco dużo co2)???
mam uchylone okienko po obydwu stronach, jak mocno to zalerzy od temp na zewnątrz, musisz sobie "wyczuć" to podczas uprawy tak aby temperatura była odpowiednia, na noc zamykam okienka a co zatym idzie nie spada tak szybko temperatura.

Od 5 lat mam latem w takim tunelu pomidory i "pomidory" razem i nie moge narzekać na efekty uprawy :-D

pytaj jak masz wątpliwości ... pozdro

Pomoc osobom uzależnionym i w kryzysie bezdomności w czasach zarazy

Pandemia COVID-19 wymusiła duże zmiany w funkcjonowaniu programów redukcji szkód. Jak obecnie wygląda pomoc osobom uzależnionym od substancji psychoaktywnych czy osobom w kryzysie bezdomności? Na pytania Damiana Sobczyka (Polska Sieć Polityki Narkotykowej) odpowiadają Aleksandra Stańczak-Wiercioch i Beata Stelmaszczyk z Fundacji Polityki Społecznej PREKURSOR.

"Milionerzy": Pytanie o NARKOTYKI. Odważne ŻARTY uczestniczki

Stres, refleks i pragnienie wygrania wielkich pieniędzy - to właśnie "Milionerzy". Uczestnicy słynnego teleturnieju muszą zmierzyć się z całą listą pytań aby wygrać tytułowy milion złotych. Tym razem uczestniczka dostała ciekawe wyzwanie. Pytanie dotyczyło narkotyków. Ewidentnie rozbawiło grającą.

 

Rejestracja: 2005
  • 687 / 4 / 0

No ale jak mniemam Ty masz ten tunelik na podwórku albo coś w tym stylu. Ja mam zamiar go wybudować na spocie. Będzie dobrze ukryty ale właśnie obawiam się konieczności częstego nadzoru co nie zawsze będzie możliwe chyba.....

 

Rejestracja: 2005
  • 244 / 5 / 0

no to nie problem zrobic z jednej strony otwor na dole przez ktory wpada powietrze i z drugiej strony u gory ktorym powietrze bedzie wylatywac, problemu z temperatura byc nie powinno

 

Rejestracja: 2005
  • 461 / / 0

Gum@ pisze:
obawiam się konieczności częstego nadzoru co nie zawsze będzie możliwe chyba.....
nadzór musisz mieć ... mój kumpel ma to zautomatyzowane, jakiś termostat+sterownik sprzężony z 2 silniczkami krokowymi które otwierają i zamykają okienka tak że ma stałą (w miarę) temperaturę, ma też wilgotnościomierz i sterownik spryskiwaczy ]
No ale jak mniemam Ty masz ten tunelik na podwórku albo coś w tym stylu
[/quote]

Tak mam ogród i 2 tunele foliowe 8 na 4 metry, 1 z nich wykorzystuje dla pomidorów i "pomidorów" :-D

 

Rejestracja: 2005
  • 314 / 2 / 0

Pomidor obok "pomidora" :P Co z fotoperiodem?

 

Rejestracja: 2005
  • 244 / 5 / 0

jak to co z fotoperiodem :):) przeciez to sloneczko swieci a nie lampy, konopia i pomidorki maja podobne czasy "wysadzenie-zbiory", ale nie o to chodzi to natura kieruje wzrostem kazdej roslinki :)

 

Rejestracja: 2005
  • 314 / 2 / 0

Słyszałem że pomidory niezależnie od ilości słońca dojrzewają (tak jak rudelias czy jak to tam idzie) W sumie pytająć byłem na banii i terazsam nierozumiem sensu mojego pytania. Sorry :P
Rejestracja: 2006
  • 739 / 1 / 0

Korlic pisze:
Słyszałem że pomidory niezależnie od ilości słońca dojrzewają (tak jak rudelias czy jak to tam idzie)
Dokładnie tak. Zaczynaja kwitnać i owocować po osiagniecu pewnej ilości miedzyweźli.
Poza tym maja paskudny zapach.. i... Maja podobne wymagania nawozowe do konopek.

 

Rejestracja: 2005
  • 687 / 4 / 0

No a ja mam pytanie jeszcze co do kształtu tych tuneli. Jeśli załóżmy nie zrobie typowego tunelu tylko taką chatke z prostym dachem to czy to wpłynie jakoś na krzaczki umieszczone tam w środku??? A poza tym czy na takim prostym dachu prz ulewach nie będzie się za bardzo woda osadzać (żeby mi się dach nie zawalił od tej wody :#: )???
Posty: 103 Strona 1 z 11
Wróć do „Uprawa w szklarni lub pod osłonami”
Na czacie siedzi 1108 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości