Peptydy opioidowe

Organiczne substancje psychoaktywne oddziałujące na receptory opioidowe.
Więcej informacji: Opioidy w Narkopedii [H]yperreala

Moderator: Opioidy

Posty: 16 Strona 1 z 2
Rejestracja: 2006
  • 128 / / 0

właściwie to nawet nie mogłem znaleźć działu do tego wątku...tutaj chyba będzie pasował najbardziej :)

Sprawa wygląda następująco: Przygotowując się do poprawki z biochemii, zajrzałem w temat "peptydy bioaktywne". Generalnie dział ciekawy, aczkolwiek traktowany po macoszemu.
Ale do rzeczy: okazuje się, iż istnieje grupa peptydów, wykazujących działanie opioidowe, czyli nasenno - depresyjne(z tego co pamiętam, babka od ćwiczeń użyła określenia "narkotyczne").Peptydy te łączą się z receptorami w mózgu, powodując jego stymulację, niekiedy dość silną - jakiś polski profesor prowadzi zaawansowane badania nad wykorzystaniem bioaktywnych peptydów w chorobie Parkinsona i Altzheimera, Japończycy opatentowali rewelacyjny lek na nadwage na bazie takich związków itp. więc, jak widać, żartów nie ma - to może być naprawde silna rzecz.
Synteza peptydów jest generalnie prosta, a wątpie, żeby ktoś zabronił komukolwiek ich produkcji, czy też izolowania.
Teraz pytanie: ktoś ma dokładniejsze info na ten temat?
Wygrzebałem jak na razie bazę danych białek i bioaktywnych peptydów:
http://www.uwm.edu.pl/biochemia/biopep/start_biopep.php
Po wpisaniu żądanych parametrów uzyskałem listę bodajże 142 peptydów opioidowych.
Ostatnio zmieniony 18 lipca 2007 przez Afghani, łącznie zmieniany 1 raz.

 

Rejestracja: 2006
Użytkownik nieaktywny
  • 884 / 16 / 0

Synteza mówisz prosta, hm, poproszę o endorfinę w ampułkach...
Hm, no nie wiem jak inaczej to skomentować. To raczej nie takie proste, już dawno byśmy to ćpali, a na razie jedyne co możemy zrobić, to wpieprzać czekoladę albo jeść papryczkę chilli (mówię o wspomnianym hormonie szczęścia) :(

Dlaczego antydepresanty działają dopiero po kilku tygodniach? Oto, co wiemy o smutku w mózgu

Czy wiesz, dlaczego hipoteza serotoninowa wylądowała [?] na cmentarzysku idei naukowych? I do jakich wniosków doszli naukowcy poszukujący smutku w mózgu? Przedstawiamy fragment książki Marca Dingmana „Twój mózg bez tajemnic”.

Kokaina z Ekwadoru w zamrożonej pulpie ananasowej

3,2 tony kokainy, która nie trafi na rynek została wysłana z Ekwadoru przez Hamburg do Polski. Narkotyki były ukryte w zamrożonej pulpie ananasowej.

 

Rejestracja: 2006
  • 128 / / 0

Night, zajrzałeś chociaż do biopepu? Ja mówie o biologicznie aktywnych peptydach, prostych związkach. A ty o hormonach (serotonina - "hormon szczęścia", endorfina). Naprawde zajrzyj do tej bazy danych... No i masz jeszcze:
http://lipopharm.pl/1,pl,index.html - synteza peptydów na życzenie :D
Masz np. YPF: tyrozyna-prolina-fenyloalanina. Twoim zdaniem naprawdę ciężko to zsyntetyzować?

 

Rejestracja: 2006
Użytkownik zbanowany
  • 477 / 2 / 0

Dla mnie to bardzo ciekawy temat, jednak aktual mam bardzo mało czasu na zagłębianie się w teorie naukowe i analizowanie ich, bo ten etap w życiu przechodziłem wiele wiele lat temu, jednak gdybym kiedyś miał dużo czasu, to napewno powróciłbym do tej lektury. Przynajmniej należy się podziemkowania za autorowi za zwrócenie uwagi na nowe aspekty w temacie narkotyki.

 

Rejestracja: 2006
Użytkownik nieaktywny
  • 850 / 20 / 0

Synteza peptydów jest generalnie prosta
To sa polipeptydy, kurewsko trudne do syntezy.
Swoja droga istnieje cala masa legalnych opioidow.
A ty o hormonach
Serotonina, ani endorfina nie sa hormonami tylko neuroprzekaznikami. Poczytaj troche.

 

Rejestracja: 2006
  • 128 / / 0

Synteza polipeptydów(wspomiany YPF jest tripeptydem, ale mniejsza o to) sama w sobie nie jest skomplikowana - skomplikowane jest ich rozdzelenie. Możesz przecież to robić droga klasycznej syntezy w roztworze, blokując odpowiednie grupy funkcyjne - będzie mniej do oczyszczania. Jeśli chce Ci się babrać, możesz też syntetyzować na nośnikach stałych.
Wikipedia:
Endorfiny - grupa hormonów peptydowych, które kształtują odczucie zakochania, wywołują doskonałe samopoczucie i zadowolenie z siebie (tzw. hormon szczęścia) oraz generalnie wywołują wszelkie inne stany euforyczne. Dzięki nim nie odczuwa się np. drętwienia, a nawet bólu. Są endogennymi opioidami.

Serotonina (5-HT; 5-hydroksytryptamina; C10H12N2O) jest biologicznie czynną aminą, hormonem, który pełni funkcję m.in. ważnego neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym i w układzie pokarmowym. Związek ten występuje też w trombocytach.
Wychodzi na to, że hormony jednak. Właściwie, coś takiego jak "endorfina", nie istnieje.
Poczytaj trochę. :)

Fiesta - dzięki :)
Ostatnio zmieniony 25 lipca 2007 przez Afghani, łącznie zmieniany 1 raz.

 

Rejestracja: 2006
Użytkownik nieaktywny
  • 850 / 20 / 0

Co do hormonow to akurat kwestia definicji. Rzeczywiscie serotonina bywa zaliczana do grupy neurohormonow, a wtedy masz racje. Wedle definicji traktujacej neuroprzekazniki oddzielnie od hormonow akurat tez masz racje, tyle ze serotonina w krwioobiegu nie ma zadnego dzialania osrodkowego (na mozg), a podnosi cisnienie krwi.

Poczytaj natomiast o syntetycznych opioidach. Sa setki calkowicie legalnych substancji o potencjalnie bardzo silnym dzialaniu na receptory opiatowe typu mi, ktore sprawdzilyby sie swietnie jako uzywki. Niektore z pochodnych fentanylu, czy petydyny mozna zreszta kupic, choc niestety o ile wiem za duze pieniadze.

 

Rejestracja: 2006
  • 128 / / 0

Wiem :) Ale w życiu chyba nie tylko o to chodzi, żeby bazować na tym, co można kupić. Po prostu zastanawiam się, jakie mogłyby być efekty przyjęcia czegoś takiego i czy wogóle kiedyś ktoś zbadał ten temat. Zresztą, nie ma co myśleć - trzeba wracać na uniwerek i brać sie za syntezę. Albo w lipopharmie zamówić :)

 

Rejestracja: 2006
Użytkownik zbanowany
  • 477 / 2 / 0

A mnie ten temat interesuje jako ciekawostka naukowa, która jest potrzebna do teoretycznych dyskusji, oraz do jakiś teoretycznych przemysłem przy budowaniu jakiś roboczych teorii, natomiast nie mam żadnych złudzeń, aby kiedyś ta wiedza przydała by mi się w praktyce. Tak samo gdy toczyny pasjonujące dyskusje o kosmosie, czy tym podobnie, to nie robimy tego w celu praktycznego zastosowania, tylko dla przyjemności i z ciekawości

 

Rejestracja: 2006
  • 128 / / 0

Jak dla mnie, przede wszystkim, stojąc w miejscu - cofasz się.Trzeba myśleć do przodu, jeśli nie my sami skorzystamy z tego, co wymyśliliśmy, to może tzw. przyszłe pokolenia? Poza tym, wg. mnie to ciekawostka, i troszke inny kąt spojrzenia tak na kwestie środków narkotycznych, jak i biochemię człowieka. Swoja drogą, cały dział bioaktywnych peptydów jest godny poznania dla biochemików, dietetyków, neurologów, farmaceutów itp. Coraz więcej o tym czytam i coraz bardziej zaczyna mi to wyglądać na dobry grunt do kilku przełomowych odkryć.
A po co chce zsyntetyzować opioidowy peptyd? Głównie z ciekawości.
Nie mozna zapominać też o jeszcze jednej kwestii związanej z zastosowaniem peptydów w celach rekreacyjnych - żaden test nie będzie w stanie tego wykryć. Wszak to kilka aminokwasów tylko :)
Fiesta - a może masz jakąś literaturkę na ten temat? Ja swoje źródła wiedzy już powoli wyczerpuję :)
Posty: 16 Strona 1 z 2
Wróć do „Opioidy”
Na czacie siedzi 1332 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości