https://pl.wikipedia.org/wiki/Wortioksetyna
Wortioksetyna - atypowy lek przeciwdepresyjny wprowadzony na rynek w roku 2013, stosowany głównie w leczeniu depresji dużej, lekoopornych zaburzeń depresyjnych i lękowych.
- - Inhibicja wychwytu zwrotnego serotoniny
- Częściowy agonizm receptorów serotoninergicznych 5HT1A i 5HT1B
- Antagonizm receptorów 5HT1D i 5HT7
Podobno sprawdziła się świetnie u pacjentów, którzy reagowali źle na leki z grupy SSRI/SNRI (wenlafaksyna).
Występuje pod nazwą handlową Brintellix, cena jak na razie zaporowa 150-200zł za kurację miesięczną.
Ktoś stosował / zamierza?
Mi lekarz przepisał ten lek po nieskutecznych próbach leczenia kolejno bupropionem (zwiększone reakcje stresowe, ciągłe zdenerwowanie, chociaż motywacja podwyższona), sertraliną (kompletne wypranie z emocji i odrealnienie), wenlafaksyną (ciągła senność i podirytowanie), oraz lamotryginą (pogorszenie objawów depresji, szczególnie zmęczenia, braku zainteresowania czymkolwiek i stresu). Powiedział, że lek był zaprojektowany można powiedzieć "książkowo" z myślą o przypadkach takich, jak mój, jednak wstrzymywał się z przepisywaniem aż wykluczymy lamotryginę, oraz z uwagi na cenę preparatu.
Zmieniono nazwę tematu i dodano informacje o SMS- 666
"Wnioski. Dostępne dane kliniczne nie wskazują, aby lek ten przewyższał skutecznością stosowane obecnie leki przeciwdepresyjne.
W dwóch badaniach (w których stosowano dawki 2,5 i 5 mg) nie wykazano różnic względem placebo."
In July 2011, Lundbeck published the results of a double-blind, randomized, placebo-controlled clinical trial with venlafaxine as an active reference. It was found to be superior to placebo in treating MDD. Similarly, in May 2012, Lundbeck published the results of a double-blind, randomized, placebo-controlled clinical trial with duloxetine evaluating vortioxetine in elderly depressed patients, and it was found superior to placebo.
Huk pisze:Nikt nie ma z tym doświadczeń?
Patryk29 pisze:Nie brałem, ale coś tam czytałem, skuteczność ma na poziomie ssri, z tego co wiem, ale lepiej tolerowany, piszą o nim, że jest modulatorem serotoniny, raczej kolejny wkręt marketingowy Lundbecka za 150zł od pudełka, jak masz kasę i chcesz się bawić to radzę większe dawki niż 10mg.Huk pisze:Nikt nie ma z tym doświadczeń?
Huk pisze:No super to już kompletnie nie wiem czym się leczyć. Chciałbym coś co szybko pomoże.Patryk29 pisze:Nie brałem, ale coś tam czytałem, skuteczność ma na poziomie ssri, z tego co wiem, ale lepiej tolerowany, piszą o nim, że jest modulatorem serotoniny, raczej kolejny wkręt marketingowy Lundbecka za 150zł od pudełka, jak masz kasę i chcesz się bawić to radzę większe dawki niż 10mg.Huk pisze:Nikt nie ma z tym doświadczeń?
Nie pamiętm szczerze mówiąc, chyba nie miałem jakoś specjalnie takich skutków ubocznych.
bardzo ciekawi mnie jak działa na Ciebie Brintellix. Czy pomógł? ja biorę go od wczoraj. Napisz proszę jak się po nim czujesz. Pozdrowienia.
Nawet nie próbuj - 666
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/germancannaclubs.jpg)
Niemiecki ekspert: trudno dostrzec w legalizacji konopi cokolwiek pozytywnego
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/cognitivemarijuana.jpg)
Długotrwałe używanie marihuany może mieć wpływ na zdolności poznawcze
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/jelitko.jpg)
Częste używanie konopi ma związek ze zwiększoną śmiertelnością pacjentów z rakiem jelita grubego
Osoby z rakiem jelita grubego i udokumentowaną historią częstego używania konopi były ponad 20 razy bardziej narażone na śmierć w ciągu pięciu lat od diagnozy w porównaniu z osobami bez takiej historii - informuje pismo „Annals of Epidemiology”.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/robert-rutkowski00.jpg)
Terapeuta uzależnień: Zielsko ma konsekwencje w następnym pokoleniu
Na oczach Roberta Rutkowskiego, terapeuty uzależnień, zmieniła się rzeczywistość wokół substancji psychoaktywnych w Polsce. Ekspert opowiedział, co działo się za kulisami tej zmiany. - To miało swoją cenę, która mnie wtedy przeraziła - powiedział wprost.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/5514.jpg)
Czy psychodeliki mogą uczynić Cię bardziej moralnym człowiekiem? [Nowe badania 2025]
Czy możliwe jest, że po zażyciu psychodelików stajesz się bardziej empatyczny, troszczysz się o innych ludzi, zwierzęta czy nawet środowisko naturalne? Najnowsze badania opublikowane w Journal of Psychoactive Drugs sugerują, że tak – osoby, które doświadczyły głębokich przeżyć psychodelicznych, wykazują wyższy poziom moralnej ekspansywności, czyli gotowości do rozszerzenia współczucia i troski na coraz szersze kręgi istnienia. Co ciekawe, wzrost ten jest szczególnie silny u osób, które podczas „tripu” przeżyły rozpad ego lub intensywne doświadczenia mistyczne.