PST


Klasyfikacja podstawowa

Metka substancji

Wygląd

PST

Inne nazwy substancji

Poppy Seed Tea, przepłuczka

Odmiany nazwy substancji

przepłuczki, przepłuczkę, przepłuczką, przepłuczce


Wikipedia

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/PST

Informacje ogólne

Opracowania naukowe

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją

Otrzymywanie / pozyskiwanie

Zastosowanie

Zastosowanie medyczne

Woda pozostała po płukaniu maku, podobnie jak opium, była niekiedy używana w celach nasennych, szczególnie w przypadku małych dzieci. Postępowano tak przede wszystkim na obszarach wiejskich, począwszy od zamierzchłych czasów, aż do połowy XX w. ( źródło - informacja pochodzi z punktu 1 tegoż artykułu). Obecnie brak zastosowań medycznych z uwagi na powszechne użycie wyodrębnionych alkaloidów i substancji syntetycznych.

Autor: Berig

Zastosowanie rekreacyjne

Z uwagi na euforyczne, narkotyczne i analgetyczne działanie morfiny oraz kodeiny jest używana w celach rekreacyjnych. Nie jest popularnym narkotykiem, chociaż ilość użytkowników znacznie wzrosła na przestrzeni ostatnich 5 lat (2010-2015). Jest stosowana przede wszystkim przez osoby nieposiadające dostępu do wyizolowanych narkotyków opioidowych oraz preferujące doustną drogę podania.

Autor: Berig

Inne zastosowania

Może zostać użyta w zastępstwie słomy makowej jako surowiec do otrzymania opium lub wyrobu zbliżonego do polskiego kompotu. Niekiedy służy za źródło poszczególnych alkaloidów, wyodrębnianych metodami fizykochemicznymi, zwłaszcza w nielegalnych laboratoriach.

Autor: Berig

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu

Surowiec do produkcji PST można nabyć w sklepach ogólnospożywczych, supermarketach czy targowiskach. Jest nim mak niebieski, zwykle paczkowany po 250g lub 500g, jakkolwiek występują też inne gramatury.

W obrocie podziemnym nie występuje przepłuczka z maku, natomiast sporadycznie jest używana jako półprodukt do otrzymywania heroiny (np. "ruska bezkationitówka") lub opium przeznaczonego do palenia.

Autor: Berig

Chemia i farmakologia substancji

Składniki odpowiedzialne za działanie PST są analogiczne do składników opium (głównie morfiny), gdyż to ono właśnie zanieczyszcza ziarna maku w trakcie zbioru maszynowego, ziarna zostają w ten sposób "nasączone" opium, przygotowanie PST polega na jego wypłukaniu z ziaren. Moc i sposób działania zależy od zawartości aktywnych alkaloidów (głównie morfiny) w danej odmianie maku- tu należy pamiętać że istnieją odmiany maku o różnej zawartości morfiny oraz innych alkaloidów (np. tebainy).

autor: IvoPartisan

Uzależnienie i sposoby jego leczenia

Uzależnienie od PST wygląda tak samo jak od innych opioidów, obejmuje ono:

 • głód - powodując silną chęć ponownego przyjęcia narkotyku
 • tolerancję - początkowe dawki już nie dają pożądanego efektu, przez co konieczne jest ich zwiększanie
 • zespół abstynencyjny – dreszcze, łzawienie, wysięk z nosa, ziewanie, kichanie, rozszerzenie źrenic, nudności i wymioty, bóle brzucha, biegunka, bóle stawów mięśni i kości, podwyższone ciśnienie krwi, zaburzenia snu (głównie bezsenność), zmiany nastroju z dominującą drażliwością i napadami złości, czasem z apatią.

Leczenie powinno rozpoczynać się odtruciem organizmu, następnie, jeśli to konieczne, należy udać się do specjalisty: psychologa, terapeuty ds. uzależnień. Innym rozwiązaniem dla osób uzależnionych jest Ośrodek Leczenia Uzależnień. Pomocne są grupy wsparcia na przykład Wspólnoty Anonimowych Narkomanów

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach

Polska

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Poppy Seed Tea sensu stricte nie jest zabroniona przez prawo pod tą nazwą, jednakże zawiera substancje kontrolowane przez nie na mocy Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii ( podstawa prawna ) z dnia 10 czerwca 2010 roku, ostatnio nowelizowanej dnia 1 lipca 2015 r. Powyższa ustawa jest wzorowana na m.in. traktacie międzynarodowym o nazwie "Jednolita konwencja o środkach odurzających" ( źródło ) z roku 1961, który określa status prawny wielu substancji narkotycznych, w tym opioidów.

Związkami chemicznymi występującymi w PST i podlegającymi ograniczeniom jako "substancje odurzające" są: morfina (wymieniona w grupie I-N), kodeina (wymieniona w grupie II-N), tebaina (wymieniona w grupie I-N), norkodeina (wymieniona w grupie II-N i III-N).

Przepłuczkę można ją zaklasyfikować jako "makowej słomy koncentrat i wyciąg", figurujący w wykazie I-N. Argumentem "za" jest fakt, że źródłem alkaloidów nie są same nasiona, a pył i skrawki słomy makowej, które znalazły się tam w wyniku procesu produkcyjnego. Przeciwko takiej interpretacji przemawia zarówno to, że są to ilości znikome i praktycznie niewidoczne (pył), jak i fakt, że PST powstaje w drodze płukania nasion maku, które są legalne, nie zaś słomy makowej.

Po zatrzymaniu osoby pełnoletniej posiadającej PST i stwierdzeniu obecności w/w substancji na drodze badania specjalistycznego, przeciw tejże może zostać wytoczona sprawa karna z urzędu. Podstawę daje "Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii", a dokładnie artykuł 62. ustępy od 1 do 3 ( tekst ujednolicony omawianej ustawy w formacie pdf ).

Osobie oskarżonej grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, a w przypadku większych ilości narkotyku do lat 10. Najprawdopodobniej posiadanie PST zostanie uznane za czyn o małej szkodliwości, zagrożony grzywną lub pozbawieniem wolności na rok. Prawdopodobne jest również umorzenie sprawy ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu.

Autor: Berig

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym

Poppy seed tea

Dyskusja na temat różnych odmian maku i ich działaniu psychoaktywnym.
Więcej informacji: Mak lekarski w Narkopedii [H]yperreala

Moderatorzy: Magiczny Ogród, Opioidy

Posty: 2105 Strona 1 z 211
Rejestracja: 2006
Użytkownik nieaktywny
 • 850 / 12 / 0


Wątek dotyczy spraw ogólnych związanych z PST. Sprawy wyboru, kupna i mocy działania maku załatwiamy w wątku Poppy seed tea - kupno maku.

angor animi


Krótkie pytanie: czy ktoś coś wie na temat nasion maku dostępnych w sklepach, które nadają się na PST?

Ze dwa lata temu w sklepach Diler Prajsa dostępny był Mak Niebieski, jakość maku podła - nasiona były beżowoszare, za to 2 paczki po 25 deko dawały potężną, trwającą wiele godzin opiatową jazdę. Koszta były znikome - 2 paczki i 1 cytryna kosztowały około 5 złotych.

Bywa gdzieś dostępny taki mak?
Ostatnio zmieniony 26 marca 2012 przez leiche, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: .

 

Rejestracja: 2006
 • 678 / / 0


Mnie ciekawi jedno - w większości kraj pochodzenia to czechy, a jak wiadomo tam nie znają takiego wynalazku jak mak niskomorfinowy, więc teoretycznie każdy powinien działać. Ale jak wiadomo to tylko teoria.

Bombardując metamfetaminowe laboratoria, armia USA zabija dziesiątki cywilów – twierdzi ONZ

Według nowego raportu ONZ, amerykańska operacja antynarkotykowa wymierzona w domniemane laboratoria narkotykowe w Afganistanie spowodowała wiele ofiar wśród dzieci. Stany Zjednoczone zaprzeczają treści raportu.

Poznań: Limity alkoholowe nie mają zwiększać liczby sklepów - broni się miasto

Radni Osiedla Stare Miasto zaopiniowali negatywnie projekt uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie miasta.

 

Rejestracja: 2006
 • 210 / 3 / 0


Cypress pisze:
Mnie ciekawi jedno - w większości kraj pochodzenia to czechy, a jak wiadomo tam nie znają takiego wynalazku jak mak niskomorfinowy, więc teoretycznie każdy powinien działać. Ale jak wiadomo to tylko teoria.
Teoria, oparta na ciemnocie. Znajomość chociażby podstaw współczesnej ekonomii obala tę teorię.

 

Rejestracja: 2006
 • 496 / 10 / 0


A szerzej?
Bo mam wrażenie, że podstawy znam a ni chuja nie kumam.
Sugerujesz, że to polski mak z napisem "Czechy"?

 

Rejestracja: 2006
Użytkownik nieaktywny
 • 850 / 12 / 0


Nie zwracaj uwagi, może sobie pójdzie. Widzisz, że chory...

Mak przed sprzedażą się płucze. Tamten wyróżniał się dużą ilością niedojrzałych nasion i było w nim sporo odpadów roślinnych. Stąd pewnie dużą zawartość opiatów w opakowaniu. Co ciekawe mak dostępny w angielskich sklepach ze zdrową żywnością zwykle też był całkiem niezły, choć wyglądał bez porównania lepiej.

 

Rejestracja: 2006
 • 304 / / 0


hmm a jak to dawkowac? stestowalbym ja chetnie

 

Rejestracja: 2007
 • 460 / 1 / 0


Trudno powiedzieć jak dawkować, jak mak jest dobry to płukanka z 250-500g powinna fajnie trzepać.
Ja olewam na razie poszukiwania maku, podrożał cholernie od zeszłego roku. nstec zawsze możesz popróbować, wybierz mak z jak największą ilościa zanieczyszceń, brązowych nasionek. Jakbys się przypadkiem nagrzał to slij pm'y z nazwą :)
Co ciekawe mak dostępny w angielskich sklepach ze zdrową żywnością zwykle też był całkiem niezły, choć wyglądał bez porównania lepiej.
A co z polskimi sklepami ze zdrową zywnością? Ja w ogóle nie kojarze żeby taki sklep był u mnie w mieście. Możnaby też spróbować.

 

Rejestracja: 2006
 • 749 / 3 / 0


...
Ja olewam na razie poszukiwania maku, podrożał cholernie od zeszłego roku...
Cytryna też kuresko zdrożała od niedawna. ;-) O 300% jeśli się nie mylę.
Ja też już nie szukam. Wszystkie, które próbowałem były z Czech. Lipa.
Lepiej znaleźć jakiegoś rolnika z suszem bynajmniej.

 

Rejestracja: 2007
Użytkownik zbanowany
 • 1215 / 6 / 0


Lepiej się samemu wybrać do Czech po mak.
Właśnie przywiozłem kolejną dostawe słomy ok. 6-7 kg.
Razem mam już coś ok. 15 kg słomy :diabolic:

 

Rejestracja: 2007
Użytkownik nieaktywny
Użytkownik zbanowany
 • 734 / 1 / 0


No wlasnie robie sobie ten wywar...bo ostatnio mam dosc lekow i antidol i dex walony czesto zadko benzo feta teraz jeszcze sie rozchorowalem i jakies antybiotyki to mam dosc chemi, a ze kasy nie ma za duzo a w miescie MJ podrozalo(25zl polowka 45zl gram i z tego co slyszalem ma jeszcze drozec) to rozbuj w bialy dzien i dzisiaj wyskoczylem do sklepu zaciekawil mnie mak ktory kiedys mnie podybal to kupilem 2 paczki po 200 g dalem okolo 8 zl(nawet brudny sporo nasion niedojzalych nawet jakies male patyczki ...ale zobaczymy bo nie raz byl taki brudas i nie dybal) nie starczylo na cytryny mam w domu pol duzej i od kumpla wzialem jedna taka spora naprawde ..i czy poltorej cytryny nie bedzie za malo ??jakbym dosypal kwasku cytrynowego??to cos da??pytam sie bo juz jestem wyplukany nie mam nawet na cytryne :(
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2009 przez Scierwiaz, łącznie zmieniany 1 raz.
Posty: 2105 Strona 1 z 211
Wróć do „Mak”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości