Oświetlenie LED - budujemy naświetlacz na bazie modułów COB

Moderator: Konopia

Posty: 20 Strona 1 z 2
Rejestracja: 2017
  • 863 / 123 / 5

Witam,

Postanowiłem opisać budowę panelu na bazie modułów COB Epistara, dla przykładowego growboxa 0.36m2. Chcąc wydać jak najmniej a zyskać więcej :)

MODUŁU COB (Chip on Board)

COB (Chip on Board) - Dioda wykonana z wyjątkowo płaskich części zawierających nawet do 70 chipów na centymetr kwadratowy, dzięki czemu strumień światła z małej powierzchni jest bardzo gęsty i ma dużą moc. W porównaniu z diodami z wyprowadzeniami, które posiadały maksymalnie po 4 diody na centymetr kwadratowy, jest to znaczącą różnicą.

Naszym celem jest zrobienie naświetlacza , pod uprawę a nasz budżet jest ograniczony do minimum.
Potrzebuję ok 150W ( biorąc pod uwagę, że LED COB do HPS to 1/3 ( 1/2 ) - wyjdzie nam 150W COB / 350-400W HPS co przy powierchni 0.36m2 jest sporą nadwyżką światła ) - HPS 250 spokojnie by wystarczył. Lecz jednak wolę zaopatrzyć się w dodakową porcję promieni - bo go nigdy za wiele :)

Moduły EPISTAR / EPILED. Są w miare tanie ( 100W moduł - ok. 20-25zł ) i jakościowo ( odwzorowanie barw , awaryjność , efektywność ( lm\W ) - nie ustępuje AŻ TAK droższym modułom ( np. Cree ). Lecz Epistar - to doskonały wybór , biorąc pod uwagę właśnie jakość i jej stosunek do ceny.

Posiadając większy zapas gotówki , moduły marki : Cree, Citizen, Philips

OK więc - zdecydowaliśmy się na " średniej " półki moduły EPISTARA.
Chcemy zrobić samemu sobie panel / naświetlacz , widząc , że produkty w znanych sklepach z akcesoriami do uprawy / oświetleniem , nie dość , że działają na modułach EPISTARA ( lub innych ) to są niewyobrażalnie drogie i często zostajemy zmyleni opisem celowo , mniej lub bardziej ( przykład - " naświetlacz 100W !! " - tak okej, 100W jest moduł, lecz jeśli popatrzymy w opis , jeśli takowy jest, realna moc modułu to 50W )

O czym musimy pamiętać. Kupując 100W moduł, praktycznie niemożliwe jest "puszczenie" go na 100% mocy , moduły bardzo szybko się grzeją , nawet odpalenie takiego modułu na kilkadziesiąt sekund bez radiatora / chłodzenia zaskutkuje przepaleniem diody.
Przedział , w którym moduł skutecznie da się się schłodzić , wynosi 50-60% mocy modułu.

Barwa - 3000k-3500k wydaje się być odpowiednia na cały okres , od fazy veg , po flo.

Więc kupujemy : moduł EPISTAR 100W x 3 , barwa 3500k

Patrzymy w datasheet ( szczegółowe informacje o produkcie ) a znajdujemy go wpisując w wyszukiwarkę " datasheet epistar 100W 45mil " - ściągamy plik pdf i powoli wszystko staje się jasne :)

Dowiadujemy się , że :
- moduł do uzyskania pełnej mocy potrzebuje 3.5 ampera ( IF = 3.5A )
- potrzebuje ( Forward Voltage ) napięcie min. 32V-36V

Mając te dane - obliczamy , wiedząc , że najlepiej "puścić" moduły na 50/60% ( problemy z chłodzeniem )
Więc liczymy :

3.5A / 2 = 1.75A ( amperami -- natężeniem prądu - sterujemy ostateczną mocą modułu )

mając 3 moduły i wiedząc , z datasheet, że potrzebujemy napięcie min 32V , liczymy dalej :

32V * 3 = 96V
96V * 1.75A = 168W z 3 COBów ( 168W / 3 = 56W na COBa - czyli pasuje , ogarniemy spokojnie temperature - przy module 100W do 65W powinniśmy ją spokojnie ogarnąć , dbając o dobre chłodzenie ( chłodzenie pasywne ( radiator ) + pasywne ( wentylator ) )

WYBÓR ZASILACZA

Co mamy i czym się kierować w wyborze zasilacza.
168W - dodajmy do tego 10/20W - mamy +/- 190W
96V - tutaj również, nadwyżka nie zaszkodzi - 110V

1.75A - TA WARTOŚĆ ZOSTAJE STAŁA , jeśli znajdziemy zasilacz , lecz np. podający 1.9A - liczymy od nowa i sprawdzamy , czy ogarniemy temp. Jeśli będzie mniej , np 1.5A - przeliczamy i patrzymy ile mamy W , wiedząc , że przy 1.75A będziemy w stanie schłodzić COBa

190W , 110V , 1.75A - szukamy. Zasilacze Mean Well - mimo iż produkowane gdzieś na wschodzie , cieszą się popularnością i niezawodnością.

Output Current-Channel 1: 1.75 A - ta wartość jest stała, szukamy zasilacza, jak pisałem wyżej, który nie przekroczy tej wartości - w najgorszym wypadku spalimy moduły , w najlepszym ( mniejsza wartość ) moduły zaświecą mniejszą mocą.

Output Voltage-Channel 1: 143 V - będzie więcej niż obliczyliśmy - ok. Można nawet pomyśleć przyszłościowo i wybrać z większym ( V ) / czyli np. 32V*4coby = 128V - jest zapas na kolejnego coba / zapasem - by później w razie potrzeby dokupić tylko sam moduł , bez zasilacza.
Output Power: 250.25 W - nam wyszło z zapasem 190W , tu to samo co wyżej , będzie więcej , ok , mniej być nie może.

Znalazłem - Mean Well HLG-240H-C1750 ( polecam strone jako pomoc w wyborze zasilacza )

Mając moduły na miejscu , zasilacz - podłączając ( szeregowo ) - system odpali , dając nam 170W cieplutkiego ( 3500k ) światła.
Ale to nie wszystko. Narazie mamy same moduły i zasilacz.
Na ten moment , cenowo wyszliśmy tak :

Zasilacz : 350zł
COBy : 75zł z przesyłką

C.D.N.
TJ
Rejestracja: 2017
  • 863 / 123 / 5

Mając moduły na miejscu , zasilacz - podłączając ( szeregowo ) - system odpali , dając nam 170W cieplutkiego ( 3500k ) światła.
Ale to nie wszystko. Narazie mamy same moduły i zasilacz.
Co dalej w takim razie.

W tym momencie mamy dużo opcji zamontowania COBów na radiatorze.
* zwyczajny , radiator komputerowy , wyrwany gdzieś z starego sprzętu lub kupiony zestaw / radiator + wentylator - tutaj polecam producenta Arctic Cooling ( bardzo ciche wentylatory w zestawie, dobre chłodzenie , cenowo 30-50zł za komplet )
* aluminiowy radiator / belka , cięta na wymiar ( polecam wpisać w duckduckgo : piekarz częśći elektroniczne )

Decydując się na zestaw radiator i went - możliwość kontroli pojedyńczego naświetlacza ( głównie wysokość - odległość od danej rośliny )
Jak kto woli, co kto lubi :)

Do belki przydaje się , tak samo jak w przypadku " komputerowego zestawu COB " wentylator , który pomoże schłodzić COBy.
WAŻNE : Im niższa temperatura COBa , tym lepiej. Zyskujemy nie tylko na żywotności modułu , który ze wzrostem temperatury spada ale i ogólną kondycją COBa ( spada wydajność )
Więc zadbaj o dobre chłodzenie , stracisz te xx zł ( lub nie, gdy masz wszystko pod ręką i nie musisz zamawiać i płacić ) na chłodzenie , ale zyskasz więcej , niż może Ci się wydawać.


Wybrałem, jako chłodzenie COBa radiator + went firmy Arctic - model 64+ ( jeśli schładza potężne CPU , to 60W COBa schłodzi nam elegancko )
/ cena : 47zł x 3 =141zł /

Potrzebujemy dodatkowo pasty termo przewodzącej - zwykle , przy kupnie COBów z all.. dostajemy pastę silikonową.
Nie używamy jej. Dlaczego ? Mamy COBy , konkretne zestawy chłodzące , lecz stosując tanią paste termo , której przewodność cieplna jest na poziomie 1.5W/mk - zepsujemy sobie , to co zaplanowaliśmy. Co z tego, że zestaw chłodzący jest wysokiej jakości jeśli medium odprowadzające ciepło COBa nie da rady przenieść go na radiator i skutecznie go schłodzić.

Szukamy więc pasty termo przewodzącej o jak najwyższym współczynniku przewodności cieplnej , tu polecam pastę Arctic MX4 ( 8.5W/mk ). W każdym razie - im ta wartość jest większa , tym lepiej.
/ cena : 24zł za 4g /

CO BĘDZIE POTRZEBNE DO ZŁOŻENIA ZESTAWU

Zaopatrzamy się w kilka m kabla / przewodu dwużyłowego , lutownicę , kalafonię , cynę , wkrętarkę ( ew. wiertarkę stołową - wersja na bogato ) zestaw wierteł - mając w zapasie trochę kreatywności.

Efekt końcowy :

jak na zdjęciach , 3COBy , każdy po 60W , co daje 180W - możliwość regulowania wysokości / odległości od rośliny , wentylatory , idące nawet na 100% - są tak ciche , że aż miło. Założone soczewki 90* , z możliwością ściągnięcia ( odkręcamy wkręty , ściągamy szkła , zostaje COB ). Nie potrzeba nam 180W ? OK - odłączamy COBA lub dwa.

Jakby nie patrząc - jest to wersja " na szybko " - można zastosować regulator obrotów wentylatorów chłodzących , " dimmer" - czyli możliwość ustawienia mocy zestawu...

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
* nie żałujemy pasty termo przewodzącej
* staramy się o w miare możliwości jak najlepsze chłodzenie COBów
* łącząc moduły , łączymy SZEREGOWO , czyli : + ( z zasilacza ) -----> ( + # - ) -------> ( + # - ) --------> ( + # - ) ---------> - ( z zasilacza ) - tak podłączony zestaw , pokaże nam 180W
* zasilacz podłączamy dopiero wtedy, jak jesteśmy pewni , że wszystko jest podłączone prawidłowo , COBY będą chłodzone itp.

ILE ZYSKALIŚMY ?
Wydaliśmy 600zł , nie liczę wydatków typu : okablowanie , lutownica .....
600zł za 180W , 3500K , dobrze chłodzony system.

System oparty na module EPISTAR 200W FullSpectrum ( faktycznie podający 100W ) - koszt 560zł lub 50W , EPISTAR + ładna, biała obudowa - 450zł.

Najbliżej , patrząc na wydajność - byłby panel bazujący na 4 x 51W ( 203W ) FullSpectrum EPISTAR w cenie 1400zł


180W i 600zł
czy 203W , ten sam producent modułów ( EPISTAR ) , reklamującym się jako "COB 400W ( %-D ) " w cenie dwukrotnie większej , niż złożony przez nas , zestaw 180W.

Z pozdrowieniami
TiJaz

Pytania ? :) Chętnie odpowiem , doradzę
Pozdrawiam z tego miejsca wszystkich zaangażowanych w ten projekt , zawsze skorych do pomocy ludzi z różnych zakątków WWW
Z Fartem
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Łupieżcy umysłów z CIA. Tajemnice programu MK-Ultra

Fiodor Dostojewski zwykł mawiać, że nie ma rzeczy bardziej niewiarygodnej od rzeczywistości. Ci, którzy po latach badali szczegóły tajnej operacji CIA zwanej MK-Ultra, musieli mieć w pamięci te słowa rosyjskiego pisarza.

Odnalezienie zaginionego, który uprawiał w lesie konopie

Policjanci z komisariatu w Mościcach zostali zaalarmowani przez rodziców 37-latka, o jego zaginięciu. Przeszukiwanie okolicznych lasów zakończyło się odnalezieniem zaginionego, który założył w lesie… mini plantację konopi.
Rejestracja: 2019
  • 5 / / 0

Czy te ledy są na wzrost i kwitnienie?
Rejestracja: 2020
  • 4 / / 0

co powiecie o diodach COB Full Spectrum, które podpina się bezpośrednio pod 230V bez zasilacza?

Dotychczas stosowałem taką 20W barwy białej ciepłej w domowym reflektorze do prac budowlanych.

Są jednak Full Spectrum:
https://allegro.pl/oferta/dioda-cob-50w ... 8758873595

Czy takie 50W wystarczy na małego boxa? Odpada wówczas koszt zasilacza a potrzeba tylko diodę, pastę termo i radiator, który można wyjąć ze starego PCta
Rejestracja: 2007
  • 942 / 80 / 0

@baltic80

@co powiecie o diodach COB Full Spectrum, które podpina się bezpośrednio pod 230V bez zasilacza?

@Czy takie 50W wystarczy na małego boxa? Odpada wówczas koszt zasilacza a potrzeba tylko diodę, pastę termo i radiator, który można wyjąć ze starego PCta

Hey

Na co bym najpierw popatrzył - to jakiego producenta jest COB. Zapytaj sprzedawcy - - mogę sie mylić, ale wygląda to na chińską robote, czyli nie warto.
Pasta termo - do kosza... ( 3.17W\m-k )....

tutaj : https://www.x-kom.pl/p/258523-pasta-ter ... x4-4g.html - 8.5W\m-k

Nie miałem do czynienia z takimi cudami ( czip , zasilacz razem ) , zerknij sobie również na cenę ( 17zł ) - samo to mówi za siebie...

Zainwestuj - ja bym tak zrobił - w markowe COBy ( Citizen, Cree CXB, Luminus ... )
Kupiłbym 100W - 150W moduł , np. Citizena , puściłbym go na 50% ( czyli z 150W , masz 75W , cichy , wolny wentylator i radiator z PC - spokojnie Ci temperature ogarnie , przy czym bedzie cichutko ) , dobra, sprawdzona marka.

Tak więc :) decyzja należy do Ciebie, masz pytanie wal śmiało.

np. to : https://cobkits.com/product/citizen-clu ... lor-temps/

lub : https://cobkits.com/product/cree-cxb3070-3500k-36v/

plus zasilacz i bij rekordy ( gram \ z 1W ) :)

powodzenia
tijaz

Qac

Rejestracja: 2011
Użytkownik nieaktywny
  • 87 / 20 / 0

06 stycznia 2020baltic80 pisze:
co powiecie o diodach COB Full Spectrum, które podpina się bezpośrednio pod 230V bez zasilacza?

Dotychczas stosowałem taką 20W barwy białej ciepłej w domowym reflektorze do prac budowlanych.

Są jednak Full Spectrum:
https://allegro.pl/oferta/dioda-cob-50w ... 8758873595

Czy takie 50W wystarczy na małego boxa? Odpada wówczas koszt zasilacza a potrzeba tylko diodę, pastę termo i radiator, który można wyjąć ze starego PCta
Działają bez problemu przynajmniej te 30W z elementami aktywnymi zalanymi silikonem. Używam takich 3 szt. do oświetlania akwarium, parametry co dziwne trzymają przynajmniej jeżeli chodzi o pobór prądu i natężenie światła (w porównaniu do "żarówki" led mającej 2100lm pojedynczy moduł na "oko" jest jaśniejszy).
Rejestracja: 2007
  • 942 / 80 / 0

16 stycznia 2020Qac pisze:
Działają bez problemu przynajmniej te 30W z elementami aktywnymi zalanymi silikonem. Używam takich 3 szt. do oświetlania akwarium, parametry co dziwne trzymają przynajmniej jeżeli chodzi o pobór prądu i natężenie światła (w porównaniu do "żarówki" led mającej 2100lm pojedynczy moduł na "oko" jest jaśniejszy).
Działać - działają , dlaczego miały by nie działać.
Chyba oczywiste , że 90W , które podłączyłeś ( 3 x 30W ) dają więcej " światła " aniżeli pojedyńczy czip i 2100lm
I troszkę mijamy się z tematem, ponieważ :
- uprawa a doświetlanie akwarium - to całkiem inna bajka.
- domyślam się , że COB'y , którymi naświetlasz akwarium są " no name " czyli czajna made .. mogę się mylić, ale jeśli nie - wtedy naprawdę jest ogromna różnica uprawiając pod markowymi COBami ( efektywność, etc... )

Może podam link do testu takich COB czipów :
https://www.youtube.com/watch?v=OnaVr2Cgspc

Jedyny plus takich czipów ( 220V ) to możliwość bezpośredniego podłączenia go pod gniazdko , dodajesz tylko radiator plus ew. chłodzenie aktywne ( wentylator ) i możesz zaczynać zabawę
Osobiście odradzam takie oświetlenie z tego względu , że jest po prostu mało lub bardzo mało użyteczne przy uprawie jakichkolwiek roślin, tzn... oczywiście - COŚ urośnie, ale na zadowalający plon bym nie liczył , chyba , że producenci tacy jak Cree , Citizen , Osram .. zaczną produkować takie właśnie moduły.

z fartem,
tjaz
Rejestracja: 2006
  • 5 / / 0

Czy taki halogen może się sprawdzić przy uprawie?
https://allegro.pl/oferta/halogen-led-n ... 8173302713
Rejestracja: 2016
  • 244 / 57 / 0

Może sie sprawdzić. Widziałem w sieci growlogi z tego typu oświetleniem i nie było problemu.
Rejestracja: 2006
  • 5 / / 0

24 marca 2020Qlop pisze:
Może sie sprawdzić. Widziałem w sieci growlogi z tego typu oświetleniem i nie było problemu.
Ok, dzięki za odpowiedź, zabieram się za boxy po dość długiej przerwie, "za moich czasów" nie było wyboru po za hps także w temacie ledow jestem zielony
Posty: 20 Strona 1 z 2
Wróć do „Oświetlenie”
Na czacie siedzi 2469 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości