L-Dopa / Lewodopa - Wątek ogólny

Produkty medyczno-farmaceutyczne opatrzone nazwami generycznymi.

Moderator: Leki

• 2642 / 127 / 0

[ Grafika zewnętrzna - wgrywaj jako załącznik aby była widoczna bezpośrednio ]

Nazwa systematyczna (IUPAC): kwas (2S)-2-amino-3-(3,4-dihydroksyfenylo)propanowy
Inne nazwy i oznaczenia: L-DOPA, L-3,4-dihydroksyfenyloalanina

Lewodopa (L-DOPA; łac. Levodopum) – naturalny aminokwas, amina katecholowa, powstała w procesie hydroksylacji tyrozyny, na skutek reakcji prowadzonej przez hydroksylazę tyrozynową. Jest prekursorem dopaminy, powodującym zwiększenie stężenia tego neuroprzekaźnika w mózgu. Jest metabolitem pośrednim w szlaku syntezy adrenaliny.
DOPA należy do najskuteczniejszych leków stosowanych w chorobie Parkinsona. DOPA podnosi poziom testosteronu oraz zwiększa syntezę i sekrecję hormonu wzrostu. Występuje również w świerzbcu właściwym.

Źródło: wikipedia.

Lewodopa zazwyczaj jest stosowana w skojarzeniu z inhibitorem obwodowej dekarboksylazy L-Dopy, zazwyczaj karbidopą. Obecnie po przerobieniu pirybedylu (doszedłem do dawki 150mg dziennie z 600mg moklobemidu / 40mg selegiliny) i wymienionych w nawiasie leków wskoczyłem na dawkę 200/50 (lewodopa/karbidopa) 2x dziennie. Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne, ustało drżenie mięśni, w zasadzie po zażyciu czuję się jakbym wrzucił dużą dawkę tetrazepamu - rozluźnienie mięśni naprawdę mocno odczuwalne. Do tego bardzo duża chęć do działania, głównie fizycznego. Aż mam ochotę iść gdzieś na budowę :D Psychicznie z minusów to fakt, że odczuwam dziwne zmulenie na wejściu, jak nie wypiję kawy to mam ochotę się położyć spać i czasem tak robię. Ale kawa robi robotę i jest git.

Diagnoza wg. ICD-10: G21.9
  • 1001 / 157 / 6

Potwierdzam że działa, zwiększa pewność siebie, wzmacnia stymulanty, aczkolwiek wolę NALT.
Lewodopa zazwyczaj jest stosowana w skojarzeniu z inhibitorem obwodowej dekarboksylazy L-Dopy, zazwyczaj karbidopą.
Jak ktoś wie gdzie kupić karbidopę albo benserazyd (inhibitory obwodowej zmiany L-DOPA->dopamina i 5-HTP->serotonina) to proszę o info na priv. Zależy mi na tym żeby L-DOPA i 5-HTP lepiej działały.

Europejski Raport Narkotykowy 2019 – najważniejsze wnioski

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii wypuściło coroczny raport na temat trendów narkotykowych w krajach Unii Europejskiej, Norwegii i Turcji. Oto najważniejsze wnioski.

Zatrzymano policjanta pod wpływem amfetaminy

Pod wpływem amfetaminy znajdować się miał funkcjonariusz policji, którego auto zatrzymano do kontroli drogowej 13 czerwca na terenie Gdańska. Śledczy namierzyli też mężczyznę, od którego funkcjonariusz środki dostał.
  • 2642 / 127 / 0

A próbował ktoś łączyć lewodopę z selegiliną ? Z farmakologicznego punktu widzenia nie widzę większych przeciwwskazań, jedynym może (ale nie musi) być za wysoki poziom dopaminy, co mogłoby powodować paranoje i psychozy. Ale to też zależy w jakim rejonie układu dopaminergicznego zwiększyłoby się stężenie tego neuroprzekaźnika i w który podtyp receptorów Dx by uderzył.
  • 653 / 128 / 0

Suplementowałem L-Dopa przez około miesiąc w małych dawkach - około 50-60 mg dziennie. Odczułem przede wszystkim ten kierunek działania, który polega na podniesieniu poziomu testosteronu. L-Dopa w połączeniu z Tongkat Ali zmienia człowieka w maszynę do ruchania, co w normalnym, codziennym spokojnym życiu wcale nie jest aż tak korzystne, jak mogłoby się wydawać ;-) :-D
  • 14 / 1 / 0

tur3k pisze:
A próbował ktoś łączyć lewodopę z selegiliną ? Z farmakologicznego punktu widzenia nie widzę większych przeciwwskazań, jedynym może (ale nie musi) być za wysoki poziom dopaminy, co mogłoby powodować paranoje i psychozy. Ale to też zależy w jakim rejonie układu dopaminergicznego zwiększyłoby się stężenie tego neuroprzekaźnika i w który podtyp receptorów Dx by uderzył.
Na wiki piszą, że takie połączenie jest nawet wskazane:
"Selegilina (...) silnie hamuje deaminację dopaminy, stosuje się ją zwykle w połączeniu z lewodopą."
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Selegilina

Czytałem o tym niedawno na necie także na innych stronach, że łączy się Lewodopę właśnie z Selegiliną. Wnioskuję na podstawie tego, że nie istnieje zespół dopaminowy tak jak w przypadku serotoniny gdy zablokujemy MAO - typu A a do tego wprowadzimy nadmiar serotoniny.

Ja dołączam się do pytania skierowanego do tych co nie tylko czytali ale już testowali jak wrażenia z samej Lewodopy kontra samej Selegiliny oraz L-Dopa + Selegilina w combo. :-D Wydaje mi się, że powinno dobrze trzepać. ;) Uważajcie tylko by nie włączył wam się autopilot na hazard, dziwki i te sprawy. :D
  • 1774 / 137 / 0

Czy suplementacja ekstraktem z Mucuna Pruriens poprawi moj stan zdrowia po dlugotrwalym napierdalaniu metkata? Chyba mam juz objawy parkinsonizmu (czasami ''lataja'' mi nogi, drza i dretwieja rece).
  • 653 / 128 / 0

^up: nie zaszkodzi spróbować, to ekstrakt z nasion, nie powinien zaszkodzić (chyba, że podniesiesz za wysoko dopaminę, doprowadzając ją do poziomu mierzonego u schizofreników). Mogę polecić ekstrakt mucuna z polskiego sklepu etno (na sz. ;-) ). Ja nie miałem żadnych wątpliwości, że działa, to się czuło. Wyżej pisałem o wpływie na libido, ale zaobserwowałem też jeszcze jeden skutek. Otóż, kiedyś lekarz powiedział mi, że prawdopodobnie mam skłonności padaczkowe, ale z mało prawdopodobnym wystąpieniem bezpośrednich objawów choroby. Jak to odczuwam: w grach 3D i przy oglądaniu filmów z kamer pozbawionych stabilizacji obrazu, a nawet przy przewijaniu widoku w duckduckgo Street view - mam objawy choroby gracza - po kilku minutach robi mi się niedobrze. Poza tym tendencja do drgawek - zwłaszcza po używkach, kiedyś prawie zawsze miałem (najczęściej lekkie) drżenie mięśni, w szczególności na udach. Nawet po kompozycjach z natury się pojawiały. Ostatnio zauważyłem ze zdumieniem, że już od dawna nie miałem żadnego drżenia mięśni po niczym, niezależnie od intensywności zabaw. Sięgam pamięcią wstecz i ta zmiana pokrywa się z okresem, kiedy włączyłem L-dopę do suplementacji. To raczej nie przypadek
Użytkownik nieaktywny
  • 130 / 1 / 0

Może początki parkinsonizmu? Ze wzrokiem wszystko ok? Ruchy pewne? Równowaga?
Osobiście suplementuję l-dopę wraz z noopeptem, piracetamem i prl'em - jestem zadowolony. Jedynie pamięć krótkotrwała dostała lekko po dupie, ale zapotrzebowanie na sen mniejsze, jestem spokojniejszy i mózg wraca do normy, po mega półrocznym wysiłku umysłowym.
  • 2642 / 127 / 0

Ma ktoś pomysł dlaczego l-dopa/karbidopa ma (przynajmniej na mnie, nie wiem jak na innych) działanie zamulające po wrzuceniu ? Dopiero kawa sprawia, że wracam do normalnego poziomu energii. Przecież jest to prekursor dopaminy i (nor)adrenaliny, więc w teorii powinno to dodawać energii.
  • 6 / / 0

Turek mam tak samo biore juz od tyg i czasami mam wlasnie efekt sennosci tak mnie muli jakby chcialo sie spac ale nie do konca poloze sie i nie zasne moze to byc nadmiar dopaminy ? Biore 200mg dziennie 1 porcje okolo 13 godz i wiecej nic nie wrzucam Dope kupilem ze APTEKI JAK NA UCZCIWEGO OBYWATELA PRZYSTAŁO czasami jak wrzucam to chodze naladowany energia ogolnie dobre samopoczucie a czasami chuj muli mnie i nie wiem od czego to jest zalezne moze trzeba robic przerwy 2 dni brac 1 dzien nie zeby cos sie tam unormowalo w naturalny sposob ktos jest w temacie niech sie wypowie

Na przyszłość bez takich, dobra ? Edytowano powyższe - tur3k
Wróć do „Preparaty lecznicze”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata