Dział poświęcony wpływowi substancji psychoaktywnych na działalność człowieka.
ODPOWIEDZ
Posty: 5 • Strona 1 z 1
  • 4022 / 356 / 949
Timothy'ego Leary'ego przedstawiać nikomu chyba nie trzeba, słyszał o nim pewnie każdy. Dla niektórych z Was może być z takiego czy innego powodu postacią szczególnie znaczącą. Wydana właśnie przez wydawnictwo Officyna jego biografia dla niejednego będzie w takim razie zapewne nie lada gratką... a co byście powiedzieli na to, że można ją zdobyć względnie niewielkim wysiłkiem, po prostu dzieląc się swoimi myślami na temat tej niezwykłej postaci?

Redakcja Hyperreal we współpracy z wydawnictwem Officyna ogłasza konkurs, w którym do wygrania są świeże, ufundowane przez wydawcę egzemplarze książki Johna Higgsa "Osaczyłem Amerykę. Timothy Leary" .

[ external image ]

Bliżej o pozycji można przeczytać (i nabyć ją) na stronie wydawcy, my tymczasem odsłaniamy szczegóły konkursu!

Na czym polega konkurs?

Trzy egzemplarze wydawnictwo przekaże autorom krótkiej rozprawki/eseju/innej formy literackiej, której autor/autorka odpowie na pytanie:
Czy Twoim zdaniem wpływ działań doktora Leary'ego na kwestię społecznej percepcji środków psychedelicznych był finalnie raczej pozytywny, czy negatywny, a jeśli uważasz, że popełnił on jakiś zasadniczy błąd, to w którym miejscu?
zaś jeden przeznaczony będzie dla twórcy/twórczyni działa innego rodzaju sztuki (plastyka, muzyka, poezja...), które będzie w jakiś fajny sposób odnosiło się do doktora Leary'ego i jego dziedzictwa.

Prace można umieszczać w panelu "blogi" na portalu (logujemy się na stronie głównej, klikamy "Dodaj treść", wybieramy "Wpis w blogu"), w formie posta w tym wątku na forum, oraz ewentualnie przesyłać na adres wydawcy (marketing@officyna.com.pl)

Na Wasze prace - opatrzone przy tytule dopiskiem Hyperreal&Officyna - czekamy do 06.11.2014, wyboru dokona jury złożone z Redakcji Hyperreala i przedstawicieli wydawnictwa Officyna.

Do działa, Bracia i Siostry! :-p
Mądraś/mądryś? Weź coś upichć! - Kuchnia [H]yperreala
Z głębokości uzależnienia swego wołający lub wołającym być chcący pomocnym? - Hyperreal [H]elp
  • 61 / 3 / 0
Ogolnie mysle ,ze na tym portalu powinna zostac stworzona nowa wizja Polski bo aktualny stan naszego kraju nie rokuje na przyszlosc. Duzo problemow, malo praw. To miejsce moze byc poczatkiem.
Last night Smileshop saved my life !!
God bless America !!
smilewholesale.eu

Do wladz forum ktore mnie wyrzucily z dzialu "sprzedawcy" - jerstescie po prostu bardzo malymi ludzmi :(
  • 1 / / 0
Wiadomo kiedy wyniki konkursu?
  • 4022 / 356 / 949
Mam nadzieję, że jutro. :-)
Mądraś/mądryś? Weź coś upichć! - Kuchnia [H]yperreala
Z głębokości uzależnienia swego wołający lub wołającym być chcący pomocnym? - Hyperreal [H]elp
  • 4022 / 356 / 949
OK. Rzecz sie troszkę przeciagnęła, Wasze zainteresowanie okazało się, delikatnie mówiąc, znikome... spoko. Tym niemniej - lauretatem konkursu, do którego powędrowała książka od wydawnictwa Officyna został użytkownuik escape, kórego pracę poniżej (oraz na stronie głównej) publikujemy

Gratulacje!!! :-) :-) :-)
Timothy Leary – ikona amerykańskiej kontrkultury lat 60. Pisarz, filozof, wykładowca psychologii klinicznej w Harvardzie. Prezydent Richard Nixon uznał go za wroga publicznego numer jeden. Z pewnością był osobą charyzmatyczną i medialną, wypowiedział trwającą do dziś głośną wojnę o wykorzystanie substancji psychoaktywnych w celu rozwoju ludzkiej świadomości. Jaki był wpływ jego poczynań na społeczny odbiór środków psychodelicznych? Czy to jemu zawdzięczamy mu rosnącą świadomość społeczeństwa na temat potencjalnie pozytywnych skutków korzystania z substancji psychoaktywnych? Może wręcz przeciwnie, podsycana przez niego epoka dzieci kwiatów na stałe utrwaliła negatywny obraz narkotyków w zachodniej kulturze?

Psylocybinowe terapie

W 1960 roku Leary wraz z Richardem Alpertem zainicjował „Harvard Psilocybin Project”, serię eksperymentów której celem było badanie skutków użycia psylocybiny (wtedy jeszcze legalnej) przez ludzi. Jeden z projektów „Concord Prison Experiment” miał zbadać czy przeżycia związane z zażywaniem psylocybiny w połączeniu z psychoterapią mogą skłonić więźniów do porzucenia aspołecznego trybu życia. Skuteczność terapii miała być mierzona poprzez porównanie odsetka recydywistów wracających za kratki, którzy korzystali z terapii z osobami nie biorącymi w niej udziału. Władze więzienia o zaostrzonym rygorze przewidywały, że z 32 więźniów, w większości niereformowalnych, popełniających przestępstwa zaraz po uwolnieniu, biorących udział w eksperymencie 64% wróci za kratki w ciągu sześciu miesięcy. Jak się okazało terapia przyniosła wymierne korzyści i tylko 25% osadzonych trafiło z powrotem do więzienia.

Kariera i dalsze losy

Pomimo znaczących sukcesów i udanego, naukowego przedstawienia korzyści jakie niesie ze sobą terapeutyczne wykorzystanie psychodelików Leary w 1963 roku zostaje wydalony z uczelni. Od tej pory dzięki wsparciu kilku zamożnych osób Leary przebywa w rezydencji w Millbrook, gdzie powstaje jego wybitne dzieło „Doświadczenie Psychodeliczne”, które błyskawicznie staje się biblią rewolucji psychodelicznej. Zainteresowanie jego ruchem stale rośnie, więc liczba miejsc w jego organizacji zostaje ograniczona. W 1967 zostaje zaproszony na happening Human Be-In, na którym przemawia do 30 tys. młodych osób, wtedy też zostaje ukute jego słynne hasło „Turn on, tune in, drop out”. Jego poglądy natychmiast przysparzają mu niemałych kłopotów i zaczyna się spotykać z represjami władz. Po kilku krótszych odsiadkach i spektakularnej uciecze z więzienia zostaje w złapany w Afganistanie i skazany na karę 95 lat pozbawienie wolności, dodatkowo trafia do celi z seryjnym mordercą Charlesem Mansonem. Zostatał uratowany przez gubernatora Kalifornii i w 1976 znów cieszył się wolnością. Kolejne dwie dekady spędził pisząc książki i prowadząc wykłady. Wzmogło się również jego zainteresowanie okultyzmem Aleistera Crowleya, a swoją filozofię skierował w stronę kosmologii. Timothy Leary umiera na raka prostaty w 1996 roku czyniąc ze swojej śmierci głośny, medialny spektakl. Swoją głowę kazał odciąć w chwili śmierci i zamrozić na wypadek, gdyby w przyszłości można było z replikować jego mózg, a skremowane zwłoki doktora zostają wystrzelone w kosmos.

Konsekwencje

Z perspektywy czasu możemy spekulować, że może gdyby jego działania były bardziej stonowane i wyważone to reżimowe ataki w stronę nadchodzących głębokich przemian społecznych były by mniej napastliwe i agresywne. Może gdyby „szalony naukowiec” zamiast częstować swoich podopiecznych LSD prowadził również normalne wykłady oraz realizował program uczelniany to dałoby się wypracować jakąkolwiek drogę porozumienia. Kto wie czy w wypadku prowadzenia bardziej dyplomatycznego dyskursu nie łatwiej było by uświadamiać całe społeczeństwo o roli substancji psychoaktywnych w leczeniu zaburzeń psychicznych, alkoholizmu czy PTSD. Jednak nie możemy zapominać, że Timothy Leary był fenomenem, wizjonerem, który pociągnął za sobą największą rewolucję społeczną XX wieku. Swoją bezkompromisową postawą wzniecił coś z czego korzystamy po dziś dzień. Reformy dzięki którym młodzi ludzie postanowili zrzucić niewolące ich konwenanse w połączeniu z pacyfistycznym nastawieniem poskutkowały tym, że zaczęliśmy bliżej przyglądać się wszelkim nierównościom i niesprawiedliwościom na świecie. Z roku na rok dyskryminacja mniejszości rasowych stawała się coraz bardziej marginalna, zaczęto walkę o prawa kobiet oraz udaną walkę o wycofanie wojsk z Wietnamu. Powstało wiele organizacji pokojowych, a protesty i zdanie obywateli przestało być lekceważone przez władzę. Nie wspominając już o nieocenionym wkładzie w zarzuceniu barier panujących w sztuce.

Podsumowanie

Bez cienia wątpliwości jestem w stanie stwierdzić, że choć w początkowej fazie psychodelicznej rewolty narkotyki stały się głównym kozłem ofiarnym odpowiedzialnym za całe zło świata to finalnie wkład doktora w społeczną percepcje środków psychoaktywnych jest absolutnie pozytywny. Bo choć opinia przeciętnego obywatela na temat psychodelików zmienia się powoli to jego tytaniczna praca zainspirowała setki osób do rzetelnych badań w zakresie medycznego, psychologicznego czy duchowego wykorzystania środków psychoaktywnych.

Think for yourself and question authority
-Timothy Leary


Bibliografia:

https://en.wikipedia.org/wiki/Harvard_P ... in_Project
https://en.wikiquote.org/wiki/Timothy_Leary
https://en.wikipedia.org/wiki/Psychedelic_therapy
http://topdocumentaryfilms.com/timothy- ... on-america
https://en.wikipedia.org/wiki/Concord_Prison_Experiment
https://magivanga.wordpress.com/2012/04 ... -1920-1996
https://en.wikipedia.org/wiki/Timothy_Leary
Mądraś/mądryś? Weź coś upichć! - Kuchnia [H]yperreala
Z głębokości uzależnienia swego wołający lub wołającym być chcący pomocnym? - Hyperreal [H]elp
ODPOWIEDZ
Posty: 5 • Strona 1 z 1
NarkoMemy dodaj swój
[mem]
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.