Leki przeciwdepresyjne, tymoleptyki - SSRI, SNRI, iMAO, TLPD i inne
Zobacz też: Wikipedia
ODPOWIEDZ
Posty: 12 • Strona 1 z 2
  • 1993 / 484 / 0
0.A Wstęp
W ostatnim czasie starałem się pogłębić swoją wiedzę o 5-HTP. Substancja ta ma sporo zastosowań i na pewno drzemie w niej pewnego rodzaju potencjał a pomimo to w Polsce wydaje się być niedoceniana. Na zagranicznych forach o substancjach psychoaktywnych ciągle toczą się o niej dyskusje. Natknęło mnie to do napisania tego FAQ . Nie ukrywam, że wzorowałem się na dokumencie opracowanym prze bluelight. Mam sentyment do 5-HTP gdyż znacznie mi pomogło z depresją kilka lat temu. Mam nadzieję przyczynić się do szerzenia wiedzy o 5-HTP.

0.B Spis treści:
1.Co to jest 5-HTP?
2.Jak działa 5-HTP?
3.Dlaczego nie przyjmuje się serotoniny a przyjmuje się 5-HTP, które jest jej polerkiem?
4.Jaka jest skuteczność 5-HTP w porównaniu do innych antydepresantów?
5.Jak 5-HTP sprawdza się w leczeniu bezsenności?
6.W jaki sposób jest otrzymywane 5-HTP?
7.Czy zażywanie 5-HTP prowadzi do EMS?
8.Jak dawkować 5-HTP?
9.Jakie są sutki uboczne zażywania 5-HTP?
10.Czy 5-HTP wchodzi w interakcje z innymi lekami?
11.Co wiadomo o mieszaniu witaminy B6 z 5-HTP?
12.Czy posiadanie 5-HTP jest legalne?
13.Czy sprzedaż 5-HTP jest legalna?


Wzór strukturalny:
5-htp.gif
1.Co to jest 5-HTP?
W skrócie jest to substancja, która w mózgu zmienia się w serotoninę. Zwiększając tym samym jej ilość. Serotonina bywa nazywana hormonem szczęścia. To w dużej mierze jej wyrzut odpowiada za euforyczne działanie MDMA (ekstazy).

5-Hydroksytryptofan (5-htp) to naturalnie występujący aminokwas. Substancja ta jest używana za łagodny antydepresant; oraz jest używana w leczeniu: otyłości, obżarstwa, bulimii, bezsenności, narkolepsji, bezdechu sennego, bólów głowy pochodzenia migrenowego oraz zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

2.Jak działa 5-HTP?
5-HTP jest prekursorem serotoniny w związku z czym zwiększa ilości tego neuroprzekaźnika, które są magazynowane w pęcherzykach znajdujących się przy zakończeniach aksonów.

3.Dlaczego nie przyjmuje się serotoniny a przyjmuje się 5-HTP, które jest jej polerkiem?
Serotonina jak większość neuroprzekaźników przyjęta z zewnątrz nie przeniknie bariery krew-mózg. W związku z tym nie przyniesie pożądanych efektów. 5-HTP z pokonaniem owej bariery nie ma problemów, przenika przez nią a następnie jest przemieniany w mózgu w serotoninę. Co prowadzi do zwiększenia jej ilości.

4.Jaka jest skuteczność 5-HTP w porównaniu do innych antydepresantów?
Istnieje badanie, w którym zestawioną skuteczność 5-HTP w dawce 100 mg z fluwoksaminą (lek przeciwdepresyjny z grupy SSRI ) w dawce 50 mg. Eksperyment trwał 6 tygodni. W badaniu 5-HTP wypadło nieznacznie lepiej od fluwoksaminy (60.7% vs. 56.1%). Badani zwrócili uwagę na to, że efekty przyjmowania 5-HTP są zauważalne szybciej niż w przypadku fluwoksaminy. Należy jednak zauważyć, że badanie było prowadzone na 63 osobach co teoretycznie może być przyczyną dużego błędu statystycznego.

5.Jak 5-HTP sprawdza się w leczeniu bezsenności?
Istnieje jedno badanie, które stwierdza, że osoby zażywające regularnie 200-400 mg 5-HTP zasypiały łatwiej i spały więcej niż osoby zażywające placebo. Efekt ten może uwidocznić się w pełni dopiero po 6-10 tygodniach od rozpoczęcia kuracji.

6.W jaki sposób jest otrzymywane 5-HTP?
5-HTP naturalnie występuje w nasionach rośliny zwanej Griffonia Simplicifolia. Z nich substancja jest ekstrahowana. 5-HTP może również być otrzymywane na drodze syntetycznej jednak producenci unikają tej metody ze względu na zaszłości historyczne. W celu uzyskania większej ilości informacji zobacz punkt: "Czy zażywanie 5-HTP prowadzi do EMS?".

7.Czy zażywanie 5-HTP prowadzi do EMS?
EMS - nieuleczalne, czasem prowadzące do śmierci zaburzenie neurologiczne

W przeszłości stwierdzono korelację pomiędzy zażywaniem 5-HTP a występowaniem EMS. Powiązanie dotyczyło tylko wybranej serii produktu, która była otrzymywana syntetycznie i nie została odpowiednio dobrze oczyszczona z produktów ubocznych syntezy. Uważa się, że to one były odpowiedzialne za wywoływanie EMS. 25-cio letnie obserwacje dają dowód na to, że w przypadku osób zażywających 5-HTP wyodrębnione z roślin efekty uboczne tego typu się nie pojawiły. 5-HTP jest dopuszczone do sprzedaży jako lek lub suplement diety w wielu krajach na świecie.

8.Jak dawkować 5-HTP?
Okres półtrwania 5-HTP jest bardzo krótki - nie przekracza 1 godziny dlatego jego przyjmowanie należy rozłożyć w czasie. W typowych terapeutycznych zastosowaniach zaleca się dawki od 100 do 300 mg 3 razy dziennie. W niektórych badaniach prowadzonych na ludziach dochodzono nawet do dawek 1800 mg/dzień.

9.Jakie są sutki uboczne zażywania 5-HTP?
Skutki uboczne zażywania 5-HTP uważa się za łagodne. Często nie występują żadne a jeśli jakieś się pojawiają są to zazwyczaj: mdłości, zgaga lub problemy gastrointestinal. W porównaniu do SSRI ich stopień nasilenia jest mniejszy.

10.Czy 5-HTP wchodzi w interakcje z innymi lekami?
Tak, ze względu na fakt, że 5-HTP zwiększa ilość serotoniny w mózgu wchodzi w interakcje z wieloma lekami antydepresyjnym w szczelności z tymi, które należą do grupy SSRI/ SNRI lub iMAO.

Inne możliwe interakcje to:
- tramadol
- dekstrometorfan (DXM)
- Tryptany - leki stosowane w leczeniu migreny
- Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne
- Karbidopa
- Petydyna

11.Co wiadomo o mieszaniu witaminy B6 z 5-HTP?
Jest to połączenie bardzo kontrowersyjne. Przeciwnicy jego twierdzą, że B6 przyśpiesza na tyle proces konwersji 5-HTP w serotoninę, że jest ona w nią zamieniana zanim dotrze do mózgu. W związku z czym miałaby oddziaływać silnie toksycznie na układ krążenia.
Zwolennicy twierdzą, że takie połączenie wzmacnia intensywność działania 5-HTP i przytaczają fakt, że producenci często sami taki miks tworzą oferując produkty zawierające w 1 tabletce B6 z 5-HTP.

Z badań prowadzonych na zwierzętach wynika, że w przypadku niedoboru witaminy B6 - 5-HTP powoduje bardzo nieznaczny wzrost serotoniny w mózgu. Suplementacja witaminą B6 znacznie zwiększyła ilość serotoniny znajdującej się z mózgu. Niewątpliwe jest, że takie połączenie daje bardziej wyraziste efekty.

Niemniej osoby z wykształceniem medycznym oraz twórcy niektórych badań naukowych radzą unikać tego połączenia. Dla mnie osobiście również ryzyko wydaje się nieproporcjonalnie duże w porównaniu do potencjalnych zalet.

12.Czy posiadanie 5-HTP jest legalne?
Tak, posiadanie 5-HTP jest legalne. Również projekty nowych ustaw o przeciwdziałaniu narkomani nie przewidują delegalizowania tej substancji.

13.Czy sprzedaż 5-HTP jest legalna?
Istnieje bardzo małe ryzyko aby 5-HTP mogło zostać zaklasyfikowane jako środek zastępczy. Niemniej sprzedawanie jego jako: suplement diety/ produkt specjalnego przeznaczenia żywnościowego jest niezgodne z prawem. Żaden z produktów zwierających 5-HTP nie znajduje się w wykazie produktów dopuszczonych do obrotu przez Główny Inspektorat Sanitarny.
Mowa o wykazie: http://suplementy.gis.gov.pl/suplementy.php
Istniały próby zarejestrowania 5-HTP jako suplementu diety jednak zakończyły się one niepowodzeniem. Sanepid uznał, że suplementacja tego typu substancją nie jest wskazana. 5-HTP nie jest zarejestrowany jako lek, więc nie może być sprzedawany jako takowy.

5-HTP może być legalnie sprzedawany jako produkt kolekcjonerski, jest również zarejestrowany jako substancja do zastosowań w kosmetologii.

Źródła:
[1],[2],[4],[6],[7],[9],[10]:
http://www.bluelight.org/vb/threads/80280-5-HTP
[4],[5],[10]:
http://umm.edu/health/medical/altmed/su ... ophan-5htp
[8]:
http://www.med.nyu.edu/content?ChunkIID=21399
[11]:
http://www.bluelight.org/vb/threads/462 ... with-5-htp
http://www.life-enhancement.com/magazin ... nd-fiction
http://www.lucidologia.pl/2011/09/farma ... atrix.html
[12]:
Korespondencja PCP z sanepidem udostępniona w obrębie tego forum, własne obserwacje.
[13]:
Prawo farmaceutyczne, Art. 100 p.3 Ustawy o bezpieczeństwie żywienia i żywności.

FAQ - w trakcie konsultacji społecznych. Zachęcam do czytania i zgłaszania zastrzeżeń oraz dodawania informacji od siebie.

pozdrawiam
KapitanAizen
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
  • 3362 / 347 / 0
fluoksetyna a nie fluwoksamina?
  • 1993 / 484 / 0
Chyba jest dobrze...

"One study compared the effects of 5-HTP to fluvoxamine (Luvox) in 63 people and found that those who were given 5-HTP did just as well as those who received Luvox. They also had fewer side effects than the Luvox group. However, these studies were too small to say for sure if 5-HTP works. More and larger studies are needed."

fluvoxamine -> fluwoksamina
fluoxetine ->fluoksetyna
  • 3362 / 347 / 0
Hm, ok, myslalem ze to pomylka a nie zerknalem na badanie.
  • 525 / 55 / 0
Na pewno to nie może być w suplementach? Pamiętam że w jakimś suplu nasennym chyba miałem 5HTP.
  • 299 / 11 / 0
Spisze się dobrze jako usypiacz na detoksie od bakalii? :D
Faktem jest i nie ma co kryć
Chcesz się stąd wyrwać to swoją szansę chwyć dzieciak
Tylko jak jak tu wszystkiego brak
Brak mieszkań brak pracy pieniędzy też brak
Jedynie zarobiona może być firma „krzak”
Faktem jest przed nieznanym strach
  • 594 / 35 / 0
czy jest sens pukania 5htp i.v?
  • 299 / 11 / 0
Jeśli chcesz sie naćpać, to na pewno nie ma sensu.
Faktem jest i nie ma co kryć
Chcesz się stąd wyrwać to swoją szansę chwyć dzieciak
Tylko jak jak tu wszystkiego brak
Brak mieszkań brak pracy pieniędzy też brak
Jedynie zarobiona może być firma „krzak”
Faktem jest przed nieznanym strach
  • 594 / 35 / 0
ok dzięki
tak mnie to tylko zastanawiało.
  • 4785 / 802 / 0
Bardzo dobry suplement. Widzę sporą różnicę w działaniu substancji oddziaływujących na sero. Tripy mogę przeżywać częściej i bardziej intensywnie. Sama w sobie rozleniwia i robi troche z człowieka z pizdę, ale dodaje do tego kofeine albo jakis fenidat. Idealny byłoby jakas fetę na takie dni która operuje na dopie, ale nie można być supermanem 7dni w tygodniu.
The beautiful thing about DMT is that it makes no sense at all, but everything makes sense at the same time!
The methapor of Life

ledzeppelin2@safe-mail.net
ODPOWIEDZ
Posty: 12 • Strona 1 z 2
Artykuły
[img]
Czy lekarstwem na samotność, niepewność lub lęk mogą być psychodeliki?

Newsy
[img]
Płacił w kasie samoobsługowej. Z kieszeni wypadł mu woreczek z marihuaną (video)

Na udostępnionym przez policję nagraniu widać 20-latka, stojącego przy kasie samoobsługowej. Mężczyzna wyjmuje z kieszeni telefon, w tym momencie coś wypada mu z kieszeni. Jak się później okazało, był to woreczek z marihuaną.

[img]
Brazylijskie służby znalazły narkotyki na polskim statku. Ponad 100 kg kokainy

Brazylijska marynarka wojenna ujawniła na polskim statku "Polsteam Łebsko" 134 kilogramy kokainy. Narkotyki miały zostać przetransportowane do Maroka. Wiadomo, co dalej z polskim masowcem

[img]
Powstanie pierwszy w UK punkt bezpiecznego zażywania narkotyków

W ciągu najbliższego miesiąca w szkockim Glasgow zostanie otwarta pierwsza w UK oficjalna placówka umożliwiająca zażywanie nielegalnych narkotyków. Eksperci i działacze mają nadzieję, że przyniesie to znaczące zmiany w polityce narkotykowej - poinformował 'The Guardian'.