Wszystko, co dotyczy hodowli/uprawy grzybów psylocybinowych.
Jakie grzyby są Twoim zdaniem najlepsze?
Krajowe łysiczki
965
62%
Krajowe muchomory
103
7%
Importowane (wszystkie wrzucam do jednego wora)
490
31%

Liczba głosów: 1558

ODPOWIEDZ
Posty: 3803 • Strona 301 z 381
  • 120 / 8 / 0
Mam plan korzystać ze sloikow jak na ogorki, chyba 900ml. Po wymiarach wydaje mi się że 3 wejdą na luzie, może 4 na wierzch bokiem. A czy ktoś mógłby wskazac lepszy wybór dostępny na allegro w tym budzecie? Nie mogę tureckiego bo żona musi zaakceptowac zakup D:
  • 52 / 12 / 0
@JksGwnrz
Ojć, widocznie coś się popsuło. Wrzucam zdjęcie tu
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
  • 84 / 36 / 0
Z racji że siedzę pod wpływem grzybów (a właściwie wyciągniętej z nich penicyliny) i mam wolny czas, postanowiłem odpokutować w imieniu forum nasze grzechy.

Kultura na miodzie
Kultura na miodzie
Synonimy(co by w wyszukiwarce ludziom wyskakiwało): Kultura w wodzie, wodna kultura, grzybnia w wodzie, liquid culture (LC), meduza

Podstawowe pytanie - po co nam LC?
  • Do klonowania grzybów
    • Możemy zarówno wrzucić kawałek "idealnego" grzyba i z tego kawałka rozrosnąć grzybnię, jak i zrzucić kawałek agaru na którym rozrastaliśmy grzybnię na podstawie naszego ideału.
  • Do rozrostu wyselekcjonowanej ryzomorfy z agaru
    • Tak jak już wyżej zostało wspomniane. Mamy na agarze klona, czy "wykiełkowaliśmy" kupę zarodników i dopatrzeliśmy się ładnych, silnych warkoczy - wykrawamy ten kawałek medium i wrzucamy do wody z węglami.
  • Do "zboostowania" rozrostu grzybni z zarodników
    • Szczepienie substratu meduzą skutkuje szybszym rozwojem grzybni, niż szczepienie pompką z zarodnikami. A to dlatego, że w płynie już spotkały się pary zarodników i stworzyły grzybnię, więc szczepimy czymś, co musi się już tylko rozrosnąć.

W czym możemy stworzyć naszą meduzę?
Najpopularniejszym medium jest 4% roztwór miodu w wodzie (po gramaturze, nie objętości). Jest on polecany ze względu na zadowalający efekt końcowy, łatwą dostępność składników, prostotę wykonania. Jednak nie jesteśmy ograniczeni tylko do miodu - możemy śmiało eksperymentować na innych źródłach węgli, takich jak soki z owoców, woda po gotowaniu ziemniaków/płatków owsianych, czy roztwory cukru/słodu/karo syropu w wodzie.
Jednak teraz skupię się na roztworze miodu.


Składniki:
  • Miód
  • Woda destylowana (dzięki temu powinniśmy uniknąć niepotrzebnego osadu)
  • Słoik z nakrętką (można w nakrętce zrobić dziurę i zakleić plastrem mikroporowym jeżeli będziemy szczepić strzykawką z igłą)
  • Folia aluminiowa
  • Waga
  • Szybkowar do sterylizacji
  • Opcjonalnie kawałki szkła, kulki szklane do rozbijania grzybni podczas rozwoju
Wykonanie:
Odmierzamy taką ilość miodu i wody, by uzyskać proporcje miodu do wody równą 4:96 (dla 4g miodu dajemy 96 gramów/mililitrów wody). Jeżeli nie mamy dokładniej wagi, możemy przygotować roztwór w większej skali (40g miodu, 960g wody), wymieszać dokładnie, wlać do słoika tyle ile nam potrzeba (najlepiej nie przekraczać połowy wysokości, łatwiej potem jest całość mieszać), a nadmiar wypić.
W tym momencie możemy do słoika wrzucić szkło/kulki jeżeli mamy i potrzebujemy. Nie jest to konieczne.
Słoik zakręcamy - i tu mamy dwie opcje. Jeżeli mamy nakrętkę z dziurką na strzykawkę, możey ją nakręcić do końca. Jeżeli nakrętka jest szczelna, zostawmy trochę luzu by podczas gotowania mogło wyrównać się ciśnienie, co by nam słoik nie strzelił.
W obu przypadkach górę opatulamy folią aluminiową.
Sterylizujemy w szybkowarze tak jakbyśmy sterylizowali ciastka. Z racji że to jest płyn i temperatura łatwo przenika przez całość, stosuję u siebie tylko 30 minut.
Po wysterylizowaniu najlepiej zostawić szybkowar zamknięty na całą noc, by temperatura roztworu spadła poniżej 30 stopni (łatwiejsza praca bez poparzonych rąk + nie chcemy grzybów gotować, a je rozmnożyć).
Przy wyjmowaniu miodu jak i po wyjęciu należy zachować jak największą sterylność. Jak bardzo ją zachowamy to od nas zależy.


Szczepienie:
Do gotowego słoika możemy wstrzyknąć zarodniki ze strzykawki. Wstrzyknąć inną meduzę ze strzykawki. Zeskrobać zarodniki z printa. Wrzucić kawałek grzyba. Wrzucić kawałek agaru. Wrzucić kawałek substratu zarośniętego grzybnią... Co zrobimy to już nasza sprawa.


Dalsze kroki:
Jeżeli zastosowaliśmy szklane kulki/kawałki szkła, codziennie możemy mieszać rozrastającą się meduzę, by rozszarpać ją na mniejsze kawałki. Dzięki temu łatwiej zaciągniemy ją do strzykawki, jak i łatwiej będzie nią szczepić (nie będzie to jeden ciągnący się glut, a kilka mniejszych).
Po 10-20 dniach możemy zaciągać meduzę do strzykawki. Tutaj pojawia się problem - jeżeli wychodujemy zbyt zbitą meduzę, nie będziemy w stanie jej zaciągnąć igłą nawet o przekroju 1.2mm. Ale jeżeli zachowamy odpowiednią sterylność, możemy bez mniejszego problemu zaciągnąć meduzę pompką bez igły, założyć zatyczkę i włożyć pompkę do lodówki. Albo użyć od razu, z tym że nie mamy możliwości wbicia się podczas szczepienia, a jedynie "oblejemy" substrat grzybnią.
Jeżeli uda się komuś dostać igły większego kalibru (do peklowania mięs na przykład), zachęcam do podzielenia się wrażeniami z pracy z meduzą, jak i podzieleniem się źródłem zakupu.

Meduza z zarodników po 8 dniach
Meduza z zarodników po 8 dniach
Gotowe rakiety
Gotowe rakiety
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
  • 1612 / 1025 / 7
Chciałoby się powiedzieć: miodzio!
Propsuję, bardzo istotny post, oby więcej 🙏🏻

Najbardziej skuteczna metoda, jeśli idzie o konkretne zbiory, a nie randomowe wywijasy. Brawo 😊
  • 14 / 13 / 0
@JksGwnrz
Co do zbitej i gęstej meduzy - jest na to prosta metoda. Aby takową rozbić najpierw zaciągamy w miarę czystego medium, lub bardzo rozrzedzony fragment grzybni, a następnie wbijamy igłę w zbity i gęsty fragment który chcemy rozbić po czym wstrzykujemy w niego zebrany płyn. Czynność powtarzamy do uzyskania satysfakcjonującego efektu, rozbite fragmenty można wielokrotnie wciągać choćby i częściowo, co powinno je stopniowo rozczłonkować. Oczywiście cały zabieg wykonujemy na jednym "wbiciu" igły w słoik lub sterylizujem ją ogniem jeżeli mamy potrzebę jej wyciągnięcia. W zakrętkach słoików na LC polecam stosować samozaciskający się otwór (tzw self-healing injection port) który można łatwo wykonać poprzez zaklejenie nawierconego otworu silikonem wysokotemperaturowym. Może komuś się przyda taki patent.
  • 84 / 36 / 0
@pryta6969, oba patenty zajebiście brzmią. O ile ten silikon gdzieś kiedyś mi mignął (i to tyle, bo w sumie już zapomniałem), o tyle takiego rozbijania meduzy nie wyczytałem nigdzie. Aż chyba nastawię słoiki by spróbować. %-D
Szczególnie ciekaw jestem czy utrzymam na tyle sterylne otoczenie, by podczas tego roztrzepywania meduzy nie złapać żadnego przybysza.
  • 52 / 12 / 0
Yo, to znowu ja!

Myślę że niedługo skończą mi się kolonizować słoiki, jednak w ten piątek wyjeżdżam z domu na +/- 5 dni. Czy nic nie stało by się grzybni jeżeli skończyłaby kolonizować np w piątek, i przestałaby tak do środy? Z góry dzięki za odpowiedź
  • 1612 / 1025 / 7
@Isyander, skąd wiesz że grzybnia przestanie kolonizować? 😁

A tak na serio: wiele moich źródeł podaje, że słoiki takie można trzymać aż do momentu pojawienia się małych, czarnych kropeczek (premordia), które często są mylone z jakąś zarazą. Oczywiście jeśli całość jest biała i ją wyjmiemy to też bardzo ok, chodzi tylko o moment przetrzymania.
Czym bardziej się wszystkie początkowe "plamy" ze sobą zejdą, tym mocniejsze będą grzybniowe połączenia w tych miejscach.

Według mnie nic im nie będzie. Fajnie, jeśli grzybnia na tyle wgryzła się w substrat, aby oderwać go od szklanych ścianek. Wtedy łatwiej wyjdą, i jest to na pewno oznaką finalnego skolonizowania.
Można to zauważyć w trakcie, jak zaczynają się tworzyć białe plamy grzybni, która wędruje - w tych miejscach substrat jest zwarty, i jakby "zassany". Cały musi taki być, wtedy jest malinka 👌🏻
  • 32 / / 0
witam kupiłem 2 strzykawki z zarodnikami i nie ma mnie w domu a kurier je zostawił czy mogą leżeć przez tydzień w temperaturze 20 stopni ? nic im się nie stanie ?
  • 358 / 80 / 0
@Satlen21
Nie powinno się nic stać, ja swoją strzykawkę trzymałem w szafce jakiś miesiąc i zaszczepiłem. Co prawda grzybnia pojawiła się po około 2 tygodniach ale działa.
ODPOWIEDZ
Posty: 3803 • Strona 301 z 381
Artykuły
Newsy
[img]
Ten napój to hit w USA. Sprzedaż rośnie jak szalona, alternatywa dla drinków

Rewolucja na rynku napojów trwa – Amerykanie coraz częściej sięgają po napoje z THC zamiast po alkohol. To już nie nisza, a branża warta setki milionów dolarów, która zmienia oblicze rynku spożywczego i wywołuje poruszenie wśród regulatorów.

[img]
Tona kokainy przechwycona. Gangsterzy wpadli, bo kupili łódź za gotówkę

Z łodzi u wybrzeży Australii skonfiskowano ponad tonę kokainy wartej niemal pół miliarda dolarów amerykańskich. Policja zatrzymała pięć osób.

[img]
Kanada wprowadza przezroczyste opakowania na marihuanę

W marcu 2025 roku Health Canada, czyli kanadyjski odpowiednik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, ogłosił nowy pakiet zmian dla producentów konopi. Najważniejsza? Zgoda na przezroczyste okienka w opakowaniach suszu. Od teraz konsument może zobaczyć zioło jeszcze przed zakupem. To pierwsza taka zmiana od czasu legalizacji marihuany w Kanadzie. Ale to nie wszystko.