Przedłużony Zespół Odstawienia Benzodiazepin (PWS) lub Zespół Post-Aktywnego Odstawienia (PAWS) występuje u pacjentów, którzy zaprzestali stosowania benzodiazepin i nadal odczuwają długoterminowe objawy odstawienia. Termin „przedłużony” odnosi się do czasu trwania, opisując objawy odstawienia, które utrzymują się przez miesiące, a nawet lata po zaprzestaniu stosowania benzodiazepin. Te przedłużone objawy są wynikiem istotnych zmian funkcjonalnych w neuroreceptorach i obszarach ośrodkowego układu nerwowego, na które wpływają benzodiazepiny. Objawy odstawienia po zakończeniu stopniowego zmniejszania dawki u pacjentów przepisujących benzodiazepiny zwykle ustępują w ciągu 6–18 miesięcy od ostatniej dawki. Niektórzy pacjenci dochodzą do siebie szybciej, inni mogą potrzebować więcej czasu. Istnieją anegdotyczne doniesienia z brytyjskich organizacji wspierających osoby odstawiające benzodiazepiny o przedłużonym odstawieniu trwającym pięć, siedem, a nawet dziesięć lat po zaprzestaniu stosowania. Komunikat o Bezpieczeństwie Leków FDA z 2020 roku stwierdza: „istniały różnice w czasie trwania objawów odstawienia, które trwały od tygodni do lat”.
W skrócie - człowiek na benzo przyzwyczaja się inaczej postrzegać świat (trochę a z czasem coraz więcej okrojony z detali, bodźców i emocji), mózg się tak ukształtowuje i po odstawieniu po np 10 latach brania inna perspektywa spojrzenia na świat jest brana jako choroba (ciekawe czy jakieś leki już na nią są i jaki to będzie miało numerek w kolejnym ICD, heh). Po prostu po tych latach mózg się musi jakoś przemodelować, aby samemu przetwarzać wszystkie bodźcie z otoczenia, które odbiera i tyle. A że zajmuje to sporo czasu to już inna historia i nazywanie tego chorobą to kolejny skok na kasę i nic ponad to.
A że zajmuje to sporo czasu to już inna historia i nazywanie tego chorobą to kolejny skok na kasę i nic ponad to.
oczywiście "choroby psychiczne" to wielki biznes w aktualnych czasach
ale wierzę, że to musi być przejebane
Natomiast, ludzie którzy brali długimi latami benzosy doświadczają dwóch faz - ostrej, kiedy organizm jest stopniowo oczyszczany z benzodiazepin i drugą, przewlekłą, kiedy neuroplastyczność, która zaszła podczas obecności benzo, nie cofa się od tak. Tak, jak długo się budowała, tak długo musi ulegać modyfikacji do ponownego życia bez. To już nie zjazd, tylko namacalne, nie raz trwałe zmiany w mózgu.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/zrzut_ekranu_z_2025-01-17_11-55-24.jpg)
„Wokół marihuany medycznej wciąż jest wiele stereotypów, a największą bolączką jest dezinformacja”
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/mmnaswiecie.png)
Mówili: "Narkotyków to ja nie chcę". Dopóki ból stawał się nie do zniesienia
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/receptomat_og_image.png)
W marcu wyraźne odbicie. 88 tys. recept z receptomatów na medyczną marihuanę i opioidy
Ostatni kwartał przyniósł spadek liczby recept wypisywanych na leki kontrolowane, choć w marcu odnotowano odbicie, wyraźne zwłaszcza w przypadku medycznej marihuany - informuje w środowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/168-123636.jpg)
„Co potrzeba?” - zapytał 16-latek policjantów, których następnie próbował przekupić
„Co potrzeba?” - takimi słowami zwrócił się 16-latek do policjantów ze stołecznego Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego. Wtedy jeszcze nie wiedział, że mówi do nieumundurowanych policjantów. Okazało się, że miał przy sobie kilka porcji narkotyków.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/10_lat_dla_producenta.jpg)
10 lat więzienia dla producenta metamfetaminy. Legnicki sąd wydał wyrok
Przestępstwa narkotykowe to coraz większy problem. W jednej z takich spraw zapadł właśnie wyrok. Sąd Okręgowy w Legnicy skazał na 10 lat więzienia 34-letniego Jakuba C., który na przemysłową skalę produkował metamfetaminę. Wytwórnia działała w garażu na terenie prywatnej posesji w Niemstowie pod Lubinem.