Diazepam

Klasyfikacja podstawowa

Metka substancji

Wzór chemiczny

[] CN1C2=C(C=C(Cl)C=C2)C(C3=CC=CC=C3)=NCC1=O

Nazwa generyczna

Relanium, Relsed, Neorelium

Inne nazwy substancji

7-chloro-5-fenylo-1-metylo-3H-1,4-benzodiazepin-2-on, Diazepamum, rolki

Odmiany nazwy substancji

diazepamu, diazepamem, diazepamowi, diazepamie, rolkom, rolek, rolków, rolkami, rolkach

Wikipedia

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/diazepam

Informacje ogólne

Diazepam jest związkiem organicznym, pochodną benzodiazepiny, która wykazuje działanie anksjolityczne i przeciwdrgawkowe. Jego działanie opiera się na depresyjnym wpływie na ośrodkowy układ nerwowy. Stosowany w psychiatrii i neurologii oraz pomocnie w leczeniu uzależnienia od innych substancji psychoaktywnych. Diazepam działa poprzez układ GABA-ergiczny i hamuje odruchy rdzeniowe, dając objawy takie jak: senność, uspokojenie i rozluźnienie mięśni.

Opracowania naukowe

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją

Otrzymywanie / pozyskiwanie

W Polsce diazepam wydawany jest wyłącznie na receptę lub przeznaczony do lecznictwa zamkniętego, ponieważ w wysokich dawkach działa jak narkotyk.

Zastosowanie

Zastosowanie medyczne

• przeciwlękowe
  • przeciwdrgawkowe
  • nasenne

Zastosowanie rekreacyjne

Jako depresant, diazepam stosowany jest w celu wprowadzenia się w stan odurzenia i wywołania przyjemnych odczuć.

Inne zastosowania

• doraźnie przy objawach odstawienia substancji psychoaktywnych (w tym najczęściej alkoholu)
  • doraźnie w premedykacji przedoperacyjnej

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia

Drogi podania

• doustnie (p.o)
  • dożylnie (i.v)
  • domięśniowo (i.m)
  • doodbytniczo (p.r)

Dawkowanie

• doustnie - 2-10mg maksymalnie 4 razy na dobę, jednak dawkę można zwiększyć w przypadku takiej potrzeby do 60-80mg na dobę np. przy psychozie alkoholowej.
  • dożylnie - 2-20mg
  • domięśniowo - 2-20mg
  • doodbytniczo - 5-10mg

Zagrożenia

• depresja oddechowa
  • bradykardia
  • niedociśnienie
  • zapaść
  • utrata przytomności
  • niepamięć następowa
  • śpiączka
  • uzależnienie psychofizyczne

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu

Diazepam funkcjonuje na rynku jako substancja czynna preparatów: Diazepam, Neorelium, Relanium, Relsed Jest benzodiazepiną przepisywaną na receptę od np. psychiatry bądź lekarza rodzinnego. Tak więc lek ten legalnie można zakupić w aptece posiadając receptę. Jednak na czarnym rynku wciąż istnieje możliwość zakupu benzodiazepin.

Chemia i farmakologia substancji

Diazepam jest lekiem z grupy benzodiazepin. Benzodiazepiny zawierają pierścień benzenowy skondensowany z pierścieniem diazepiny, który jest siedmioczłonowym pierścieniem z dwoma składnikami azotu. Pierścień benzodiazepinowy jest związany z aromatycznym pierścieniem fenylowym. Pierścień benzylowy bicyklicznego rdzenia jest podstawiony w R7 grupą chloru. Diazepam zawiera także grupę tlenową podwójnie związaną z R2 jej pierścienia diazepinowego z utworzeniem ketonu.

Benzodiazepiny (w tym diazepam) wywołują różnorodne efekty, wiążąc się z miejscem receptora benzodiazepiny i zwiększając skuteczność i działanie neuroprzekaźnika - kwasu gammaaminomasłowego (GABA), działając na jego receptory. Jego modulacja powoduje sedację (działanie uspokajające diazepamu na układ nerwowy).

Przeciwdrgawkowe właściwości benzodiazepin mogą być częściowo lub całkowicie związane z wiązaniem do zależnych od napięcia kanałów sodowych, a nie do receptorów benzodiazepinowych.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia

Ze względu na bardzo nieprzyjemne objawy odstawienne zaleca się stopniowe redukowanie dawki do zera (nagłe odstawienie jest wysoce niewskazane) powiązane z psychoterapią.

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach

Polska

W Polsce diazepam to substancja psychotropowa grupy IV-P. Dostępny jest wyłącznie na receptę.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym

Podobno Eminem był uzależniony między innymi od diazepamu.

Diazepam - Wątek ogólny

Heterocykliczne substancje modulujące potencjał neurotransmisji GABA, będące pochodnymi dwuazepiny, lub kwasu barbiturowego.
Więcej informacji: Benzodiazepiny w Narkopedii [H]yperreala, Barbiturany w Narkopedii [H]yperreala

Moderatorzy: GABA, Leki

• 54 / 2 / 0

[ Grafika zewnętrzna - wgrywaj jako załącznik aby była widoczna bezpośrednio ]
http://pl.wikipedia.org/wiki/Diazepam

Brał już ktoś ten lek???? Chciałbym sie dowiedzieć jakie ma działanie i czy jest po tym jakas jazda??? Wiem o tym tylko tyle że jest dobre na sen.
Ostatnio zmieniony 20 stycznia 2013 przez Dzielnicowy, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Dodano wzór strukturalny i odnośnik do wikipedii

• 1645 / 198 / 0

Heh, "jazda". W ogóle co za słowa używasz.
Tak, Relanium to popularny lek rekreacyjny, substancją, która nas interesuje jest diazepam, najpopularniejsza benzodiazepina. Na neuro groove masz tripy po Diazepamie. Ja sam nie brałem, wstrzykli mi natomiast w karetce dwie ampułki, byłem maksymalnie rozluźniony, chwiałem się, troche otępiały byłem ale dobrze się czułem. Łatwo uzależnia.

Antynarkotykowe reality show

Festyny, kolonie i pogadanki – tak wygląda w Polsce profilaktyka antynarkotykowa. Jerzy Afanasjew rozmawia z dr. Agnieszką Pisarską z Zakładu Zdrowia Publicznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Nietrzeźwy chciał czosnkiem oszukać alkomat

W niecodzienny sposób chciał uniknąć odpowiedzialności karnej za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu 66-latek z Kraśnika.

• 438 / 9 / 0

Relanium jest całkiem przyjemne jeżeli chcesz się zrelaksować i odpocząć. Przed tripem trzeba sobie wszystko dobrze ustawić i zorganizować tak żeby było pod ręką, bo potem nie będzie ci się chciało działać :-) . Diazepam to dużę odprężenie i chwila zapomnienia, od czasu do czasu można sobie zarzucić, ale nie za często bo rzeczywiście (jak już napisał Drag) łatwo uzależnia. Może to i dobrze, że nie mam stałego dostępu :huh:

• 97 / 3 / 0

Często nasze babcie mają ten lek możesz zakośić pare tabletek :) Jest na recepte. Ale jest tanie podobno nie wiem dokładnie nie którzy mówią że 10zł a inni że 1.5zł. Można spróbowac dla relaxu.

• 157 / 4 / 0

No na receptę, coś koło 2,70zł jeśli mnie pamięć nie myli.
  • 171 / 1 / 0

a gdzies ile zarzucic trzeba tabletek na idealną faze?

• 1645 / 198 / 0

Zacznij od 15mg, potem możesz dorzucać ale nie przekraczaj 40mg bo później już może być nie miło.

Nof

Użytkownik nieaktywny
  • 291 / 16 / 0

[quote="thc"]
Hehe, nie lacz wiekszych ilosci z alkoholem, bo moze byc tak fajnie, ze zapomnisz oddychac ]

Trzeba by tego zażyć bardzo dużo i wypić do tego mase alkoholu w przypadku większości ludzi. Wypicie kilku piw do jakiejś fajnej benzo to bardzo popularny i dobry miks, jednak nieodpowiedzialnym i głupim jest robienie takich miksów gdy się nie zna działania substancji na własny organizm. Ktoś zawsze może okazać się być bardziej podatny na depresyjny wpływ diazepamu i nieszczęście gotowe. Ogólnie z benzodiazepinami trzeba uważać - Zacznij od niewielkiej dawki, jak coś to dorzuć. Zawsze można zjeść więcej podczas gdy cieżko jak człowiek uświadomi sobie że już zjadł za dużo. Cofnąć czasu się nie da.

• 157 / 4 / 0

Nof pisze:

Zawsze można zjeść więcej podczas gdy cieżko jak człowiek uświadomi sobie że już zjadł za dużo. Cofnąć czasu się nie da.
I zostaje wizyta na toksykologii ;)
Wróć do „Benzodiazepiny i barbiturany”
Na czacie siedzi 119 uczestników Wejdź na czata