Dział zawierający fachową wymianę zdań na tematy związane z substancjami psychoaktywnymi.
Regulamin forum
Uwaga!
Dyskusje w działach Psychofarmakologia i Syntezy winny mieć charakter możliwie jak najbardziej ścisły i naukowy. W trosce o realizację tego celu posty wszystkich użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez moderację.
Moderacja zastrzega sobie prawo do usuwania/nieakceptowania postów, które nie spełniają powyższych założeń, nawet jeżeli są zgodne z regulaminem!
ODPOWIEDZ
Posty: 29 • Strona 1 z 3
  • 3 / / 0
Z tego co wiem wiele leków jest w postaci chlorowodorków ponieważ są bardziej wytrzymałe na czynniki zewnętrzne i z reguły lepiej się rozpuszczają w wodzie (przez co i szybciej się wchłaniają). Czy leki w takiej postaci mają dokładnie takie samo działanie jak ich pierwotna postać ? Jeśli tak to dlaczego zmiana struktury danego związku nie zmienia jego działania na organizm człowieka ? PO rozpuszczeniu się wracają do pierwotnej formy czy jak ?
  • 1179 / 9 / 0
Przeprowadzenie leków w postać soli sprawia, że lek ten jest dostępny w postaci proszku.
Niektóre wolne zasady to gluty, ciecze i inne bajery, które nie byłyby praktyczne w zastosowaniu (chociażby przy tabletkowaniu), ani nie miałyby tak dobrego wchłaniania jak ich odpowiedniki w solach.
Uwaga! Użytkownik pyzg nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 3 / / 0
Ale dlaczego ta sól ma takie samo działanie na organizm jak jej wolna zasada ? Przykładowo bromowodorek dekstrometorfanu po podaniu doustnym i rozpuszczeniu rozdziela się na czysty dektrometorfan i jony bromku ?
  • 625 / 25 / 0
jak powyżej,działanie jest to samo, zmienia się tylko biodostępność
rodzaj przyłaczonej reszty jest czynnikiem który ją zmienia i niekoniecznie poprawia, niektóre sole stosuje się w celu zmniejszenia dostępności a przez to aktywności niektórych substancji przykładowo sole bromowodorkowe dla skopolaminy
przy takich solach nadmiar pierwiastków z reszt kwasowych może się kumulowac w organiźmie i powodować szkody, to chyba jedyny wpływ na organizm jaki zmiana formy substancji może mieć
Kiedyś znów wszyscy spotkamy się razem, czas straci wtedy znaczenie, gdy z hukiem otworzą się bramy Valhalli nic nigdy już nas nie rozdzieli.
  • 1179 / 9 / 0
@Dzojon: nie na jony bromku, bo to bromowodorek przecieć ;-)
Tak, w organizmie oddziela się to na kwas i wolną zasadę;P
Uwaga! Użytkownik pyzg nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 3874 / 211 / 13
Poza tym, jeśli przyjmuje się np sole substancji pochodne kwasów słabszych od chlorowodorowego (np cytryniany, winiany, siarczany, fosforany) to w żołądku i tak zamieniane są w chlorowodorek, po czym dalej (nie wiem dokładnie czy w wątrobie, czy w krwioobiegu czy dopiero w tkankach docelowych) dopiero rozdzielane na kwas+fribejs. Co więcej - zjedzenie fribejsu substancji, która tworzy z kwasami sole też poskutkuje przemianą w chlorowodorek (w żołądku jest HCl w jakimś tam stężeniu, bodajże 0,5%).
Wkońcu zmęczony, bez sił i ochoty, bez domu i imienia w kanale zapomnienia;
  • 10 / / 0
A jaka jest różnica między zastosowaniem chlorowodorku, a bromowodorku danej substancji (np. DXM). Większa biodostępność, koszt produkcji? Z tego co wiem nadmierne spożywanie bromu prowadzi do bromizmu, a chlorowodorki są chyba lepiej tolerowane przez ludzi.
Uwaga! Użytkownik kurwamonika666 nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 3874 / 211 / 13
Różnicę mogą dotyczyć właściwości fiz-chem. Np. chlorowodorek dimetylotryptaminy jest kleistą mazią, natomiast fumaran jest ciałem stałym (kryształ). Niektóre substancje, jak LSD, mogą być zniszczone działaniem mocnych kwasów lub niestabilne w takiej postaci.

Co do konkretnego przykładu, który opisałeś - brom jest toksyczny, ale spożycie HBr (w ilości jednej dawki DXM'u) nie spowoduje zatrucia bromem w organizmie; ponadto, kwas bromowodorowy w organizmie ludzkim nie jest dekomponowany do elementarnego bromu. Możliwe, że wytwarza się bromowodorek ze względu na koszta syntezy, łatwość syntezy, trwałość cząsteczki, właściwości smakowo-zapachowe lub stan skupienia. Tak czy tak, substancja jest ta sama i działa tak samo, więc...

WHO CARE'S?
Wkońcu zmęczony, bez sił i ochoty, bez domu i imienia w kanale zapomnienia;
  • 656 / 9 / 0
Np. organiczne sole Magnezu sa o wiele lepiej wchlaniane przez jelito niz np. weglan i lepiej przenikaja bariere krew-mozg (weglanu wchlania sie chyba tylko ok. 10procent w porownaniu do cytrynianu). Z chemicznego punktu widzenia chodzi chyba o to ze zmieniaja ladunek czasteczki dlatego te roznice.
  • 1505 / 159 / 0
Ludzie, wymiękam. To, co na przykład napisał @pyzg, że lek w postaci chlorwodorku jest w postaci stałej, a w innych wypadkach nie, to po prostu bzdura. 99% związków chemicznych w standardowej temperaturze i przy standardowym ciśnieniu, to ciała stałe. Chodzi po prostu o to, że sole różnych kwasów dobrze się rozpuszczają w wodzie. Najmniej wpływającym na procesy biologiczne jest właśnie chlorowodorek, w sumie ma takie same drogi metaboliczne, jak sól kuchenna (NaCl) i dla tego jest najpopularniejszy. Poczytajcie trochę o chemii leków, tylko, kurwa w książkach, a nie w internecie, który jest zwyczajnym śmietnikiem.
ODPOWIEDZ
Posty: 29 • Strona 1 z 3
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.