Polepszanie samopoczucia i funkcjonowania za pomocą substancji nie będących narkotykami. Suplementy, witaminy, nootropy; regeneracja receptorów i neuronów; dieta i trening.
ODPOWIEDZ
Posty: 13 • Strona 1 z 2
  • 78 / 4 / 0
Tak, wiem że istotny jest poziom neuroprzekaźników w mózgu, a nie we krwi/w moczu, ale jeśli w krwi/moczu jest niski poziom np. dopaminy to można domniemywać, że w mózgu też będzie niski.

Moje pytanie - czy ktoś robił takie badanie i podjął leczenie na podstawie tego wyniku? Na podstawie słabego wyniku badania lekarz raczej nie mógłby odmówić leczenia skierowanego bezpośrednio na ten problem.
  • 182 / 34 / 0
Hmmm.... to nie jest takie proste. Neuroprzekaźniki są uwalniane do szczeliny synaptycznej. Marzy mi się, żeby było można zmierzyć ich stężenie i obiektywnie stwierdzić, jaka choroba psychiczna występuje ale póki co to tematy książek scifi. Niestety to na razie niemożliwe. Poza tym te neuroprzekaźniki są uwalniane w różnych częściach mózgu np. w ciele migdałowatym ich ekspresja spowoduje wystąpienie lęku , a w innych częściach może spowodować wystąpienie uczucia przyjemności. Do tego dochodzi kwestia przenośników - transporterów białkowych, które doprowadzają neuroprzekaźnik do błony presynaptycznej. Dla przykładu SERT transporter serotoniny , który zostaje aktywowany między innymi przez stymulanty.
  • 2429 / 579 / 155
[mention]User_Border[/mention] Tylko sęk w tym, że poziom określonych neuroprzekaźników we krwi (co akurat łatwo zbadać) może być prawidłowy, a w mózgu obniżony. Co więcej, nie ma ustalonych norm na poziom poszczególnych mediatorów w OUN, a ich zbadanie byłoby inwazyjne, kosztowne i w praktyce jest raczej nie do wykonania.
Uwaga! Użytkownik taurinnn nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 124 / 11 / 0
Nie wiem czy w mojej małej mieścinie miałbym możliwość zbadania sobie poziomu neuroprzekaźników. Chociaż to i tak bez znaczenia, bo nie mam zamiaru tego robić.
A no i chodziło mi o terapię poznawczo behawioralną a nie o psychoterapię. Po prostu mój błąd miałem na myśli jedno a napisałem zupełnie coś innego.
Rhodiolę dobrze wspominam ale czasami byłem po niej poirytowany. W połączeniu z moklo mogłoby to się nasilić.
Uwaga ludziska chyba zwariowałem oddam* Codeine Phosophate 30 mg! Zainteresowanych zapraszam na priv :korposzczur:
  • 17 / 1 / 0
@taurinnn Tak, dlatego z płynu mózgowo rdzeniowego, inwazyjne oczywiście, co do braku norm na poziom mediatorow możesz podać źródło?
Ps. Jest jeszcze MR jako nieinwazyjny (no jedynie podanie kontrastu)

@drybler CBT z tego wszystkiego jeszcze ujdzie jeśli chodzi o badania, ale jak każda psychoterapia "procedura wysokiego ryzyka" , nieregulowane prawem i odpowiedzialnością, formuła umowy zlecenia z skutkiem w sytuacjach spornych nie masz do kogo mieć pretensji urzędowo a osobiście i tam "cokolwiek nie wyjdzie winny jesteś ty"
  • 1610 / 55 / 0
Albo można po prostu zrobić sobie badanie PET...
  • 44 / 8 / 1
@Fastriaxiar

Z tego, co czytam, wykrywa to właściwie wyłącznie nowotwory - -Badanie_PET_-_co_to_jest_co_wykrywa_i_mozliwe_uboczne_badania.
Badanie pozytonowej tomografii emisyjnej polega na rejestracji emisji pozytonów przez cząsteczki znakowanej izotopem substancji. A czym są pozytony? Pozytony to inaczej antyelektrony, ich ładunek elektryczny wynosi +1. Do badania pozytonowej tomografii emisyjnej najczęściej używanym izotopem imitującym pozytony jest analog glukozy FDG, czyli fludeoksyglukoza. Obrazowanie pozytonowej tomografii emisyjnej z użyciem tego izotopu opiera się na stwierdzeniu podwyższonego metabolizmu glukozy w komórkach nowotworowych.
Czy ćpun na detoksie dostanie z tego badania jakąkolwiek sensowną informację? Oczywiście oprócz nowotworu, jeśli ma :>

wiwka14
  • 1610 / 55 / 0
W sumie to bardziej chyba rezonans msgnetyczny... Miałem robiony przedwczoraj to za niedługo zobaczymy
  • 223 / 51 / 0
Ani PET ani MRI. To wychodzi w badaniu krwi lub metabolitów w moczu. Ale jest niemiarodajne, bo całość zawsze wychodzi dobrze, jest istotne w jakich rejonach nie ile jest neuromediatorów tylko jak sprawne są receptory. I to jeszcze inne badanie nie ma go w PL. Bo możesz się dowiedzieć ile masz jednostek dopaminy we nl krwi czy coś w tym stylu, ale to ci nie da żadnych odpowiedzi.
  • 223 / 51 / 0
W przeciwnym wypadku, diagnozowanie Parkinsona było by bardzo prostą sprawą. A tak nie jest.
ODPOWIEDZ
Posty: 13 • Strona 1 z 2
Newsy
[img]
Ulubiona muzyka uruchamia układ opioidowy mózgu

Słuchając ulubionej muzyki odczuwamy przyjemność, niejednokrotnie wiąże się to z przeżywaniem różnych emocji. Teraz, dzięki pracy naukowców z fińskiego Uniwersytetu w Turku dowiadujemy się, w jaki sposób muzyka na nas działa. Uczeni puszczali ochotnikom ich ulubioną muzykę, badając jednocześnie ich mózgi za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Okazało się, że ulubione dźwięki aktywują układ opioidowy mózgu.

[img]
Zamiast paneli podłogowych narkotyki. KAS zatrzymała kontener z marihuaną

Funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni skontrolowali kontener, który przypłynął z Kanady do portu w Gdańsku. Zgodnie z deklaracją, w kontenerze miały być drewniane ekologiczne panele podłogowe, a odbiorcą była firma w Polsce.

[img]
Profesor znów za kratami. Spec od narkotyków zwany także Chemikiem zatrzymany w Skarżysku

Na pięć lat trafi za kraty 73-letni mężczyzna w półświatku znany niegdyś jako Chemik lub Profesor czyli człowiek wielokrotnie notowany za przestępstwa narkotykowe, między innymi za wyprodukowanie na początku lat 2000 w laboratorium w Bliżynie dziesiątek tysięcy tabletek ecstasy.