Alprazolam

Klasyfikacja podstawowa

Metka substancji

Wzór chemiczny

[] CC1=NN=C2N1C3=C(C=C(C=C3)Cl)C(=NC2)C4=CC=CC=C4

Nazwa generyczna

Afobam, Alpragen, Alprazomerck, Alprox, Neurol, Neurol SR, Xanax, Xanax SR, Zomiren, Zomiren SR

Inne nazwy substancji

8-chloro-1-metylo-6-fenylo-4H-[1,2,4]triazolo[4,3-a]-[1,4]-benzodiazepina, Alprazolamum, alpra

Odmiany nazwy substancji

alprazolamu, alprazolamie, alprazolamem, alprazolamowi, alpry, alprze, alprą, alprę, Xanaxu, Xanaxowi, Xanaxem, Xanaxie, Afobamu, Afobamowi, Afobamem, Afobamie, Zomirenowi, Zomirenem, Zomirenie, Zomirenu

Wikipedia

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/alprazolam

Informacje ogólne

Triazolowa pochodna benzodiazepiny wykazująca działanie anksjolityczne, nasenne, uspokajające, miorelaksacyjne i przeciwdrgawkowe. Należy do grupy pochodnych benzodiazepiny o pośrednim czasie działania.

Opracowania naukowe

M Rzewuska, K Sobucka: Alprazolam W leczeniu lęku uogólnionego z towarzyszącymi objawami depresyjnymi (badanie wstępne) [1]

AKK Malyszczak, JA Beszlej: Alprazolam (Xanax) w leczeniu zaburzeń lękowych - Doświadczenia Kliniki Psychiatrycznej we Wrocławiu [2]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją

282 1.jpg

Otrzymywanie / pozyskiwanie

Zastosowanie

Zastosowanie medyczne

Krótkotrwałe leczenie: zespołu lęku napadowego z agorafobią lub bez niej, zespołu lęku uogólnionego, zespołu lękowego z wtórnym obniżeniem nastroju. Alprazolam wskazany jest tylko w sytuacjach, w których objawy są nasilone, zaburzają prawidłowe funkcjonowanie lub są bardzo uciążliwe dla pacjenta.

Zastosowanie rekreacyjne

Jako substancja o działaniu depresyjnym na ośrodkowy układ nerwowy - alprazolam jest stosowany jako środek odurzający, uspokajający, wywołujący miłe odczucia.

Inne zastosowania

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia

Należy ustalić najmniejszą skuteczną dawkę i stosować leczenie najkrócej, jak to możliwe. Leczenie, włącznie z czasem obejmującym stopniowe zmniejszanie dawki nie powinno trwać dłużej niż 8–12 tyg. Lek może wpływać na zdolności psychofizyczne, szczególnie, jeśli pacjent spożywa jednocześnie alkohol lub zażywa leki hamujące czynność OUN; należy poinformować o tym pacjenta zwłaszcza, jeśli w trakcie leczenia prowadzi on pojazdy mechaniczne lub obsługuje maszyny. Wraz ze wzrostem stosowanej dawki wzrasta również ryzyko wystąpienia niepamięci następczej.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu

Alprazolam na rynku funkcjonuje jako substancja czynna preparatów handlowych: Afobam, Alpragen, Alprazomerck, Alprox, Neurol, Xanax i Zomiren. Jest benzodiazepiną przepisywaną na receptę od np. psychiatry bądź lekarza rodzinnego. Tak więc lek ten legalnie można zakupić w aptece posiadając receptę. Jednak na czarnym rynku wciąż istnieje możliwość zakupu benzodiazepin.

Chemia i farmakologia substancji

Alprazolam jest triazolową pochodną benzo-1,4-diazepiny o średnim czasie działania. Mechanizm działania nie został do końca wyjaśniony, jednak powiązany jest z układem GABA-ergicznym oraz kanałami chlorkowymi. Alprazolam nasila hamujące działanie kwasu γ-aminomasłowego (GABA) w centralnym układzie nerwowym. Poprzez interakcję z receptorami GABA A, receptory benzodiazepinowe powodują otwarcie kanałów chlorkowych w komórkach nerwowych oraz tym samym zwiększają przenikalność jonów chlorkowych do wnętrza komórki. Prawdopodobnie hamuje to przepływ impulsów przez obwody związane z ciałem migdałowatym odpowiedzialne za odczuwanie lęku. Alprazolam metabolizowany jest w wątrobie przez cytochrom P450 3A4 do czynnego α-hydroksyalprazolamu oraz nieaktywnego benzofenonu. Biodostępność przy podaniu doustnym wynosi około 90%. Stężenie maksymalne pojawia się po 1-2 godzinach, w przypadku leku o przedłużonym działaniu czas ten wynosi od 5 do 11 godzin. W 80% wiąże się z białkami osocza. Okres półtrwania wynosi 10-15 godzin, lek jest wydalany głównie z moczem.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Alprazolam może prowadzić do uzależnienia fizycznego i psychicznego. Z tego względu nie powinien być stosowany w lecznictwie dłużej niż kilka tygodni. Ze względu na duży potencjał uzależniający i szybki wzrost tolerancji zalecane jest stosowanie doraźne i zaczynanie od najmniejszej skutecznej dawki. Ryzyko uzależnienia jest dodatkowo większe u osób nadużywających innych substancji psychoaktywnych oraz z zaburzeniami osobowości.

Status prawny w poszczególnych krajach

Polska

Lek dostępny tylko na receptę. Sklasyfikowany jako substancja psychotropowa grupy IV-P.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym

Alprazolam - Wątek ogólny

Heterocykliczne substancje modulujące potencjał neurotransmisji GABA, będące pochodnymi dwuazepiny, lub kwasu barbiturowego.
Więcej informacji: Benzodiazepiny w Narkopedii [H]yperreala, Barbiturany w Narkopedii [H]yperreala

Moderatorzy: GABA, Leki

• 27 / 1 / 0

[ Grafika zewnętrzna - wgrywaj jako załącznik aby była widoczna bezpośrednio ]
http://pl.wikipedia.org/wiki/Alprazolam

mam od niedawna ten lek i nie wiem jakie dawki brać by cokolwiek poczuć. brałem 2 mg (4 tabsy) i właściwie zero, conajwyżej rozluźnienie no i działa antydepresyjnie ale poza tym... zero fazy. Jeżeli trzeba brac z całe pudełko albo połowę to patrze że drogi to sport, lepiej kupić grama panny.
Ostatnio zmieniony 30 września 2013 przez mrstothet, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Dodano wzór strukturalny i odnośnik do wikipedii | Dodano Alpragen w opisie.

• 1623 / 188 / 0

Alprazolamu nie bierze się więcej.. dawki rekreacyjne to dawki lecznicze.. Mój kumpel zjadł na pierwszy raz 7mg i nie wiedział co się z nim działo przez 3 dni, zrobił wiele głupich rzeczy, których nie pamięta do końca.
Ale ja się nie znam bo nie jadłem tego.

Przez cztery lata gotowałem DMT w mojej kuchni

Piąty raz z rzędu potrząsnął, po kolei, 32 słoikami, z których każdy wypełniony był skrystalizowanym DMT, wodą i eterem naftowym. Metr obok na kuchence skwierczało pojedyncze jajko. Kiedy obiema rękami mieszał zawartość jednego ze szklanych słojów, opary gazu uciekły spod pokrywy. Willem zamierzał zrobić 25 gramów DMT o wartości 2250 EUR w trakcie jednej sesji...

Alkohol na lotnisku tylko dla lecących poza Polskę

Osoba, która podróżuje po kraju, może mieć problemy z zakupem alkoholu w sklepie wolnocłowym. Nawet tego droższego, z wliczoną akcyzą.
Użytkownik nieaktywny
  • 10 / / 0

Cierpie na schizofrenie paranoidalna brałam pernazyne od jakiegos czasu choroba ustapila i nagle wczoraj ostry nawrot choroby dostalam recepte na Alprazolam bral to ktos?Jakie są skutki uboczne?Mozna po tym normalnie funkcjonowac chodzic do szkoly itp?no i czy konczy sie uzaleznieniem? z gory dzieki za odpowiedzi
Ostatnio zmieniony 10 lutego 2006 przez toksyczna_18, łącznie zmieniany 2 razy.

Użytkownik nieaktywny
  • 185 / 4 / 0

Ja brałem, w leczniczych dawkach normalnie po tym funkcjonowałem.
Z efektów ubocznych najgorsze było to że byłem ospały, ale przeszło po jakimś czasie.
Każda benzodiazepina uzależnia po jakimś czasie, ale po to jest lekarz aby to sprawdzać i ewentualnie zamienić na coś innego.

Wklęję Ci trochę informacji o tym leku:

Alprazolam - lek psychotropowy będący triazolową pochodną benzodiazepiny. Wykazuje przede wszystkim działanie przeciwlękowe, choć w mniejszym stopniu wykazuje także inne działania charakterystyczne dla tej grupy leków: uspokajające, przeciwdrgawkowe i rozluźniające mięśnie szkieletowe.

Alprazolam stosowany jest w leczeniu i zapobieganiu napadom lęku (napady paniki), w lęku przewlekłym także z towarzyszącym zepołem depresyjnym.
Ma krótki okres półtrwania w organizmie (12-15 godzin), co sprawia że ma znaczne właściwości uzależniające. Niektóre z nazw handlowych alprazolamu w Polsce to: Afobam, Neurol, Zomiren i Alprazomerck.

Jest aktywny w niskich dawkach, dostępny w tabletkach po 0,25 mg, 0,5 mg lub 1 mg, rzadziej większych. Zakres najczęściej stosowanych dawek to 0,75-4 mg. Po nagłym zaprzestaniu używania leku po kilku tygodniach leczenia może wystąpić zespół abstynencyjny objawiający się znacznym pogorszeniem samopoczucia, sennością oraz pobudzeniem. Długotrwałe używanie może prowadzić do wystąpienia zjawiska tolerancji fizjologicznej. Odstawianie alprazolamu musi polegać na długotrwałym podawaniu coraz niższych dawek. Nikotyna może spowodować osłabienie działania uspokajającego, a zwiększyć działanie pobudzające leku.

Alprazolam znajduje się w wykazie substancji odurzających w grupie IV-P.

Użytkownik nieaktywny
  • 10 / / 0

najbardziej obawiam sie szkoly bo jestem w klasie maturalnej i mam duzo zakuwania..boje sie wziasc pierwsza tabletke :)

• 1623 / 188 / 0

Po jednej tabletce świat się nie zawali.. ale tak na 2 tygodnie przed maturą powinnaś odstawić, żeby nie być sennym tylko skoncentrować się na maturze.

h0b

• 114 / / 0

[quote="toksyczna_18"]
najbardziej obawiam sie szkoly bo jestem w klasie maturalnej i mam duzo zakuwania..boje sie wziasc pierwsza tabletke ]

Jeśli boisz się to nie bierz. Przyjdzie taki czas, że nie będziesz się bała :) Przynajmniej ja tak mam :)

• 91 / 3 / 0

Jedna tabletka <chociaż nie namawiam, najlepiej się uczyć z trzeżwym stanem umysłu> nie robi szkody. Powoduje bardzo lekkie rozluźnienie, jest się "wyluzowanym", niekiedy ma się ochotę na rozmowę. Człowiek staje się wyluzowany i "lekki".

Ja brałem afobam, chyba w zbyt dużych dawkach <był okres, że byłem harkorowcem :P>, było to kilkanaście sztuków tabletek ;), i ... cały czas byłem nazbyt senny. A jak zasnąłem, spałem 16 godzin. Po tym doświadczeniu przerwałem fazę eksperymentów nad Afobamem, ale być może kiedyś do tego wrócę.

Użytkownik nieaktywny
  • 8 / / 0

To moze zapytam od razu.Neurol mozna mieszac z alkoholem? Piwo albo dwa.
Wróć do „Benzodiazepiny i barbiturany”
Na czacie siedzi 51 uczestników Wejdź na czata