Zwierzęta uzależniają się od aktywności fizycznej

czy naukowcy odkryją w końcu, że wszystko uzależnia?

Anonim

Kategorie

Źródło

onet.pl/PAP, MFi

Odsłony

2448
U myszy o szczególnych upodobaniach do biegania na kołowrotku zmienia się aktywność tych obszarów mózgu, które biorą udział w rozwoju uzależnień - donoszą badacze z USA na łamach "Behavioral Neuroscience".

Zdaniem autorów, najnowsze wyniki stanowią poparcie dla teorii, że od aktywności fizycznej można się uzależnić.

Naukowcy z University of Madison-Wisconsin badali zmiany w aktywności mózgu u zwykłych myszy laboratoryjnych i u myszy ze szczepu o szczególnych upodobaniach do wytrwałego biegania na kołowrotku. Zwierzęta z tej grupy przemierzały dziennie o wiele dłuższe dystanse niż przeciętna mysz.

Badacze porównywali aktywność mózgu w czasie gdy zwierzęta biegały na kołowrotku i w okresie, w którym nie mogły podejmować tej aktywności.

Okazało się, że w okresie "abstynencji" myszy najbardziej wytrwałe w bieganiu miały, w porównaniu z myszami kontrolnymi, podwyższoną aktywność aż w 16 obszarach mózgu.

Aktywność ta była wyjątkowo duża w rejonach, które biorą udział w rozwoju uzależnień. Są to obszary związane z tzw. układem nagrody, ich podwyższoną aktywność obserwuje się np. w okresie odstawienia narkotyków u szczurów uzależnionych od kokainy, morfiny, nikotyny czy alkoholu.

Zdaniem naukowców, dalsze badania pomogą zweryfikować czy podobne zmiany w aktywności mózgu występują też u ludzi o szczególnych upodobaniach do ćwiczeń fizycznych.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

johny (niezweryfikowany)
a gdzie artykul??????????????????/
huk (niezweryfikowany)
to nie uzaleznienie tylko chcec powtorzenia czegos fajnego, nieszkodliwego. I skoro nie ma zadnych powodow zeby tego nie robic, to czemu tego nie robic? tak samo jest z ziolem u mnie:P
.chudy. (niezweryfikowany)
gratuluje odkrycia! <br>ps. chodzę do szkoły i się jeszcze nie uzależniłem ;) chyba coś ze mną jest nie tak.
molty (niezweryfikowany)
gratuluje odkrycia! <br>ps. chodzę do szkoły i się jeszcze nie uzależniłem ;) chyba coś ze mną jest nie tak.
Kristian (niezweryfikowany)
<p>To dziwne strasznie</p>
<p>A co ! Lubimy biegać bosmy zwierzęta futerkowe ! :D</p>
Marcin (niezweryfikowany)
<p>Szczerze mówiąc wątpie ze zwierzaki uzalezniają się od tego. Ich mózg nie jest na tyle rozwnięty.</p>
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Etanol (alkohol)
  • Mieszanki "ziołowe"
  • Problemy zdrowotne

Ponad rok po napisaniu i załadowaniu tego tekstu - proszę o podejście do niego z dystansem i powstrzymanie się od osądzania mnie na jego podstawie.

Teraz jest rano (05:46) i jakoś w polowie tego TR’a jestem i wpadłem na pomysł, że dobrze by było dać znać, że ide ćpac spać nie nie nie rym. Dalej faza leci leci pięknie leci słonko jakie wstało no to tam na dole czytać raczej radze miejcie wszystko na uwadze cium ciuraczki :*)

x

  • Katastrofa
  • Marihuana
  • MDMA (Ecstasy)

  • N2O (gaz rozweselający)

randomness