Zaostrzone prawo antynikotynowe

E-papierosy zrównane w prawie polskim z papierosami. Czy obowiązuje już zakaz reklamy aromatyzowanych sprzedaży aromatyzowanych papierosów? Czy popularne mentole zostają w legalnej sprzedaży do 2020 roku? Od kiedy ma pojawić się nowe znakowanie paczek odrażającymi obrazkami?

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Onet Biznes
Sandra Grzywocz-Nowak

Odsłony

214

E-papierosy zrównane w prawie polskim z papierosami. Co to oznacza dla 1,5 mln osób palących papierosy elektroniczne? Czy obowiązuje już zakaz reklamy aromatyzowanych sprzedaży aromatyzowanych papierosów? Czy popularne mentole zostają w legalnej sprzedaży do 2020 roku? Od kiedy ma pojawić się nowe znakowanie paczek odrażającymi obrazkami?

W dniu 08.09.2016 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z dnia 22.07.2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1331). W wyniku wprowadzonych zmian uległa zaostrzeniu tzw. ustawa antynikotynowa.

Zgodnie z definicją legalną „nowatorskim wyrobem tytoniowym” są wyroby tytoniowe inne niż papieros, tytoń do samodzielnego skręcania papierosów, tytoń fajkowy, tytoń do fajki wodnej, cygaro, cygaretka, tytoń do żucia, tytoń do nosa lub tytoń do stosowania doustnego. Ustawodawca pokusił się również o wyjaśnienie pojęcia papierosa elektronicznego.

Nowe uregulowania prawne stanowią, iż palenie papierosów elektronicznych oraz tzw. nowatorskich wyrobów tytoniowych podlega identycznym zakazom jak palenie papierosów tradycyjnych. Nie wolno już palić e-papierosów w miejscach publicznych, np. w szkołach, w restauracjach czy na przystankach, poza miejscami do tego wyznaczonymi (palarnie).

Zabroniono udostępniania wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom niepełnoletnim. Zrównano również zakaz reklamy papierosów elektronicznych z pozostałymi wyrobami tytoniowymi, co oznacza, że wszelkie plakaty liquidów i e-papierosów muszą zniknąć z punktów sprzedaży, co więcej same opakowania i ich imitacje także nie mogą być eksponowane.

Interesującym rozwiązaniem, które zapewne w zderzeniu z rynkową rzeczywistością spowoduje powstanie swoistej furtki, jest wprowadzenie zakazu sprzedaży e-papierosów w automatach, sklepach samoobsługowych, a nawet przez Internet, i to na dodatek w sprzedaży transgranicznej. Trudno jednak wyobrazić sobie, aby zagraniczne e-sklepy odmówiły sprzedaży papierosów elektronicznych klientom z Polski bądź, aby polskie organy ścigania zajmowały się tego typu sprawami.

Do ustawy zmieniającej załączono bibliotekę obrazów stosowanych w mieszanych ostrzeżeniach zdrowotnych. Należy przyznać, że ich drastyczność potrafi przemówić do wyobraźni, ot zdjęcie ludzkiego języka zajętego przez poważnej wielkości guz rakowy czy fotografia człowieka po amputacji nogi na skutek miażdżycy. Opakowania oznakowane według dotychczasowych zasad mogą być wprowadzane do obrotu do dnia 20.05.2017 r.

Od wejścia w życie nowych przepisów obowiązuje również zakaz sprzedaży aromatyzowanych papierosów, jednakże w przypadku wyrobów tytoniowych o aromacie charakterystycznym zawierających dodatki mentolowe lub środki aromatyzujące o aromacie mentolowym, które nie powodują zwiększenia znacznie lub w wymiernym stopniu toksyczności lub właściwości uzależniających wyrobów tytoniowych lub ich właściwości CMR na etapie spożycia, przepisy obostrzonej ustawy będą stosowane dopiero od dnia 20.05.2020 r.

Wprowadzone przepisy karne, które za naruszenie zakazu reklamy, eksponowania papierosów elektronicznych, sponsorowania imprez czy pomijania obowiązkowych ostrzeżeń przewidują karę grzywny do 200.000 zł lub karę ograniczenia wolności, albo obie te kary łącznie. Z kolei brak informacji o zakazie palenia np. w lokalu gastronomicznym oznacza dla właściciela obiektu karę grzywny do 2.000 zł. Zaś za samo palenie e-papierosa w miejscu niedozwolonym należy się liczyć z możliwością grzywny do 500 zł.

Oceń treść:

Average: 7 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25

hehehehe, przepraszam ale sam sie obśmiałem jak sobie wyobraziłem, że napiszę o o testosteronie. Jakby na to nie patrzec nie stałem sie jeszcze, pomimo wielu prób, wa(r)lczącą feministką a inne dzieci na podwórku nie wołają do mnie "sister". Takoż nasza dyzurna szansonistka (tym razem na solidnym koturnie i z zapleczem obuwniczej industrii) śpiewa o:


subst: LSD-25 (albo niewiadomo co),


dawka: jeden papież,


s&s: friday night fever,


exp: wieloletnia sporadyczna zarzyłość




  • Pierwszy raz
  • Szałwia Wieszcza

pokój hotelowy, podekscytowanie z lekkim niepokojem

Opisane wydarzenia miały mejsce w Holandii, dokąd pojechałem z kumplem w celach zarobkowych na wakacje. Pewnego razu wybraliśmy się po pracy na krótką wycieczkę do Amsterdamu z której wróciliśmy m.in. z 20x ekstraktem szałwii wieszczej.

  • Szałwia Wieszcza

Autor: nautic

Substancja.: 0.5g susz i 0.8g ekstrakt x5 Salvia Divinorum

Wiek: 21 lat

  • Bieluń dziędzierzawa

Cóż, właściwie to ten trip nie był w sumie wcześniej planowany, tak się jakoś złożyło, że wybrałem się z kumplem [kovens - greetz :PP ] po nasionka Ipomoea violacea do centrum handlowego [hmm `ttw dom i ogrod`].


Wyposażenie - w sumie mieliśmy ze sobą jedynie litr yerby i browara :) Tak w sumie od niechcenia zabrałem też ze sobą paczkę bielunia [datura faustousa], w sumie nie zamierzając tego wcinać.


randomness