W czasie epidemii wzrosła konsumpcja narkotyków w Portugalii i Hiszpanii

W czasie epidemii koronawirusa w Portugalii i Hiszpanii wzrosła konsumpcja narkotyków - wynika z badania wód ściekowych przeprowadzonego przez uniwersytet w Santiago de Compostela. Jego wyniki zaprezentował w czwartek dziennik “El Mundo”.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Forsal.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

78

W czasie epidemii koronawirusa w Portugalii i Hiszpanii wzrosła konsumpcja narkotyków - wynika z badania wód ściekowych przeprowadzonego przez uniwersytet w Santiago de Compostela. Jego wyniki zaprezentował w czwartek dziennik “El Mundo”.

Z dokumentu wynika, że od marca, czyli od rozpoczęcia pandemii Covid-19, na Półwyspie Iberyjskim zaobserwowano “bardzo wysoką” konsumpcję narkotyków, w szczególności ecstasy.

Jak poinformowała Rosario Rodil, koordynatorka studium, od marca w wodach ściekowych największych miast Hiszpanii i Portugalii wzrosło także stężenie kokainy i marihuany.

“Bardzo duże ilości ecstasy w wodach ściekowych na Półwyspie Iberyjskim dowodzą, że wraz z epidemią mogło dojść do zmian w konsumpcji narkotyków” - stwierdziła Rodil, przypominając, że dotychczas w tej części Europy najlepiej sprzedawały się marihuana i kokaina.

Według szacunków “El Mundo” roczny obrót kokainą wynosi na Płw. Iberyjskim 6 mld euro, zaś marihuaną - 3 mld euro.

Madrycki dziennik wskazuje, że drastyczny wzrost spożycia narkotyków w Hiszpanii i Portugalii potwierdziły w ostatnich tygodniach także dwa inne ośrodki badawcze.

We wrześniu Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA), unijna agenda ds. narkotyków z siedzibą w Lizbonie, poinformowało, że zarówno w Portugalii, Hiszpanii, jak i w innych krajach UE nasilił się proceder zamawiania substancji uzależniających przez internet oraz ich wysyłania przez kurierów do domów konsumentów.

Według unijnej agendy zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się handlem narkotykami szybko dostosowują się do warunków pandemii i częściej korzystają z rynków online.

Zgodnie z prognozami władz EMCDDA wraz ze zubożeniem społeczeństw wskutek koronakryzysu część osób stanie się narażonych na problemy związane z uzależnieniem od narkotyków lub handlem tymi substancjami.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • MDMA (Ecstasy)

  • Pozytywne przeżycie
  • Pseudoefedryna

Luźny dzień. Nic specjalnego.

Naszła mnie niespodziewanie ochota na coś innego. Mieszkam w małym miasteczku i towar tutaj jest bardzo słaby. Mefedron nawet nie leżał obok mefedronu. To samo z amfą, że o MJ nie wspomnę...

Dzień 1.

  • Marihuana

/ nazwa substancji: marihuana / poziom doświadczenia: raz na jakiś czas;) ostatnio kilka razy na dzień przez 6 dób / dawka: pół gieta na 4 osoby / metoda: lufka / set&setting: plaża, noc, dopita reszta wódeczki, nuda, las nieopodal, czyt. nadzieja na fajne wkręty /
  • Benzydamina
  • Marihuana
  • Pierwszy raz

Mieszkanie kumpla, chwilowo klatka bloku oraz las /park

Z góry uprzedzam, że jest to mój pierwszy Trip Raport, więc postaram się opisać wszystko jak najlepiej i wszystko, co pamiętam. Byli ze mną mój ziomek jak brat M  i jeszcze dwóch kumpli T i W.