Ugoda ws. kryzysu opioidowego w USA: koncerny mają zapłacić 26 mld dol.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

kresy.pl
Marek Trojan
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

122

W ramach ugody między ponad 40 stanami USA a czterema producentami opioidów, koncern Johnson & Johnson musi zapłacić pięć miliardów dolarów, podczas gdy trzy inne – łącznie 21 mld dol.

W środę grupa amerykańskich prokuratorów generalnych ujawniła przełomową ugodę, na mocy której czterej wielcy producenci opioidów muszą zapłacić 26 mld dolarów za rzekome podsycanie śmiertelnej epidemii opioidów. Środki te mają zostać przeznaczone na leczenie uzależnień, wsparcie rodzin, edukację i programy społeczne dotyczące przyjmowania silnych leków przeciwbólowych.

Trzej najwięksi dystrybutorzy leków w USA, czyli McKesson Corp, Cardinal Health Inc i AmerisourceBergen Corp, mają zapłacić łącznie 21 miliardów dolarów. Koncern Johnson & Johnson (J&J) zapłaci 5 miliardów dolarów.

Opisywana ugoda jest finałem afery farmaceutycznej, określanej mianem kryzysu opioidowego w USA – plagi uzależnień od bardzo silnych środków przeciwbólowych. Koncerny medyczne często naginały przepisy, reklamując leki opioidowe, zatajając przy tym informacje o ich uzależniającym działaniu. Długotrwałe i systematyczne przyjmowanie środków zawierających kodeinę, fentanyl, buprenorfinę, oksykodon czy morfinę stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Eksperci ustalili, że to właśnie leki opioidowe odpowiadają za śmierć nawet pół miliona ludzi w latach 1999-2019.

Dystrybutorów oskarżono o niedbałe kontrole, przez co możliwe było przekierowanie ogromnych ilości uzależniających środków przeciwbólowych do nielegalnych kanałów, ze szkodą dla społeczeństwa.

Ponadto, koncern J&J został oskarżony o bagatelizowanie ryzyka uzależnienia w akcji promowania opioidów. Wszystkie firmy zaprzeczały tym zarzutom.

Według wyliczeń amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób, rok 2020 był rekordowym pod względem zgonów z powodu przedawkowania narkotyków – w USA zmarło ponad 93 tys. ludzi, czyli o 29 proc. więcej niż w 2019 roku. Opioidy miały odpowiadać za blisko 70 tys. tych zgonów, czyli 74,7 proc. całości.

Prokurator generalny Connecticut, William Tong powiedział, że „na świecie nie ma wystarczająco dużo pieniędzy, aby szczerze zająć się bólem i cierpieniem”. Dodał, że pieniądze „pomogą tam, gdzie potrzebna jest pomoc”.

Przypomnijmy, że na początku 2020 roku skalę kryzysu i problem zalewania Ameryki silnymi opioidowymi lekami przeciwbólowymi przedstawił Tucker Carlson z Fox News. Jego zdaniem, przemysł farmaceutyczny w USA jest odpowiedzialny za śmierć 770 tys. ludzi i „największą pojedynczą katastrofą ludzką, jaka kiedykolwiek dotknęła kraj”.

We wrześniu 2019 roku firma Purdue Pharma ogłosiła bankructwo po tym, jak prokuratorzy generalni z pięciu stanów pozwali ją i jej byłego dyrektora, Richarda Sacklera w związku z ich rolą w kryzysie opioidowym w USA. Po wybuchu afery dotyczącej odszkodowań dla rodzin osób, które zmarły przez zażywanie tych środków, Metropolitan Museum w Nowym Jorku zwróciło donacje, jakie otrzymało od rodziny Sackler. Purdue Pharma zatajała też fakt, że produkowane przez nią środki przeciwbólowe mają działanie uzależniające, jednocześnie przez lata prowadząc kampanię marketingową z udziałem lekarzy, która promowała rzekome korzyści z ich zażywania i minimalizowała ryzyko uzależnienia się.

Oceń treść:

Average: 9.5 (2 votes)

Komentarze

kfrm (niezweryfikowany)
Żeby było na karę to się sprzeda coś na C-19. Akwizytorów mamy wpływowych.
Zajawki z NeuroGroove
  • Kodeina
  • Pierwszy raz

Marcowy wieczór, zmęczony kolejnym dniem w szkole, ale nastrój jak najbardziej pozytywny. Chęć zrelaksowania się, chwili zapomnienia, ale i ciekawość co kryję się pod nazwą Thiocodin.

Z kupnem Thiocodinu były małe problemy, bo babeczka w aptece wyskoczyła z tekstem: "dla kogo?". Trochę zaskoczony powiedziałem, że dla mamy. Ona znowu "a co mamie jest?" na co ja, że nie mam pojęcia, kazała mi kupić to jestem. Coś tam pogadała, aby pamiętać o tym, że nie wolno wykorzystywać skutków ubocznych. Ładnego zonka miałem. Trochę mnie zamurowało i się nie odzywałem, tylko myślałem sobie "Czy ja kurwa wyglądam na ćpuna?!" W ostatecznośći wyszedłem  z apteki z paczką Thiocodinu w kieszeni i z uśmiechem na twarzy.

  • Oksykodon
  • Tripraport

Nastawienie bardzo pozytywne, humor dopisuje, bardzo dobre samopoczucie w oczekiwaniu na wejście fazy (rano). Od ciepłego łóżka i kocyku w domu przez osiedle, do samochodu i innych miejsc w mieście. Pierw sam później z moimi ludźmi, przy których moge zachowywać sie w pełni swobodnie , bez względu na to w jakim byłbym stanie i cob bym zażył. Cały "zarząd" ekipy to kilkanaście osób , w tym niektórzy nie piją nawet alkoholu(kierowcy) i zajmują się zarabianiem a niektórzy jadą ze wszystkim ostro po bandzie, znamy sie od lat, nikt nikomu niczego nie wypomina ani nie moralizuje.

Oksykodon - bardzo silny syntetyczny opioidowy lek przeciwbólowy, jest oczko niżej niż morfina i heroina(nie próbowałem żadnej z nich), choć moim zdaniem
oxy jest bardzo wygodne dla mnie, ponieważ zawsze działa tak samo, nie trzeba się martwić , że ktoś ci czegoś dosypał, oraz dał mi to magiczne uczucie, zostawiłw w tyle wszystkie inne opiaty i opioidy jakie próbowałem, jest złudnie zajebisty o czym dzis będę pisał.

  • Calea zacatechichi  • Grzyby halucynogenne
  • Retrospekcja

Z grzybami zacząłem ostrożnie - pierwszy raz w łóżku swoim własnym - spożyłem jedenaście bo właśnie tyle udało mi się uzbierać za pierwszym razem - dobra polska marka grzybków rosnących na bajecznie ulokowanej łące w południowej części naszego państewka. Czekając na wejście zaaplikowałem dousznie dźwięki synchronizujące półkule czerepu. Po pewnym czasie zacząłem odpływać w sen więc nie byłem do końca pewien czy to co dzieje się pod moimi powiekami to sprawka grzybków czy Morfeusza. W każdym razie rakieta zaczęła startować toteż postanowiłem wyskoczyć na ulicę.