Ugoda ws. kryzysu opioidowego w USA: koncerny mają zapłacić 26 mld dol.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

kresy.pl
Marek Trojan
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

97

W ramach ugody między ponad 40 stanami USA a czterema producentami opioidów, koncern Johnson & Johnson musi zapłacić pięć miliardów dolarów, podczas gdy trzy inne – łącznie 21 mld dol.

W środę grupa amerykańskich prokuratorów generalnych ujawniła przełomową ugodę, na mocy której czterej wielcy producenci opioidów muszą zapłacić 26 mld dolarów za rzekome podsycanie śmiertelnej epidemii opioidów. Środki te mają zostać przeznaczone na leczenie uzależnień, wsparcie rodzin, edukację i programy społeczne dotyczące przyjmowania silnych leków przeciwbólowych.

Trzej najwięksi dystrybutorzy leków w USA, czyli McKesson Corp, Cardinal Health Inc i AmerisourceBergen Corp, mają zapłacić łącznie 21 miliardów dolarów. Koncern Johnson & Johnson (J&J) zapłaci 5 miliardów dolarów.

Opisywana ugoda jest finałem afery farmaceutycznej, określanej mianem kryzysu opioidowego w USA – plagi uzależnień od bardzo silnych środków przeciwbólowych. Koncerny medyczne często naginały przepisy, reklamując leki opioidowe, zatajając przy tym informacje o ich uzależniającym działaniu. Długotrwałe i systematyczne przyjmowanie środków zawierających kodeinę, fentanyl, buprenorfinę, oksykodon czy morfinę stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Eksperci ustalili, że to właśnie leki opioidowe odpowiadają za śmierć nawet pół miliona ludzi w latach 1999-2019.

Dystrybutorów oskarżono o niedbałe kontrole, przez co możliwe było przekierowanie ogromnych ilości uzależniających środków przeciwbólowych do nielegalnych kanałów, ze szkodą dla społeczeństwa.

Ponadto, koncern J&J został oskarżony o bagatelizowanie ryzyka uzależnienia w akcji promowania opioidów. Wszystkie firmy zaprzeczały tym zarzutom.

Według wyliczeń amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób, rok 2020 był rekordowym pod względem zgonów z powodu przedawkowania narkotyków – w USA zmarło ponad 93 tys. ludzi, czyli o 29 proc. więcej niż w 2019 roku. Opioidy miały odpowiadać za blisko 70 tys. tych zgonów, czyli 74,7 proc. całości.

Prokurator generalny Connecticut, William Tong powiedział, że „na świecie nie ma wystarczająco dużo pieniędzy, aby szczerze zająć się bólem i cierpieniem”. Dodał, że pieniądze „pomogą tam, gdzie potrzebna jest pomoc”.

Przypomnijmy, że na początku 2020 roku skalę kryzysu i problem zalewania Ameryki silnymi opioidowymi lekami przeciwbólowymi przedstawił Tucker Carlson z Fox News. Jego zdaniem, przemysł farmaceutyczny w USA jest odpowiedzialny za śmierć 770 tys. ludzi i „największą pojedynczą katastrofą ludzką, jaka kiedykolwiek dotknęła kraj”.

We wrześniu 2019 roku firma Purdue Pharma ogłosiła bankructwo po tym, jak prokuratorzy generalni z pięciu stanów pozwali ją i jej byłego dyrektora, Richarda Sacklera w związku z ich rolą w kryzysie opioidowym w USA. Po wybuchu afery dotyczącej odszkodowań dla rodzin osób, które zmarły przez zażywanie tych środków, Metropolitan Museum w Nowym Jorku zwróciło donacje, jakie otrzymało od rodziny Sackler. Purdue Pharma zatajała też fakt, że produkowane przez nią środki przeciwbólowe mają działanie uzależniające, jednocześnie przez lata prowadząc kampanię marketingową z udziałem lekarzy, która promowała rzekome korzyści z ich zażywania i minimalizowała ryzyko uzależnienia się.

Oceń treść:

Average: 9.5 (2 votes)

Komentarze

kfrm (niezweryfikowany)
Żeby było na karę to się sprzeda coś na C-19. Akwizytorów mamy wpływowych.
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan

nazwa substancji - DXM

poziom doświadczenia użytkownika - DXM, MJ, efedryna i parę innych...


dawka, metoda zażycia - 450 mg -tussidex (doustnie:))


"set & setting" - Luz na twarzy :) / dom, pozny wieczor, starzy w drugim pokoju.

LSD

  • 1P-LSD
  • LSD-25
  • Pierwszy raz

Wolna chata, rodzice nad morzem

Trip raport bardziej dla siebie, żebym mógł na starość poczytać co odpierdalałem w młodości.

  • Inne
  • Pierwszy raz

Dom najpierw mój potem kolegi. Substancję postanowiłem przetestować pod wpływem namów L. oraz C., chociaż osobiście nie przepadam za kanabinoidami.

Zaciągam się 2 razy mieszanką zrobioną na AKB48. Od razu coś delikatnie się zmienia. Jednak właściwie działanie pojawia się dopiero po sześciu/dziesięciu minutach. Substancja jest faja. Sprawia, że uśmiech sam ciśnie mi się na buzię.

  • MDMA
  • Pozytywne przeżycie

Początkowo dom kolegi, potem urodziny kumpla. Melancholijny nastrój, jak zwykle

Nie będę się przedstawiał, nie o to tutaj chodzi. W każdym razie muszę zaznaczyć, że moje życie jest dziwne, mimo dobrej sytuacji materialnej, sporej ilości znajomych, jestem osobą samotną. Nie, nie jest to żadna przechwałka. Mam jednego zaufanego przyjaciela (niech będzie S). Ale do rzeczy.