Co robić, by zmusić uczniów do uczęszczania do szkoły, co robić, żeby nie kradli, nie zażywali narkotyków? O to właśnie pytali nauczyciele nadkomisarza Romana Walusia. Czas pokaże, czy to szkolenie da efekty.
Ponad 20 mikołowskich pedagogów słuchało wczoraj wykładu nadkomisarza Romana Walusia, wykładowcy Zakładu Nauk Prawnych i Taktyk Kryminalnych, a także komisarza Jarosława Kalety, kierownika Zakładu Kierowania Służbami Prewencji w katowickiej Szkole Policji.
Nadkomisarz Waluś wprowadzał ich w nowe przepisy ustawy o postępowaniu dla nieletnich.
- Dopiero teraz wiem, że w razie kradzieży jakiejkolwiek rzeczy szkoła ma prawo zawiadomić policję. Kiedyś w naszej szkole taka kradzież miała miejsce, zadzwoniliśmy i na komisariacie usłyszałam: rodzic, którego dziecko jest poszkodowane powinien o kradzieży powiadomić. Wyciągam z tego wniosek, że ów policjant był niedoinformowany. Teraz wiem, że dyrektor ma prawny obowiązek zgłoszenia przestępstwa - mówi Janina Śledzińska, wicedyrektor ds. wychowawczych w Gimnazjum nr 1 w Mikołowie. - Rodzic może, ale nie musi.
"Takie dzieci"
Pedagodzy mieli kilka wątpliwości co robić, kiedy dzieciaki notorycznie nie chodzą do szkoły. Jedna z nauczycielek podała przykład: "Matka rozwiedziona, dwoje dzieci na 195 godzin, mają nieobecności 190. Kurator, pedagog szkolny, ani sąd rodzinny nic nie mogą zdziałać. Gdzie szukać ratunku dla takich uczniów?"
- Wszystko w rękach sądu. Państwo macie prawo wnioskować do kuratora tyle razy, ile trzeba, możecie również wystąpić o umieszczenie dzieci w ośrodku szkolno-wychowawczym - wyjaśniał nadkom. Waluś.
Czy to jednak jest dobry sposób na "takie dzieci"?
Nadkomisarz Waluś przyznaje, że ośrodki, poprawczaki nie zawsze dają efekty. Ważne jest, aby pedagodzy potrafili rozwiązać problemy, organizując czas wolny dla takich uczniów.
- No i rodzice, sami muszą chcieć rozmawiać ze swoimi dziećmi. Tym bardziej, że żyjemy w takich czasach, gdzie narkotyki są w zasięgu ręki - mówił Jarosław Kaleta ze Szkoły Policji.
To jest trawa
Pedagodzy zobaczyli, jak wyglądają sprzedawane uczniom narkotyki, jak rozpoznać, czy dziecko "bierze", co robić, żeby wyciągnąć młodzież z tego "bagna".
- Takie szkolenia są przydatne. Najbardziej nas cieszy, że w każdej chwili możemy się zwrócić do Szkoły Policji o pomoc, o wykładnię prawa, co zrobić w danej sytuacji - dodał Adam Zapa, pedagog szkolny z Gimnazjum nr 1 w Mikołowie, biorący udział we wczorajszym szkoleniu.
Cykl szkoleń przedstawiciele Szkoły Policji organizują pod patronatem wojewody śląskiego, na podstawie porozumienia z ub. roku z Kuratorium Oświaty w Katowicach.
ARA
Super Express, 8-9 marca 2003
Komentarze