REKLAMA
Śmiertelne przedawkowania opioidu stosowanego do usypiania słoni

Biuro koronera powiatu Cook potwierdziło zgony spowodowane przedawkowaniem karfentanylu - używanego do usypiania słoni środka 10,000 razy silniejszego niż morfina.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Monitor Chicago

Grafika

Odsłony

2848

Biuro koronera powiatu Cook potwierdziło pierwsze [w stanie Illinois - red. H] zgony spowodowane przedawkowaniem analogu fentanylu - środka 10,000 razy silniejszego niż morfina, używanego do usypiania słoni. Jeden przypadek śmiertelny stwierdzono w Chicago, a drugi w Lake Zurich.

46-letni mieszkaniec zachodniej dzielnicy Chicago zmarł 10 września. W jego organizmie stwierdzono karfentanyl, tak nazywa się jeden z najsilniejszych obecnie środków opioidowych, analog fentanylu.

Pierwszy raz został uzyskany w 1974 roku przez zespół chemików w laboratoriach Janssen Pharmaceutica. Jedynym preparatem obecnym na rynku zawierającym karfentanyl jest Wildnil, używany przez weterynarzy do przeprowadzania znieczulenia ogólnego u dużych zwierząt.

Karfentanyl jest substancją kontrolowaną w Stanach Zjednoczonych. W 2016 roku roczna produkcja w tym kraju wynosiła 19 gramów..

"Karfentanyl, który jest analogiem fentanylu, używany jest do wzmocnieni heroiny" - tłumaczy doktor Ponni Arunkumar, dyrektor biura koronera powiatu Cook.

Badania toksykologiczne wykazały również, że 35-letni mieszkaniec Lake Zurich, który zmarł 8 czerwca, przedawkował 3- metylofentanyl. Ten analog fentanylu jest cztery razy silniejszy niż morfina.

"Fentanyl i jego analogi jak karfentanyl, są bardzo silnymi lekami, potencjalnie śmiertelnymi" - tłumaczy dr Arunkumar. "Tylko jedna dawka może łatwo zatrzymać oddychanie, powodując natychmiastową śmierć".

"To nie jest lek, którzy ludzie powinni zażywać (...). Te silne opioidy i analogi opioidowe są tysiące razy silniejsze niż heroina i łatwo mogą spowodować śmierć" - ocenił doktor Steve Aks, toksykolog ze szpitala powiatowego imienia Strogera.

Od początku 2016 roku odnotowano 380 zgonów spowodowanych w jakimś stopniu przez fentanyl lub jego analog. To wzrost o prawie 300 procent w stosunku do ubiegłego roku, kiedy potwierdzono 102 zgony związane z fentanylem lub analogami fentanylu - podało biuro koronera.

W 2014 roku było tylko 20 takich zgonów w powiecie Cook.

Paradoksalnie fentanyl napędza popyt na heroinę, bo narkomani chcą silniejszych środków - tłumaczy Anthony Riccio, dyrektor biura do walki z przestępczością narkotykową w chicagowskiej policji.

Ludzie nie zdają sobie jednak sprawy, jak silny jest to środek - alarmuje dr Peter Koin, zastępca szefa zespołu lekarzy toksykologów w biurze kornera powiatu Cook.

"Ponadto widzimy nowe wersje fentanylu i wykrywanie tych substancji jest trudniejsze, bo nigdy nie mieliśmy z nimi do czynienia. To coś zupełnie nowego " - podkreślił Koin.

Lekarze ostrzegają narkomanów, a osobom uzależnionym zalecają stosowanie naloxonu, leku-antidotum.

Nielegalna produkcja tego syntetycznego środka staje się coraz bardziej powszechna i przynosi handlarzom narkotyków większe zyski.

Podczas gdy heroina obecna na terenie miasta nadal w dużej mierze przemycana jest z Meksyku, fentanyl najczęściej sprowadzany jest z Chin.

"Wiele osób zażywających narkotyki nawet nie wie, co kupiło... a potem jest za późno" - alarmuje prokurator federalny w Chicago Zachary Fardon.

Oceń treść:

Brak głosów

Komentarze

badzingla
W sumie wiadomo było, że do tego dojdzie, ale naprawdę nie potrafię pojąć, na ile trzeba być szalonym, żeby brać się za takie coś jak carfent. Sam fentanyl zawsze kojarzył mi się ze śmiercią, a co dopiero jego mocniejsze analogi...
Zajawki z NeuroGroove
  • Inne

------------------Nicotine Bomb- Fast-Trip------------------
Moje przeżycia z tzw. "Bombą nikotynową".  • Grzyby halucynogenne

Autor: PrezesSkt, 02.05.2007

Set & settings Pazdziernik 2004, dokładnej daty nie pamietam. Wieczór , chata mojej panny, ja i czterej kolesie. Nastawienie jak zwykle pozytywne do grzybowych tripów, choć miałem lekkie obawy.

Dawkowanie 55 suszonych łysiczek.

Wiek i doświadczenie wiek wtedy 17 lat w tej chwili 20.

  • Muchomor czerwony

Muscimol: 5-(aminometylo)-3-izoksazolol - jest on głównym

alkaloidem muchomorów i odpowiada za większą część działania

psychoaktywnego muchomorów. Główne działanie muscimolu polega na

blokowaniu receptora GABA-A. Muscimol używany jest w badaniach

nad GABA jako jego najskuteczniejszy jego bloker. Dowiedziono, że

muscimol działa na kilka obszarów mózgu - korę mózgową, hipokamp

i móżdżek. Muscimol wpływa także na poziom neuroprzekaźników:

  • Kodeina
  • Pierwszy raz

Dobre nastawienie, delikatny stres, ciekawość, zmęczenie po całym dniu, oczekiwania: chill

Mało tu ostatnio tych tajemniczych "pierwszych razów", które wszyscy ciągle wspominamy. Może zatem pora na mój?

Chciałbym w życiu spróbować wszystkiego, jestem ciekawym świata małym kujonkiem szykującym się na olimpiadę z chemii zatem i substancje psychoaktywne przykuły moją uwagę. Niesamowitym dla mnie jest, że można tak łatwo zmienić postrzeganie, percepcję, odkrywać nowe, zwiedzać nieznane... wrócmy może do meritum.