Rząd zatwierdził refundację leków na bazie marihuany. Ile będą kosztować i kto je dostanie?

Aby sprowadzić lek z zagranicy, konieczne jest odpowiednie zapotrzebowanie. Wystawia je lekarz prowadzący leczenie, a potwierdza krajowy lub wojewódzki konsultant z danej dziedziny medycyny.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Radio Gdańsk
Anna Baranowska

Odsłony

593

Jest narkotykiem miękkim, ale również lekiem, który pomaga w wielu ciężkich schorzeniach. Od 4 marca 2016 roku minister zdrowia wydaje zgody na refundację produktów zawierających kannabinoidy (alkaloidy zawarte w konopiach indyjskich), sprowadzanych z zagranicy w ramach importu docelowego.

Jeden z najstarszych leków stosowanych w medycynie ludowej wzbudzał w naszym kraju zawsze ogromne kontrowersje, mimo że stosowano go od tysiącleci w rejonach Chin i Indii. Różne części tej rośliny stosowano do leczenia owrzodzeń, ran, poparzeń i wrzodów. Wyciągi na bazie alkoholu stosowano jako środki przeciwbólowe. W XIX wieku w Europie używano konopi jako środka znieczulającego przy bólach reumatycznych.

Nieoczekiwana decyzja

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że inne produkty lecznicze na bazie ziela konopi indyjskich, które zostały zarejestrowane, a są niedostępne w Polsce, mogą być sprowadzone z zagranicy w ramach tzw. importu docelowego.

Aby sprowadzić lek z zagranicy, konieczne jest odpowiednie zapotrzebowanie. Wystawia je lekarz prowadzący leczenie, a potwierdza krajowy lub wojewódzki konsultant z danej dziedziny medycyny.

Zapotrzebowanie jest ważne w ciągu 60 dni od terminu jego wystawienia (co znaczy, że w tym czasie musi wpłynąć do ministerstwa).

Minister wydaje zgodę, jeśli lekarz prowadzący leczenie uzna, że są to leki najlepsze z możliwych, przynoszą wyraźną poprawę stanu zdrowia, a jednocześnie nie mają równie dobrej alternatywy w postaci innych produktów leczniczych. Do tej pory minister wydał zgody na refundację leków na bazie ziela konopi indyjskich stosowanych w leczeniu padaczki lekoopornej u dzieci.

Każda zgoda wydana w tym trybie jest zindywidualizowana, a kontynuacja terapii zależy od przedstawienia (za każdym razem) szczegółowych informacji dotyczących skuteczności dotychczasowego leczenia. Informacje te będą na bieżąco monitorowane przez ministra zdrowia. W tym celu ministerstwo prowadzi ewidencję składanych wniosków, wydawanych zgód na refundację i pacjentów objętych leczeniem.

Leki objęte zgodą na refundację w trybie art. 39 ust. 1 ustawy o refundacji są dostępne w aptekach na ryczałt. To oznacza, że za opakowanie leku pacjent płaci 3,20 zł.

Kontrowersje wokół "zioła"

Marihuana zyskała złą sławę dzięki właściwościom uzależniającym i kojarzeniu go z życiem imprezowym, stosowanym w celu intensyfikowania doznań. Efekty działania substancji psychoaktywnych i doznania zależą jednak od wielkości dawki, sposobu użycia, ale również cech indywidualnych zażywającego i jego stanu emocjonalnego. Jest silnie uzależniające, osłabia pamięć, koordynację wzrokowo-ruchową i źle wpływa na koncentrację uwagi.

 Osłabienie siły mięśniowej z płynnością ruchów i zwolnienie czasu reakcji prowadzą do obniżenia sprawności psychofizycznej.

Jednak w wielu krajach stosuje się pochodne marihuany jako leki i w łagodzeniu skutków wielu chorób. Zaobserwowano korzystne działanie w leczeniu guzów mózgu. Wstrzykiwane aktywne składniki marihuany wyraźnie hamowały proces angiogenezy. Korzystne działanie konopi obserwuje się również w leczeniu cukrzycy, padaczki i wspomaganiu leczenia chorych na AIDS oraz w łagodzeniu skutków chorób nowotworowych. W Polsce leki, które zostaną zrefundowane będą przede wszystkim pomagały chorym na stwardnienie rozsiane. W tej chwili jest dopuszczony do obrotu lek o nazwie Sativex.

Oceń treść:

Average: 9.8 (6 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Bad trip
  • Dekstrometorfan
  • haszysz
  • zioło

nastawienie całkiem pozytywne, zaufani ludzie, wolna znajoma chata

Siema!

Standardowo, dzięki za wybranie tego raportu. A teraz do rzeczy!

WSTĘP

  • Inne

co: 0,5 litra Hills Absynthe na 3 osoby


doswiadczenie: doswiadczony :]


set&setting: nastawienie na popijawe i fajne przezycia

  • LSD-25
  • Pierwszy raz

Mieszkanie na 4 piętrze. Niezbyt mądry pomysł. 3 zaufanych kumpli, muzyka i ja. Oczekiwania były spore... nie przeliczyłem się. Ale szczegółowo to na dole ;)

Witam wszystkich tripowiczów. Na wstępie chciałbym powiedzieć, że niczego tutaj nie wyolbrzymiam i nie bagatelizuję. Przekazuje Wam czystą prawdę. Przepraszam za długość, ale ciężko jest streścić 6h w 2 strony ;) Mam nadzieję, że się spodoba.

Jest to mój pierwszy trip raport, więc proszę o wyrozumiałość, ale postaram się Wam przybliżyć wszystko w najmniejszych szczegółach.

Całą przygodę mieliśmy przeżyc w 4 osoby. 3 moich przyjaciół i ja. Nazwijmy ich Fred, Sid i Narciarz (czemu tak, to później).

  • Benzydamina
  • Dekstrometorfan

Autor: elmo

Substancja: 1,5 g Benzydaminy + 150 mg DXM

Wiek: 16

Waga: 67 kg

Doświadczenie: MJ, Kodeina, Benzodiazepiny, Benzydamina, DXM

S&S: Z koleżanką (dajmy na to K.) i jej mamą za ścianą w jej domu.

Było to dosyć dawno, wiec zdarzenia bynajmniej nie są ułożone chronologicznie. Opisuje tylko to, co najbardziej zapadło mi w pamięć.

randomness