Polskie dzieci i młodzież uzależnione od mediów społecznościowych. Ile średnio z nich korzystają?

13 proc. młodszych dzieci i aż 15 proc. młodzieży jest uzależnionych od social mediów. Co trzeci nastolatek spędza tam kilka godzin dziennie, a wielu z nich nawet 12 godzin – wynika z ogólnopolskich naukowych badań jakości życia dzieci i młodzieży zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka. Sprawdź, czy problem ma też twoje dziecko.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Wprost Zdrowie
Monika Witkowska
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

28

13 proc. młodszych dzieci i aż 15 proc. młodzieży jest uzależnionych od social mediów. Co trzeci nastolatek spędza tam kilka godzin dziennie, a wielu z nich nawet 12 godzin – wynika z ogólnopolskich naukowych badań jakości życia dzieci i młodzieży zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka. Sprawdź, czy problem ma też twoje dziecko.

Z badania wynika, że ilość czasu spędzanego dziennie w internecie rośnie wraz z wiekiem uczniów. W przypadku szóstoklasistów i młodzieży ze szkół ponadpodstawowych tylko 2 i 1 proc. młodzieży zadeklarowała, że nie korzysta z mediów społecznościowych w swoim wolnym czasie.

Ile godzin dziennie dzieci i młodzież spędzają w sieci?

Co trzeci nastolatek spędza w mediach społecznościowych kilka godzin dziennie, a wielu z nich nawet 12 godzin. Tak długi czas spędzany w sieci, dodając czas na sen i naukę szkolną, nie pozostawia miejsca na żadną inną aktywność w ciągu doby – wynika z badania.

Młodzi ludzie nie radzą sobie z nałogiem

Badanie wskazuje, że niepokojąco wysoki odsetek młodych, którzy chcą ograniczyć korzystanie z mediów społecznościowych, nie potrafi tego zrobić. Wśród najmłodszych uczniów takie próby kończyły się fiaskiem w przypadku jednej trzeciej uczniów. Natomiast aż 27 proc. drugoklasistów przyznało, że korzysta z mediów społecznościowych, by lepiej się poczuć. Korzystanie z mediów społecznościowych poprawia samopoczucie prawie połowie uczniów klas szóstych, niespełna jedna trzecia z nich podejmowała daremne próby zmniejszenia ilości czasu spędzanego w sieci. Jedna czwarta pytanych zadeklarowała, że zdaje sobie sprawę, że myśli tylko o korzystaniu z internetu. Także młodzież ze szkół średnich przyznaje, że korzysta z internetu, aby lepiej się poczuć – aż 51 proc., 24 proc. zaniedbuje z tego powodu inne zajęcia i wchodzi w konflikt z domownikami.

Dzieci i młodzież często nie radzą sobie z próbami ograniczenia czasu poświęcanego na media społecznościowe. Czują się źle, gdy są poza siecią, a korzystanie z social mediów jest ich sposobem na poprawę samopoczucia. To objawy uzależnienia. Musimy pomóc im rozwijać alternatywne formy spędzania czasu, uczyć organizacji czasu wolnego i zachęcić do budowania zdrowych relacji w świecie realnym – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Rekomendacje ekspertów

Rada Ekspertów przy Rzeczniku Praw Dziecka rekomenduje w tej sytuacji m.in. rozwijanie alternatywnych form spędzania czasu dla dzieci i młodzieży, pokazywanie im właściwych wzorców odpoczynku i tworzenie zachęt do budowania zdrowych relacji w świecie realnym. Zdaniem ekspertów uzależnienie od mediów społecznościowych może świadczyć o braku kontroli rodziców nad dziećmi.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

Chęć doznania nowych doświadczeń. Nastawienie jak najbardziej pozytywne

PASTERKOWE NAWRÓCENIE

  • Mieszanki "ziołowe"
  • Powój hawajski
  • Powoje
  • Retrospekcja
  • Szałwia Wieszcza

Zmienne.

Moja "przygoda" z dragami potoczyła się dość szybko. Zaraz po
pierwszych próbach z marihuaną, z braku środków i nadmiaru dostępu do
informacji (ukłony w stronę hajpa, choć nie tylko) swoją fascynację
skierowałem na szersze tory. Najpierw sięgnęłem po gałkę
muszkatołową(po pierwszej wątpliwej próbie, kolejne przyniosły
zaskoczenie) i gaz zapalniczkowy, następnie DXM i powój błękitny -
ipomoea violacea. Był to dość specyficzny okres mojego życia, żeby nie
powiedzieć trudny. Ostatnia gimnazjalna, ja dotychczas "grzeczny"

  • Gałka muszkatołowa


Doświadczenie: gałka 1 raz (oprócz tego marihuana, amfetamina, ectasy, alkohol)

Nazwa substancji – gałka muszkatołowa (a także marihuana i alko)

Dawka- 2 opakowania całej (niezmielonej) gałki po 13 g, przyjęte oczywiście doustnie
  • Benzydamina

Ćpuńskie Spotkanko wieczorkiem u mnie w pokoju, Jestem zniecierpiwony oczekiwaniem na kumpla

-1g benzo

-paczka Acco.

-kilka wodnych

Nigdy jeszcze nie próbowałem tego łączyć, wiec jest to mój pierwszy raz.

Wiek 16 Lat Waga 75kg

doświadczenie: dxm,amfetamina,THC,benzydamina,gałka muszkatałowa.