Polskie dzieci i młodzież uzależnione od mediów społecznościowych. Ile średnio z nich korzystają?

13 proc. młodszych dzieci i aż 15 proc. młodzieży jest uzależnionych od social mediów. Co trzeci nastolatek spędza tam kilka godzin dziennie, a wielu z nich nawet 12 godzin – wynika z ogólnopolskich naukowych badań jakości życia dzieci i młodzieży zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka. Sprawdź, czy problem ma też twoje dziecko.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Wprost Zdrowie
Monika Witkowska
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

49

13 proc. młodszych dzieci i aż 15 proc. młodzieży jest uzależnionych od social mediów. Co trzeci nastolatek spędza tam kilka godzin dziennie, a wielu z nich nawet 12 godzin – wynika z ogólnopolskich naukowych badań jakości życia dzieci i młodzieży zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka. Sprawdź, czy problem ma też twoje dziecko.

Z badania wynika, że ilość czasu spędzanego dziennie w internecie rośnie wraz z wiekiem uczniów. W przypadku szóstoklasistów i młodzieży ze szkół ponadpodstawowych tylko 2 i 1 proc. młodzieży zadeklarowała, że nie korzysta z mediów społecznościowych w swoim wolnym czasie.

Ile godzin dziennie dzieci i młodzież spędzają w sieci?

Co trzeci nastolatek spędza w mediach społecznościowych kilka godzin dziennie, a wielu z nich nawet 12 godzin. Tak długi czas spędzany w sieci, dodając czas na sen i naukę szkolną, nie pozostawia miejsca na żadną inną aktywność w ciągu doby – wynika z badania.

Młodzi ludzie nie radzą sobie z nałogiem

Badanie wskazuje, że niepokojąco wysoki odsetek młodych, którzy chcą ograniczyć korzystanie z mediów społecznościowych, nie potrafi tego zrobić. Wśród najmłodszych uczniów takie próby kończyły się fiaskiem w przypadku jednej trzeciej uczniów. Natomiast aż 27 proc. drugoklasistów przyznało, że korzysta z mediów społecznościowych, by lepiej się poczuć. Korzystanie z mediów społecznościowych poprawia samopoczucie prawie połowie uczniów klas szóstych, niespełna jedna trzecia z nich podejmowała daremne próby zmniejszenia ilości czasu spędzanego w sieci. Jedna czwarta pytanych zadeklarowała, że zdaje sobie sprawę, że myśli tylko o korzystaniu z internetu. Także młodzież ze szkół średnich przyznaje, że korzysta z internetu, aby lepiej się poczuć – aż 51 proc., 24 proc. zaniedbuje z tego powodu inne zajęcia i wchodzi w konflikt z domownikami.

Dzieci i młodzież często nie radzą sobie z próbami ograniczenia czasu poświęcanego na media społecznościowe. Czują się źle, gdy są poza siecią, a korzystanie z social mediów jest ich sposobem na poprawę samopoczucia. To objawy uzależnienia. Musimy pomóc im rozwijać alternatywne formy spędzania czasu, uczyć organizacji czasu wolnego i zachęcić do budowania zdrowych relacji w świecie realnym – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Rekomendacje ekspertów

Rada Ekspertów przy Rzeczniku Praw Dziecka rekomenduje w tej sytuacji m.in. rozwijanie alternatywnych form spędzania czasu dla dzieci i młodzieży, pokazywanie im właściwych wzorców odpoczynku i tworzenie zachęt do budowania zdrowych relacji w świecie realnym. Zdaniem ekspertów uzależnienie od mediów społecznościowych może świadczyć o braku kontroli rodziców nad dziećmi.

Oceń treść:

Average: 8 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
 • Etanol (alkohol)
 • Kodeina
 • Marihuana
 • Pozytywne przeżycie

Ekscytacja, Chęć przeżycia tripa z G. - dxm, Niepewność zadziałania specyfiku, Chęć czapowania w gronie najblizszych

Przed opisywaniem czwartkowej pasterki wspomnę, iż lean zrobiłem sobie już wcześniej.. a dokładnie to w piątek 18 grudnia.
Stąd wzięły się moje obawy co do działania dranka, które jednak okazały się niesłuszne.
Użyłem wszystkim pewnie dobrze znanego przepisu ekstakcji fosforanu kodeiny z antidolu w malej ilości wody.
Przygotowałem napój z dbałością o największe szczegóły i z największą dokładnością aby był jak najlepszej jakości.

 • Grzyby halucynogenne
 • Marihuana
 • Pierwszy raz
 • Tytoń

Nastawienie psychiczne: pozytywne, ciekawość, podekscytowanie, nutka poddenerwowania. Padał deszcz. Paliliśmy trawę u Ernesta w oczekiwaniu na wolną chatę u Ludwika. Wszystko bezstresowo, bezprzypałowo, beztrosko. Słyszałam wiele dobrego o grzybkach, więc i oczekiwania były wysokie. Ernest zapewniał, że na pewno nieźle poklepią. Miałam pewne obawy, ponieważ przez ostatnie 2 tygodnie 2 razy zajadaliśmy LSD. Jednak tolerancja krzyżowa (o ile to nie ściema) nie nie dała o sobie znać.

 • 20.00 - Zasiedliśmy wygodnie u Ludwika, otwieramy piwka, palimy strzałki, Ernest rozdziela porcje grzybków. Psylocybki jem ja oraz Ernest, Brook i Ludwik. Kondoriano nam towarzyszy, ale tylko pije piwa i pali strzałki. Niestety, biedak ma alergię na grzyby.
 • 20.30 - Zjedliśmy, czekamy na efekty. Osobiście spodziewałam się czekać około godziny, lecz smakołyki dały o sobie znać szybciej.

  • Ketony
  • Pierwszy raz

  W momencie zarzucenia i godzine od rozpoczęcia fazy:Szkoła. Reszta czasu:Autobus i dom.

  ~14:30
  Rozkruszam jedną pixe, i wciągam ją z telefonu w szkolnej toalecie.
  Ide na lekcje, siedze z kolegą który zarzucił pół.
  Luzna lekcja, rozmawiam z kolega, nudze się.
  ~15:00
  Czuje nagły przypływ energii i euforii, chodze po klasie zeby pogadac z innymi kolegami.
  Zacząłem być miły, grzeczniej się zwracać do osób z klasy których strasznien nie lubiłem, dużo osób się nawet zdziwiło ze jestem taki miły.
  Moi koledzy siedzieli i słuchali jak mówie o wszystkim i o niczym, pierdoliłem takie glupoty ale bylo to ciekawe.
  ~15:35

  randomness