Polskie dzieci i młodzież uzależnione od mediów społecznościowych. Ile średnio z nich korzystają?

13 proc. młodszych dzieci i aż 15 proc. młodzieży jest uzależnionych od social mediów. Co trzeci nastolatek spędza tam kilka godzin dziennie, a wielu z nich nawet 12 godzin – wynika z ogólnopolskich naukowych badań jakości życia dzieci i młodzieży zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka. Sprawdź, czy problem ma też twoje dziecko.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Wprost Zdrowie
Monika Witkowska
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

27

13 proc. młodszych dzieci i aż 15 proc. młodzieży jest uzależnionych od social mediów. Co trzeci nastolatek spędza tam kilka godzin dziennie, a wielu z nich nawet 12 godzin – wynika z ogólnopolskich naukowych badań jakości życia dzieci i młodzieży zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka. Sprawdź, czy problem ma też twoje dziecko.

Z badania wynika, że ilość czasu spędzanego dziennie w internecie rośnie wraz z wiekiem uczniów. W przypadku szóstoklasistów i młodzieży ze szkół ponadpodstawowych tylko 2 i 1 proc. młodzieży zadeklarowała, że nie korzysta z mediów społecznościowych w swoim wolnym czasie.

Ile godzin dziennie dzieci i młodzież spędzają w sieci?

Co trzeci nastolatek spędza w mediach społecznościowych kilka godzin dziennie, a wielu z nich nawet 12 godzin. Tak długi czas spędzany w sieci, dodając czas na sen i naukę szkolną, nie pozostawia miejsca na żadną inną aktywność w ciągu doby – wynika z badania.

Młodzi ludzie nie radzą sobie z nałogiem

Badanie wskazuje, że niepokojąco wysoki odsetek młodych, którzy chcą ograniczyć korzystanie z mediów społecznościowych, nie potrafi tego zrobić. Wśród najmłodszych uczniów takie próby kończyły się fiaskiem w przypadku jednej trzeciej uczniów. Natomiast aż 27 proc. drugoklasistów przyznało, że korzysta z mediów społecznościowych, by lepiej się poczuć. Korzystanie z mediów społecznościowych poprawia samopoczucie prawie połowie uczniów klas szóstych, niespełna jedna trzecia z nich podejmowała daremne próby zmniejszenia ilości czasu spędzanego w sieci. Jedna czwarta pytanych zadeklarowała, że zdaje sobie sprawę, że myśli tylko o korzystaniu z internetu. Także młodzież ze szkół średnich przyznaje, że korzysta z internetu, aby lepiej się poczuć – aż 51 proc., 24 proc. zaniedbuje z tego powodu inne zajęcia i wchodzi w konflikt z domownikami.

Dzieci i młodzież często nie radzą sobie z próbami ograniczenia czasu poświęcanego na media społecznościowe. Czują się źle, gdy są poza siecią, a korzystanie z social mediów jest ich sposobem na poprawę samopoczucia. To objawy uzależnienia. Musimy pomóc im rozwijać alternatywne formy spędzania czasu, uczyć organizacji czasu wolnego i zachęcić do budowania zdrowych relacji w świecie realnym – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Rekomendacje ekspertów

Rada Ekspertów przy Rzeczniku Praw Dziecka rekomenduje w tej sytuacji m.in. rozwijanie alternatywnych form spędzania czasu dla dzieci i młodzieży, pokazywanie im właściwych wzorców odpoczynku i tworzenie zachęt do budowania zdrowych relacji w świecie realnym. Zdaniem ekspertów uzależnienie od mediów społecznościowych może świadczyć o braku kontroli rodziców nad dziećmi.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Gałka muszkatołowa
  • Katastrofa
  • Kodeina

Moj pokoj, spokoj. Bylam chora, mialam katar, zatkane zatoki i bol gardla, przecenilam swoje mozliwosci. Nastawienie jak zawsze przy g m pozytywne, oczekiwalam najmocniejszego z dotychczasowych tripow z ta substancja.

Godzina 0 - Przed chwila wypilam gesta breje skladajaca sie ze startej galki muszkatolowej w ilosci trzech orzechow oraz wody. Miksture przegryzlam fantastycznym jogurtem malinowym. Jest godzina 19:05, a ten trip report zamierzam pisac na biezaco, co wlasnie robie.

  • Marihuana
  • Powój hawajski
  • Przeżycie mistyczne

Wieczór/noc, pokój, muzyka (kompilacja psychedeliczna).

Całkiem niedawno, bo kilka dni temu, po śmierci mojej mamy, wybrałem się w nocną wyprawę pod przewodnictwem tej rosliny. Pestki dotarły do mnie z Holandii, w sumie ponad 30. Wcześniej próbowałem na nich podróżować, ale było to stosunkowo krótko po wyprawie na LSD, więc efekt był tamtym razem mocno wypłaszczony. Po zachowaniu odpowiedniego czasu odpoczynku postanowiłem ponownie przywitać się z Duchem tej rośliny.

  • Etanol (alkohol)


Nazwa substancji: Extasy + Alko

Doświadczenie: MJ, hasz, extasy, grzybki, benzydamina, alko...

S&S: Ciepły czerwcowy dzień, imieniny babci na chacie

Efekty: Poniżej..