Po 4 latach w końcu doczekały się akcyzy. O czym mowa?

Jak wynika z uzasadnienia do projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, resort finansów planuje wprowadzić akcyzę na saszetki nikotynowe. Ministerstwo szacuje, że podatek zasili budżet państwa w 2025 r. kwotą rzędu 16 mln zł.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

PAP/Bankier.pl/Money.pl | Mateusz Wyderka
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

34

Jak wynika z uzasadnienia do projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, resort finansów planuje wprowadzić akcyzę na saszetki nikotynowe. Ministerstwo szacuje, że podatek zasili budżet państwa w 2025 r. kwotą rzędu 16 mln zł.

Czym są saszetki nikotynowe?

Jeszcze kilka lat temu rewolucję na rynku tytoniowym zrobiły e-papierosy. Obecnie wzrasta poziom wiedzy o szkodliwych konsekwencjach płynących z ich użytkowania. Tym samym osoby, które pragną rzucić palenie, poszukują innych zdrowszych alternatyw. Najnowszym takim pomysłem są saszetki nikotynowe. Warto podkreślić, że nie zawierają one tytoniu.

Beztytoniowe saszetki nikotynowe mają szansę być produktami alternatywnymi o minimalnym ryzyku zdrowotnym. Należy mieć na względzie, iż nie spowodują one zerwania z nałogiem, bo dostarczają nikotynę, ale farmakokinetyka tego alkaloidu, do 20 mg w jednej saszetce, nie uruchamia pętli uzależnienia w taki sam sposób, jak podczas palenia tytoniu. Odnotowano wzmocnienie uzależnienia od nikotyny u palaczy tytoniu wynikające z zahamowanie aktywności monoaminooksydazy - podaje portal Medexpress

Rząd planuje wprowadzić nowy podatek

Nowy podatek miałby wejść w życie na początku 2025 r. Ministerstwo chce wyłączenia wyrobów wykorzystywanych w celach medycznych, jak aerozole zawierające nikotynę, gumy do żucia czy plastry.

Projektowana ustawa w zakresie zmian w ustawie o podatku akcyzowym ma na celu objęcie podatkiem akcyzowym dwóch nowych kategorii wyrobów akcyzowych, tj. saszetek nikotynowych oraz innych wyrobów nikotynowych, a także rozszerzenie opodatkowania w zakresie już istniejących na gruncie ww. ustawy wyrobów nowatorskich, poprzez zmianę definicji tych wyrobów - uzasadniono w dokumencie dostępnym na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Zmianie ma ulec definicja wyrobów nowatorskich, tym samym opodatkowaniu mają podlegać również wyroby niezawierające wyrobów tytoniowych, w składzie których znajduje się nikotyna. Są nimi wspomniane saszetki nikotynowe.

Jak dużo na nowym podatku zyska państwo?

W zamieszczonych w Ocenie Skutków Regulacji zapisach podano, że stawka akcyzy na saszetki nikotynowe i inne wyroby nikotynowe, wynosić ma:<ul>

<li>100 zł za kilogram w 2025 r.
<li>200 zł/kg w 2026 r.
<li>300 zł/kg w 2027 r.
</ul>Ostatnia stawka ma być docelowa. Szacuje się, że sprzedaż saszetek nikotynowych w 2025 r. wyniesie aż 200 mln, a co za tym idzie, wpływy z tytułu nowego podatku mają wynieść 16 mln zł. Rok później ma być to już ok. 48 mln zł oraz 107 mln zł w roku 2027.

Szacunki nie uwzględniają możliwych wpływów do budżetu państwa z tytułu akcyzy związanych z opodatkowaniem akcyzą beztytoniowych wyrobów nowatorskich (wyrobów zawierających surowiec roślinny np. herbatę) i innych wyrobów nikotynowych - podaje ministerstwo.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan

Włany pokój, spkój i czisza....

Notka od moderacji: raport jest pełen błędów i słabo czytelny, jednak takie było założenie autora. Ku przestrodze.

Zaczęło się od tego, żę przer miesią reularnie łykałem acodin coddziennie ilośxi okol 30-35 tabsów dziennie. Rano zaczynałem 10, za pół gzodzimy 30 itd, Do tego 100 mg BeTO ZK na uspokojenie serca o 30-40 mg Croznxenu, Zacząłem zauważać kłopoty  pisasnie tekstu na klawiarutze komputera. Mie były to literówki a mega-likterówkii.

  • 3-MMC
  • Pierwszy raz

Nastrój kiepski. Nastawienie co do zabaweczki - bardzo pozytywne. Zero lęku, obaw. Raczej ciekawość.

Szczerze mówiąc opisuję swoje przeżycia poraz pierwszy, ale postaram się Wam odwzorować to, co czułam, jak najlepiej.

Piątek: Tego dnia byłam w kiepskim nastroju, sama nie wiedząc czemu. Chodziłam mocno zdenerwowana i każdy dostawał rykoszetem. Powinno być zupełnie inaczej, gdyż tego dnia szłam z chłopakiem i znajomymi do klubu, żeby trochę się rozerwać i pobawić.

Zaczynajmy..

  • Inne

To jest. To jest zdanie. To jest ten krótszy przekaz będący wstępem dla tego dłuższego przekazu z drugiej strony innej strony lustra, odczuwanej pesymistycznie jako odbicie w pierwszej stronie takiej samej strony lustra, zorientowanej jako subiektywna, rzeczywistości Redakcji, przez Ciebie, Czytelniku...Niestety, nie jesteśmy w stanie poinformować Cię, po której stronie lustra { Ty } jesteś Naprawdę, bo mamy za krótkie Rączki aby dokonać Aktu Podziału. Pogódź się z tym, albo zrób coś wprost przeciwnego, na przykład zjedz mandarynkę lub wypij mleko względnie przeciwnie wprost.