Kiedy zmienią się przepisy?
Nowelizacja przewiduje objęcie podatkiem akcyzowym od 1 stycznia 2019 r. płynu do papierosów elektronicznych i tzw. wyrobów nowatorskich (mieszaniny zawierające tytoń lub susz tytoniowy, które dostarczają aerozol bez ich spalania). Wprowadza też obowiązek oznaczenia tych wyrobów znakami akcyzy.
Ustawa z dnia 12 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym wchodzi w życie 2 lutego 2018 r.
W myśl przepisu przejściowego, do dnia 31 grudnia 2018 r., płyny do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie będą podlegać opodatkowaniu stawką zerową.
Jaki jest cel zmian?
Podstawowym celem nowelizacji jest wprowadzenie w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym regulacji w zakresie opodatkowania akcyzą dwóch nowych kategorii wyrobów akcyzowych, tj. płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich. Papierosy elektroniczne, w których wykorzystuje się, w celu spożycia pary, płyny zawierające nikotynę lub płyny beznikotynowe, stanowią substytut tradycyjnych wyrobów tytoniowych. W związku z powyższym, ustawa przewiduje objęcie płynów do tego rodzaju papierosów, bez względu na zawartość w nich nikotyny, opodatkowaniem podatkiem akcyzowym.
Na jakich zasadach będą opodatkowane nowe wyroby akcyzowe?
Ustawa rozszerza katalog wyrobów akcyzowych w rozumieniu polskich przepisów o płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, a także wprowadza definicje legalne tych pojęć oraz definicję papierosów elektronicznych. W stosunku do ww. towarów będą miały zastosowanie ogólne przepisy dotyczące opodatkowania wyrobów akcyzowych, w tym przedmiotu opodatkowania, powstania obowiązku podatkowego, opodatkowania ubytków, właściwości organów podatkowych, rejestracji podmiotów, deklaracji podatkowych i terminów płatności akcyzy oraz importu.
Podstawą opodatkowania płynu do papierosów elektronicznych będzie jego ilość wyrażona w mililitrach, natomiast podstawą opodatkowania wyrobów nowatorskich – ich ilość wyrażona w kilogramach.
Stawkę akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych ustalono w wysokości 0,5 zł za każdy mililitr, a stawkę akcyzy na wyroby nowatorskie – w wysokości 141,29 zł za każdy kilogram i 31,41% średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia.
Ustawa określa również stawki o charakterze sankcyjnym.
Na podatnikach będzie ciążył obowiązek oznaczenia wyrobów znakami akcyzy.
Ustawa przewiduje zwolnienia od podatku akcyzowego - dla osób przewożących wyroby akcyzowe w bagażu osobistym lub otrzymujących je w przesyłkach z państwa trzeciego, wykorzystujących te wyroby wyłącznie na potrzeby własne lub rodziny.