Płyny do e-papierosów objęte akcyzą

Dość szczegółowe info o wprowadzonych ostatnio regulacjach w tytułowej materii.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

e-prawnik.pl

Odsłony

165

Kiedy zmienią się przepisy?

Nowelizacja przewiduje objęcie podatkiem akcyzowym od 1 stycznia 2019 r. płynu do papierosów elektronicznych i tzw. wyrobów nowatorskich (mieszaniny zawierające tytoń lub susz tytoniowy, które dostarczają aerozol bez ich spalania). Wprowadza też obowiązek oznaczenia tych wyrobów znakami akcyzy.

Ustawa z dnia 12 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym wchodzi w życie 2 lutego 2018 r.

W myśl przepisu przejściowego, do dnia 31 grudnia 2018 r., płyny do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie będą podlegać opodatkowaniu stawką zerową.

Jaki jest cel zmian?

Podstawowym celem nowelizacji jest wprowadzenie w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym regulacji w zakresie opodatkowania akcyzą dwóch nowych kategorii wyrobów akcyzowych, tj. płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich. Papierosy elektroniczne, w których wykorzystuje się, w celu spożycia pary, płyny zawierające nikotynę lub płyny beznikotynowe, stanowią substytut tradycyjnych wyrobów tytoniowych. W związku z powyższym, ustawa przewiduje objęcie płynów do tego rodzaju papierosów, bez względu na zawartość w nich nikotyny, opodatkowaniem podatkiem akcyzowym.

Na jakich zasadach będą opodatkowane nowe wyroby akcyzowe?

Ustawa rozszerza katalog wyrobów akcyzowych w rozumieniu polskich przepisów o płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, a także wprowadza definicje legalne tych pojęć oraz definicję papierosów elektronicznych. W stosunku do ww. towarów będą miały zastosowanie ogólne przepisy dotyczące opodatkowania wyrobów akcyzowych, w tym przedmiotu opodatkowania, powstania obowiązku podatkowego, opodatkowania ubytków, właściwości organów podatkowych, rejestracji podmiotów, deklaracji podatkowych i terminów płatności akcyzy oraz importu.

Podstawą opodatkowania płynu do papierosów elektronicznych będzie jego ilość wyrażona w mililitrach, natomiast podstawą opodatkowania wyrobów nowatorskich – ich ilość wyrażona w kilogramach.

Stawkę akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych ustalono w wysokości 0,5 zł za każdy mililitr, a stawkę akcyzy na wyroby nowatorskie – w wysokości 141,29 zł za każdy kilogram i 31,41% średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia.

Ustawa określa również stawki o charakterze sankcyjnym.

Na podatnikach będzie ciążył obowiązek oznaczenia wyrobów znakami akcyzy.

Ustawa przewiduje zwolnienia od podatku akcyzowego - dla osób przewożących wyroby akcyzowe w bagażu osobistym lub otrzymujących je w przesyłkach z państwa trzeciego, wykorzystujących te wyroby wyłącznie na potrzeby własne lub rodziny.

Oceń treść:

Average: 8.5 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • N2O (gaz rozweselający)

Użytkownik - .Kamil.

Wiek - 27 lat

nazwa substancji - N2O

poziom doświadczenia - niezliczona ilość razy, generalnie raczej doświadczony z marihuana, N2O, lsd i grzybami.

dawka, metoda zażycia - wdychanie przez balon, co pewien czas zaczerpnięcie świeżego powietrza.

"set & setting" - głównie podczas imprez, ale sporo solowych eksperymentów.

  • Muchomor czerwony

Mężczyzna, 24 lata, ok 70 kg

doświadczenie: mj (regularnie od prawie dziesięciu lat), #, xtc, tramal, dxm, alprazolam, grzyby psylocybinowe, 2ce, 2ci, 4aco-dmt, salvia

Mieliśmy ok 9 kapeluszy na dwóch, ale to bardzo niepewny przelicznik, bo przecież każdy kapelusz ma inną wielkość, a nasze były bardzo rozmaite, ze dwa naprawdę dużo, dwa malutkie, reszta raczej przeciętna.

  • Bromo-DragonFLY
  • Klonazepam
  • Oksybutynina

Wstępik. Będąc u mojej schorowanej babci poprzeglądałem jej apteczkę z lekami :p Znalazłem ten o to ciekawy specyfik. Trip raport pisany na żywo, później poddałem go korekcie. Faza miała miejsce 18. grudnia.

16:50 Zarzuciłem dwie tabletki i popiłem czarną herbatą. Aaa, zapomniałbym, lek stracił datę ważności jakieś dwa lata temu.

  • 6-APB
  • Pierwszy raz

Dobry nastrój, wolne mieszkanie - współlokatorzy na urlopie, ciekawość w związku z testem nowej dla nas substancji. Chęć miłego spędzenia czasu z A (19).

 

W TR znajdują się treści o charakterze erotycznym – uprzedzam, bo nie każdy lubi czytać :)

 

Zacznę od tego, że od dwóch miesięcy mieszkam w UK z dziewczyną. Zaraz przed delegalizacją udało nam się zakupić trochę groszków na 6-abp w promocji. Był piątek, A wcześniej wróciła do domu. Padł pomysł, by przetestować nową substancję. Postanowiliśmy się jeszcze godzinkę przed wszystkim zdrzemnąć, po krótkim odpoczynku obiad (pieczone ziemniaki z mięsem i cebulą) i znów godzinka odpoczynku, kawa itp. by nie wrzucać od razu po posiłku.

 

randomness