Oregon zdekryminalizował wszystkie narkotyki. Zamiast więzienia pomoc w leczeniu

W stanie Oregon w USA oficjalnie zdekryminalizowano posiadanie małych ilości narkotyków. Obywatele zagłosowali za zmianą przepisów w referendum.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Noizz.pl
Maciej Wernio
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

54

W stanie Oregon w USA oficjalnie zdekryminalizowano posiadanie małych ilości narkotyków. Obywatele zagłosowali za zmianą przepisów w referendum.

Oficjalna zmiana prawa narkotykowego w stanie Oregon weszła w życie od poniedziałku 1 lutego 2021 roku. Obywatele stanu przegłosowali ją w referendum, które było przeprowadzone przy okazji wyborów prezydenckich. Za zmianą prawa na lżejsze głosowało 55,8 proc. obywateli. Według nowej klasyfikacji posiadanie małej ilości narkotyków (w tym heroiny, kokainy, metamfetaminy i LSD) nie będzie karane więzieniem - osobom przyłapanym na posiadaniu niewielkiej ilości zakazanych substancji będzie grozić jedynie mandat w wysokości do 100 dol. Osobom tym będzie również proponowana terapia, sfinansowana przez podatek ze sprzedaży marihuany. Posiadanie większych ilości narkotyków będzie już natomiast wykroczeniem podlegającym większym karom.

"Prawo ma chronić ludzi przed nękaniem i oferować im pomoc"

Kassandra Frederique z organizacji Drug Policy Alliance walczącej o legalizację narkotyków nazywa zmianę prawa szansą na pomoc osobom uzależnionym, którzy zamiast wysokich kar i represji, będą mogli teraz otrzymać fachową pomoc w rzuceniu nałogu. "Dziś przewrócono pierwszą kostkę domino okrutnej i nieludzkiej wojny z narkotykami i mamy nadzieję, że zaowocuje to kaskadą innych wysiłków skupiających się na zdrowiu, a nie na kryminalizacji" czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie organizacji.

Prawo narkotykowe w Polsce

W Polsce posiadanie środków psychotropowych i odurzających jest karalne i na mocy przepisów prawa karnego i może grozić za nie grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia do lat 3. Inaczej jest w przypadku medycznej marihuany, którą można kupić w Polsce na receptę od 17 stycznia 2019 r. Tylko w ostatnim czasie potwierdzono jednak dwa przypadki, kiedy policja rekwirowała susz osobom posiadającym lekarską receptę i ten był oddawany dopiero po kilku miesiącach po ekspertyzie, która sprawdzała, czy stężenie THC posiadanej marihuany jest zgodne z lekarskimi zaleceniami (jedną z takich osób był raper Kali, drugą zaś Paweł - pacjent, który czekał na zwrot zarekwirowanego suszu niecały rok.

Oceń treść:

Average: 9 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • 4-HO-MET
  • Pierwszy raz

Set: Lekki strach i niepewność przed nieznaną substancją i związanymi z tym efektami, uczucie ciekawości, ekscytacja generalny nastrój dobry, lekko zmęczony, nastawiony na przeżycia mistyczne. Setting: Wraz z przyjacielem, puste mieszkanie, lekko zacieniony pokój z niewielkim punktowym źródłem światła, w tle leci cicho spokojna muzyka.

          Jako że jest to mój pierwszy raport, nie mam jeszcze wyuczonego schematu opisu doświadczenia, zatem poniższy tripraport może wydawać się niepełny lub napisany bardzo chaotycznie. Pomijając fakt, że od momentu doświadczenia minęło ponad dwa tygodnie (w momencie pisania tego tekstu, a pięć tygodniu w dniu publikacji) i nie wszystko już pamiętam, wiele z rzeczy, które widziałem lub doświadczyłem, jest mi niezmiernie ciężko wyjaśnić lub sensownie przedstawić.  No, ale do rzeczy:

  • Marihuana


Poniedziałek ( 7.06.99 ) był pierwszym z serii pięciu dni,które spędziłem razem z moją klasą w Zakopanem.Na wstępie pragnę poinformować, że jest to mój pierwszy TR, który napisałem wspólnymi siłami z 'jak napisać trip raport' także proszę o wyrozumiałość

Do rzeczy:

...

SET & SETTING: Dobrze znany park, pobliskie osiedle, towarzyszem był kolega

(w dalszym tekście oznaczany jako K.) na końcówce tripu, czerwcowe popołudnie, całość wynikła na spontanie, w planach miałem po prostu spotkanie ze starym kolegą, nastrój raczej dobry,

  • Bad trip
  • Syntetyczna marihuana

Spot do palenia z ziomkami, dobre nastawienie

Normalnie zapowiadający sie dzień, ugadaliśmy sie z ziomkami na wiaderko. Napisalismy do innego dilera bo ziomka który nam zawsze rzucał akurat nie było. Diler, pan X zaproponował nam ,,czeskiego” skuna, którego akurat dostał. Zgodziliśmy sie i po godzince mieliśmy juz palenie. Topek pachniał bardzo intensywnie, był zamkniety w paczce po gumach jak zawsze chowam jednak zapach wydostawał i ,,zostawał” na wszystkim czego dotknął. Z wyglądu nie zauważyłem niczego nadzwyczajnego po prostu topek.

randomness