Mniej plantacji marihuany w Polsce. Trawę kupuje się w Hiszpanii "jak w dużym sklepie"

"Zdecydowanie mniej plantacji marihuany ujawniamy w Polsce, ponieważ polskie grupy przestępcze doskonale czują się na wybrzeżu Hiszpanii, gdzie ten narkotyk dostają w «dobrej cenie». Do Hiszpanii marihuana trafia łodziami z Maroka" — powiedział PAP komendant Centralnego Biura Śledczego Policji nadinsp. Paweł Półtorzycki.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Noizz.pl | Bartłomiej Figaj
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

48

"Zdecydowanie mniej plantacji marihuany ujawniamy w Polsce, ponieważ polskie grupy przestępcze doskonale czują się na wybrzeżu Hiszpanii, gdzie ten narkotyk dostają w «dobrej cenie». Do Hiszpanii marihuana trafia łodziami z Maroka" — powiedział PAP komendant Centralnego Biura Śledczego Policji nadinsp. Paweł Półtorzycki.

Komendant CBŚP w rozmowie z PAP zaznaczył, że funkcjonariusze CBŚP w ostatnich latach mocno skupiają się zarówno na ograniczaniu przemytu narkotyków do Polski, jak i również ich produkcji w kraju. "Przemyt narkotyków w ostatnich latach zmienił swój wymiar. To nie są już przemyty z Holandii, które kiedyś wyglądały w ten sposób, że w aucie osobowym, czasami w busie jechało kilkanaście, czasem kilkadziesiąt kilogramów narkotyków. Teraz są to przemyty przede wszystkim z Hiszpanii rzędu kilkuset kilogramów narkotyków. Mówimy tu głównie o marihuanie i haszyszu" — przekazał nadinsp. Paweł Półtorzycki.

Kto w Europie handluje marihuaną?

"Polskie grupy przestępcze doskonale czują się na wybrzeżu Hiszpanii. Kontakty, które tam nawiązali, skutkują tym, że Polacy organizują w tej chwili przemyty narkotyków w tirach, które ujawniamy często w Polsce, ale też przy współpracy z innymi służbami w ich krajach. Często też udaje nam się taki przemyt udaremnić, zanim trafi do Polski" — podkreślił.

Popularnym punktem przemytu narkotyków dla Polaków stała się również Skandynawia. Walczą z tym polscy policjanci wspólnie z kolegami z Danii, czy Szwecji. "Cały proceder jest organizowany przez polskie grupy przestępcze. I to jest coś, czego jeszcze kilka lat temu nie było. Tutaj Polacy wypracowali sobie taki sposób pracy. Wiąże się to z tym, że narkotyk, który kosztuje niewiele w Hiszpanii, w Skandynawii nabiera ogromnych wartości, więc opłaca im się organizować takie przemyty. Jednak my dosyć skutecznie sobie z tym radzimy" — zaznaczył generał.

Hiszpania jest «dużym sklepem», tu przestępcy zaopatrują się w narkotyki

Wskazał, że grupy przestępcze przemycają przede wszystkim marihuanę i haszysz, która do Hiszpanii trafia łodziami z Maroka. "Są to przemyty organizowane przez Hiszpanów bądź też przez cudzoziemców, którzy przebywają w Hiszpanii. Ale już stamtąd za przemyt drogą lądową odpowiadają Polacy, dla których Hiszpania jest takim «dużym sklepem», w którym przestępcy zaopatrują się w narkotyki" — wyjawił.

Generał Półtorzycki podkreśli, że w związku z tym, że przestępcy w marihuanę zaopatrują się głównie na zachodzie Europy, w Polsce jest coraz mniej plantacji konopi. "Ten rok pokazał to bardzo dobrze. Zdecydowanie mniej ujawniamy plantacji marihuany w Polsce, ponieważ jest dostępna w «dobrej cenie» w Hiszpanii" — podał.

Polacy produkują mefedron

"Niestety Polacy wyspecjalizowali się w produkcji narkotyków syntetycznych takich jak mefedron czy 4-CMC, które są produkowane w laboratoriach. W zasadzie nie można tego nazywać laboratoriami, bo są to fabryki narkotyków. W tym półroczu udało nam się ujawnić przynajmniej dwie takie fabryki, w których zabezpieczyliśmy kilka ton gotowego narkotyku. Narkotyku, który był doskonałej czystości. Gdyby został zmieszany z wypełniaczem, a następnie trafił na ulicę zalałby kilka krajów Europy w ogromnych ilościach" — przekazał.

W jego ocenie polskie fabryki narkotyków to przedsięwzięcia, które finansowane są przez duże grupy przestępcze. "Prowadzenie takich fabryk wymaga też dużej wiedzy, aby zakamuflować cały proceder. Jest to niezwykle hermetyczna przestępczość i nie jest to takie łatwe, aby przeprowadzić cały proces wykrywczy" — zaznaczył komendant CBŚP. Podkreślił przy tym, że dystrybucja narkotyków syntetycznych z Polski odbywa się potem poprzez kontakty przestępców w Europie. "Międzynarodowe powiązania mają tutaj duże znaczenie, bo te narkotyki trafiają poza granicę naszego kraju" — podał.

"Narkotyki zabezpieczamy w tonach"

"Kiedyś, gdy w laboratoriach znajdowaliśmy około 10-20 kg narkotyków to był wielki sukces. O 100 kg mówiło się głośno, a teraz zabezpieczamy to w tonach. Przez to same oględziny i zabezpieczenia trwają tygodniami, bo czasem musimy zabezpieczyć często kilkadziesiąt tysięcy ton, czy litrów chemikaliów. Ale wielką radością jest to, że udaje nam się zapobiec wprowadzeniu tego na rynek. Co najważniejsze, nasze zabezpieczenia powodują też zmniejszenie skali przestępstw pospolitych dokonywanych pod wpływem narkotyków, bo dostępność jest mniejsza" — wyjaśnił generał.

Rośnie przestępczość vatowska

W rozmowie z PAP komendant CBŚP zaznaczył, że poza przestępczością narkotykową funkcjonariusze niezmiennie walczą z przestępczością polegająca na wyłudzaniu podatku VAT. "Bardzo dużo w tym zakresie zrobiliśmy, ale nadal przestępczość ekonomiczna, przestępczość vatowska absorbuje bardzo duży zespół ludzi w CBŚP" — powiedział i dodał, że CBŚP we współpracy z prokuraturą dosyć dobrze udaje się zwalczać tę przestępczość.

Generał podkreślił, że ilości zabezpieczanych papierosów pokazują, że przestępczość akcyzowa nabiera dużego wymiaru. "Zabezpieczamy fabryki papierosów, które działają również poza granicami naszego kraju. Podobnie jak przy narkotykach Polacy czują się świetnie poza Polską i tamtejsze fabryki działają w kooperacji z przestępcami z innych krajów. Te grupy bardzo mocno angażują się w organizację przemytu nielegalnych papierosów do Polski" — wskazał.

Dodał, że policjanci CBŚP zajmują się także neutralizacją grup, które handlują bronią palną. "Jest to dla nas niezwykle ważne, ponieważ ta broń trafia później na przysłowiową ulicę, gdzie dochodzi do przypadków jej użycia. Bardzo zależy nam na tym, aby takie działania przeprowadzać, ponieważ to właśnie zabezpieczenie broni jest jednym z priorytetów pracy całej polskiej policji, a przede wszystkim CBŚP" — przekazał nadinsp. Paweł Półtorzycki.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25
  • Miks

Nocny trip w idealnym miejscu z idealną osobą;-)

  Witam. Tytułem wstępu pragnę zakomunikować wszystkim osobom niezdrowo zainteresowanym treścią tegoż trip raportu, iż wszystkie opisane w nim sytuacje są jedynie wytworem mojej bujnej wyobraźni. Wszystkich innych zapraszam do lektury:-) 

 

  • Grzyby halucynogenne

Doświadczenie: marihuana, łysiczka lancetowata

S&S: las,miasto / rano,południe

Dawkowanie: wywar z cytrynami z 50-ciu największych łysic z kolekcji ;)

--------------------------------------------------------------------------

Sobota 9:00 - kawka, papierosek, na zewnątrz słoneczko - bardzo przyjemnie :)

Ehh, mówię sobie... który to już trip tej jesieni? Nooo... nic nowego się nie wydarzy, z resztą to tylko 50. Dobra jadę! Mega pozytywne nastawienie, przygoda, pierwszy raz sam ze sobą w plenerze, będzie super!

  • 2C-E

Set and setting: dobrze, że nie było inaczej, lepiej nie umiem tego opisać. Wszystko splotło się w jedną całość podróży.

Dawka: Około 30-40 mg 2C-E (pierwszy raz)

Wiek: 23

Doświadczenie: Alkohol, papierosy, thc, „mieszanki” często;

dxm, grzyby, lsa kilka razy;

kodeina, tramadol, słaby kwas raz.

  • Kodeina
  • Uzależnienie

Dobijający trzeci dzień odstawki. Raport zacząłem pisać w momencie przyjęcia pierwszej tabletki.

Czy ja dobrze myślę? Czy mi się coś miesza? Czy ja rzeczywiście chciałbym zostać malarzem? A może to tylko kolejny wymysł? Kolejne marzenie? Które powstało pod wpływem działania kodeiny trzy dni wcześniej i przy odstawieniu wydawało się jedyną sensowną opcją na życie? Tak. To już trzeci dzień bez kodeiny, nigdy nie miałem tak dotkliwych fizycznych objawów odstawienia, nieźle jak na kodeinowca z 7 letnim stażem. Hmm... Każdego taki stan dopada? Widać racja. 7 lat stażu nigdy nie byłem w ciągu, dla jednych to bajka, dla innych powód do wkurwienia.

randomness