Medyczna marihuana legalna. Prof. Rejdak: To leki objawowe, nie wyleczą

– Z tego co nam wiadomo, bo treść znowelizowanej ustawy nie została jeszcze opublikowana, apteki rzeczywiście będą mogły sporządzać leki recepturowe z surowca, który będzie mógł być wytwarzany przez uprawnionych producentów na terenie Polski – mówi Tomasz Barszcz, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Dziennik Wschodni
Katarzyna Prus

Odsłony

116

Dostęp do marihuany medycznej będzie łatwiejszy. Leku nie trzeba będzie sprowadzać z zagranicy – przygotują go polscy farmaceuci. Nie znaczy to jednak, że w Polsce będzie można uprawiać konopie indyjskie.

To efekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o refundacji leków, którą w czwartek podpisał prezydent.

– Z tego co nam wiadomo, bo treść znowelizowanej ustawy nie została jeszcze opublikowana, apteki rzeczywiście będą mogły sporządzać leki recepturowe z surowca, który będzie mógł być wytwarzany przez uprawnionych producentów na terenie Polski – mówi Tomasz Barszcz, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie. – Dotychczas nie było to możliwe. Gotowe leki mogły być sprowadzane indywidualnie w ramach importu docelowego dla konkretnego pacjenta.

Chodzi m.in. o leczenie przewlekłego bólu, spastyczności w stwardnieniu rozsianym i lekoopornej padaczki.

– Jeśli takie leki będą mogły być produkowane w Polsce to na pewno wpłynie na zmniejszenie ich ceny i czasu oczekiwania. Dotychczas można było je sprowadzać wyłącznie z zagranicy za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia co trwało tygodniami – mówi prof. Konrad Rejdak, konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii oraz szef Kliniki Neurologii w SPSK4 w Lublinie. – Cały czas musimy jednak pamiętać o umiarkowanych efektach klinicznych. To leki objawowe, które mogą redukować objawy choroby, ale nie mogą z niej wyleczyć.

Produkcją surowca farmaceutycznego (np. w postaci suszu, wyciągu czy żywicy) na potrzeby aptek będą mogły zająć się firmy, które po spełnieniu odpowiednich wymogów dostaną na to zezwolenia.

– Surowiec do takiej obróbki będzie sprowadzany z zagranicy, bo w kraju nie jest dostępny – tłumaczy Barszcz. – Z kolei apteki będą mogły przygotować lek ściśle według recepty na środki odurzające lub substancje psychotropowe wystawionej przez lekarza, który dokładnie określi dawkę surowca i formę leku.

Jak dodaje, dla aptek to standardowa procedura, więc nie powinny mieć z tym problemu.

– Biorąc pod uwagę specyfikę tego preparatu - jego narkotyczny charakter oraz potencjalną grupę pacjentów korzystających z terapii - przewidujemy ograniczone zastosowanie takich produktów – mówi Barszcz. I zaznacza: – Ewidencja surowców farmaceutycznych będących środkami odurzającymi oraz nadzór nad nimi na wszystkich etapach produkcji i obrotu są bardzo restrykcyjne.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Z jej treści wynika, że takie leki nie będą objęte refundacją.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • 25C-NBOMe
  • Retrospekcja

Zdana poprawka, wyśmienity nastrój, ciekawość, ogólnie wesołe i przyjemne nastawienie z nutką zaniepokojenia


  • Grzyby halucynogenne

nazwa substancji: GRZYBKI (PSYLOCYBINA)


poziom doświadczenia użytkownika: DRUGI RAZ


dawka, metoda zażycia: NIECALY GRAM, ZJEDZONE


"set & setting": WIELKA OCHOTA NA NOWA PRZYGODE

  • Inne
  • Inne
  • Katastrofa
  • Mieszanki "ziołowe"

Słoneczny dzień, koniec lipca, boisko koło szkoły ok. 10 osób. Palących czworo.

  Cząstka boga to inaczej jeden z wielu rodzajów dopalaczy, popularny i taniy w miejscu w którym mieszkam.

randomness