REKLAMA
Lek na cukrzycę i hormon pomogą zwalczać alkoholowy zespół płodowy

Naukowcom udało się zapobiec rozwojowi problemów z uczeniem się i zapamiętywaniem u młodych szczurów, które w okresie prenatalnym doświadczyły ekspozycji na działanie alkoholu. Rezultat ten osiągnięto dzięki zastosowaniu dwóch leków: metforminy i tyroksyny.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Rynek Aptek

Odsłony

58

Naukowcom udało się zapobiec rozwojowi problemów z uczeniem się i zapamiętywaniem u młodych szczurów, które w okresie prenatalnym doświadczyły ekspozycji na działanie alkoholu. Rezultat ten osiągnięto dzięki zastosowaniu dwóch leków: metforminy i tyroksyny - informuje pismo "Molecular Psychiatry"

Naukowcy z Northwestern University w Illinois (USA) wykazali, że szkody wyrządzone przez alkohol w okresie prenatalnym można naprawić. Ich wnioski mogą doprowadzić do opracowania leku na alkoholowy zespół płodowy.

Potomstwu myszy, które w okresie prenatalnym narażone było na działanie alkoholu podawano tyroksynę, hormon produkowany przez tarczycę, którego niedobór występuje zarówno u kobiet spożywających alkohol w ciąży, jak i ich potomstwa. Drugiej grupie podano metforminę, lek przeciwcukrzycowy, obniżający poziom cukru we krwi (który w przypadku osób regularnie spożywających alkohol jest wyższy). Leki podawano szczurom przez dziesięć dni począwszy od pierwszego dnia po narodzinach.

Gdy gryzonie dorosły, naukowcy zbadali ich pamięć w porównaniu ze szczurami, które doświadczyły w życiu płodowym ekspozycji na alkohol, ale nie otrzymywały leków. Okazało się, że zarówno zwierzęta, którym podano tyroksynę, jak i te, którym podano metforminę radziły sobie podczas testów sprawdzających pamięć lepiej w porównaniu z grupą, której nie poddano kuracji.

- Spożywanie alkoholu obniża poziom tyroksyny, a zwiększa poziom glukozy - zarówno u ciężarnych szczurów, jak i u ludzi. Te zmiany stwarzają ryzyko dla prawidłowego rozwoju mózgu potomstwa i przyczyniają się do problemów z uczeniem się i zapamiętywaniem. Dzieci, które rodzą się z bardzo niskim poziomem tyroksyny często mają zaburzenia neurorozwojowe. Na rozwijający się mózg negatywny wpływ ma także zbyt wysoki poziom glukozy, choć nie jest jeszcze dokładnie wiadomo dlaczego - tłumaczy autorka badań dr Eva Redei.

Naukowcy przyjrzeli się bliżej mechanizmowi działania obu leków, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą wiele wspólnego. Odkryli wówczas, że oba leki regulują prace genów kontrolujących ekspresję enzymu o nazwie DNA-metylotransferaza 1. Enzym ten pełni kluczową rolę w rozwoju mózgu poprzez metylację DNA.

- Kobiety spożywające w okresie ciąży alkohol zwiększają ryzyko rozwoju u dziecka zaburzeń uczenia się i zapamiętywania, problemów z zachowaniem, depresji, niskiego ilorazu inteligencji, chorób układu sercowo-naczyniowego i innych problemów zdrowotnych. Jeśli leki okażą się skuteczne podczas badań klinicznych, możliwa będzie pomoc takim noworodkom - podkreśla dr Redei.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Bad trip
  • Inhalanty

dzień jak każdy inny, miałem ciśnienie żeby się czymś odrealnić

Wyszedłem z domu około godziny 19 w celu zakupienia paczki papierosów i gazu do zapalniczek w osiedlowym sklepie. Skąd ten chory pomysł mógł mi przyjść do głowy... Zaraz po wyjściu odpaliłem szluga i wziąłem pierwszego macha z butli. Po kilku sekundach poczułem mrowienie nóg i dziwnie "zakręcony" umysł. To był dopiero początek bo gdzieś około godziny spędziłem siedząc z dziewczyną i paląc szlugi, warto dodać że zanim do niej dotarłem to gaz już przestał działać.

II uderzenie (godzina 20:00)

  • 25B-NBOMe
  • 25I-NBOMe
  • Pierwszy raz

Otoczenie : Wieczór, weekend, ciemny pokój rozjaśniony lekko filmem (Piraci z Karaibów : Skrzynia Umarlaka) by powstała niesamowita gra cieni w moim "sanktuarium". Okno zasłonięte. Umysł : Wielotygodniowe przygotowanie psychiczne pod pierwszy mój mocniejszy psychodelik. Chęć poznania własnego ja.

Waga : 83 kg , wzrost 182cm

 

~13:00

W marcu roku 2013 przyszedł do mnie wreszcie mój upragniony list z Ameryki zawierający niezwykłą przesyłkę, a konkretnie cztery kartoniki nasączone psychodelicznymi substancjami o których tak marzyłem ukryte w aluminiowej folii. Nie miałem wtedy jeszcze pojęcia co mnie czeka.

~19:45

  • 4-ACO-DMT
  • Tripraport

Nastawienie do doświadczenia raczej pozytywne, chociaż wcześniej tego dnia mój nastrój wahał się od zadowolenia do żalu i złości. Moje mieszkanie, otoczenie bezpieczne, zatem byłam gotowa nawet na bardzo silne doznania.

Właściwie byłam już bliska rezygnacji z pisania tego raportu, ale ostatecznie po dzisiejszej lekturze zapisków innych użytkowników tego portalu jednak zmieniłam zdanie.

  • Tramadol

Zawsze lubiłem eksperymentować z odmiennymi stanami świadomości

dlatego też wielka była moja radość kiedy w lekarstwach zostawionych

przez babcie Mariannę, która była uprzejma zejść niedawno z tego

pięknego świata znalazłem TRAMAL. Jest to lek przeciwbólowy ale z

tych mocniejszych (tylko na receptę).

Odczekałem kilka dni i w jeden z tych mroźnych wieczorów

zarzuciłem próbnie 2 x 50 mg wolałem nie ryzykować więcej bo na

opakowaniu zamiast dawkowania było napisane: ściśle wg wskazań

randomness