REKLAMA
Lek na cukrzycę i hormon pomogą zwalczać alkoholowy zespół płodowy

Naukowcom udało się zapobiec rozwojowi problemów z uczeniem się i zapamiętywaniem u młodych szczurów, które w okresie prenatalnym doświadczyły ekspozycji na działanie alkoholu. Rezultat ten osiągnięto dzięki zastosowaniu dwóch leków: metforminy i tyroksyny.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Rynek Aptek

Odsłony

62

Naukowcom udało się zapobiec rozwojowi problemów z uczeniem się i zapamiętywaniem u młodych szczurów, które w okresie prenatalnym doświadczyły ekspozycji na działanie alkoholu. Rezultat ten osiągnięto dzięki zastosowaniu dwóch leków: metforminy i tyroksyny - informuje pismo "Molecular Psychiatry"

Naukowcy z Northwestern University w Illinois (USA) wykazali, że szkody wyrządzone przez alkohol w okresie prenatalnym można naprawić. Ich wnioski mogą doprowadzić do opracowania leku na alkoholowy zespół płodowy.

Potomstwu myszy, które w okresie prenatalnym narażone było na działanie alkoholu podawano tyroksynę, hormon produkowany przez tarczycę, którego niedobór występuje zarówno u kobiet spożywających alkohol w ciąży, jak i ich potomstwa. Drugiej grupie podano metforminę, lek przeciwcukrzycowy, obniżający poziom cukru we krwi (który w przypadku osób regularnie spożywających alkohol jest wyższy). Leki podawano szczurom przez dziesięć dni począwszy od pierwszego dnia po narodzinach.

Gdy gryzonie dorosły, naukowcy zbadali ich pamięć w porównaniu ze szczurami, które doświadczyły w życiu płodowym ekspozycji na alkohol, ale nie otrzymywały leków. Okazało się, że zarówno zwierzęta, którym podano tyroksynę, jak i te, którym podano metforminę radziły sobie podczas testów sprawdzających pamięć lepiej w porównaniu z grupą, której nie poddano kuracji.

- Spożywanie alkoholu obniża poziom tyroksyny, a zwiększa poziom glukozy - zarówno u ciężarnych szczurów, jak i u ludzi. Te zmiany stwarzają ryzyko dla prawidłowego rozwoju mózgu potomstwa i przyczyniają się do problemów z uczeniem się i zapamiętywaniem. Dzieci, które rodzą się z bardzo niskim poziomem tyroksyny często mają zaburzenia neurorozwojowe. Na rozwijający się mózg negatywny wpływ ma także zbyt wysoki poziom glukozy, choć nie jest jeszcze dokładnie wiadomo dlaczego - tłumaczy autorka badań dr Eva Redei.

Naukowcy przyjrzeli się bliżej mechanizmowi działania obu leków, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą wiele wspólnego. Odkryli wówczas, że oba leki regulują prace genów kontrolujących ekspresję enzymu o nazwie DNA-metylotransferaza 1. Enzym ten pełni kluczową rolę w rozwoju mózgu poprzez metylację DNA.

- Kobiety spożywające w okresie ciąży alkohol zwiększają ryzyko rozwoju u dziecka zaburzeń uczenia się i zapamiętywania, problemów z zachowaniem, depresji, niskiego ilorazu inteligencji, chorób układu sercowo-naczyniowego i innych problemów zdrowotnych. Jeśli leki okażą się skuteczne podczas badań klinicznych, możliwa będzie pomoc takim noworodkom - podkreśla dr Redei.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
 • Dekstrometorfan
 • Etanol (alkohol)
 • Kodeina
 • Marihuana
 • Pozytywne przeżycie

Sobota, wolny dzień, luzik...

Sobota. Wstałem oczywiście wcześniej niz zwykle bo po co ma organizm się wyspać w weekend skoro może się obudzić i być gotowy do walki...

No więc jest godzina 6:00. Po prostu jakaś masakra. OK, poszedłem wczoraj wcześniej spać bo się opiłem piwskiem + trochę trawy. Senność mnie wzięła około 22:00 więc 8 h snu dało wczesne przebudzenie.

Nieco poirytowany wstałem.

6:20. Zapodałem 210 mg DXM (Tussidex). Do tego wypiłem jedno piwo. Ot, zwykłe piwo. Padło na Tyskie. Zaczyna mi się nudzić. Co ma człowiek robić jak jest sobota? No nic, odpoczywać po ciężkim tygodniu.

 • Grzyby halucynogenne
 • Pozytywne przeżycie

Własne mieszkanie godzina 23.00, trzech dobrych znajomych. Pół mrok świeczki lampa w rogu pokoju. Okna pozasłaniane kotarami. Wygodne kanapy, fajki zapalniczka tabaka wszystko przy sobie. Dobrze mieć rzeczy przy sobie.

Trip report przeniesiony z forum hyperreal.info.

 

23.00 – Dzielimy grzyby i zaczynamy konsumpcje, początkowy pomysł na robienie zapiekanek został odrzucony. Grzyby zostały bezpośrednio przeżute i połknięte. Z głośników leci seta Infected Mushroom - Open KaZantip 16.

{Świetny set. Powinien być hymnem wszelkiej maści anarchistów idealnie oddaje emocje na grzybach. Wyraża bunt, drwi ze świata i życia.}

 • Benzydamina
 • Pierwszy raz

Set: niepewność połączona ze stresem; Setting: dobra atomsfera, pokój kumpla, na kwadracie obecna jeszcze jego mama.

Jak wiadomo, na kumpli zawsze można liczyć, lecz kiedy Jaś zaproponował mi podczas jednego z moich wieczorków z minecraftem (tak, lubię klocki) nieznane mi kompletnie substancje, byłem nieco zdziwiony. Szybkie spojrzenie w przeglądarkę na frazy "kodeina" i "benzydamina" trochę mnie zaniepokoiło, gdyż z aptecznego stuffu nie zwykłem korzystać, ba, nie dopuszczałem do siebie myśli o wpierdalaniu tabsów. Wydawało mi się to poniżej mojego poziomu, jak widać mój poziom okazał się wiele niższy, niż sam miałem w zwyczaju sądzić, bo...

 • Kodeina

Subst: fosforan kodeiny w ilości 200 mg (na 100kg masy) • S&s ; ciekawość w warunkach zmiennych ,

 • Dośw: z opiatami ? makowiec overdose;P

randomness