W ubiegłym roku około 5,400 zatrzymanych w więzieniu powiatu Cook zostało poddanych leczeniu z powodu nadużywania opioidów – średnio 375-400 osób każdego miesiąca.
Podczas gdy ogólna populacja więzienna w ostatnich latach maleje, liczba osób wymagających leczenia z powodu uzależnienia od opioidów stale rośnie, twierdzi doktor Connie Mennella, przewodnicząca oddziału d. zdrowia w Cook County Health.
Mennella ma nadzieję, że nowa dotacja pozwoli na poddanie leczeniu jeszcze większej ilości więźniów.
„W tej chwili widzimy potwierdzenie, iż jest to kryzys zdrowia publicznego” – powiedziała Mennella. „Ale jednocześnie widzimy wspólne wysiłki zmierzające do zajęcia się tym problemem i będziemy ich częścią”.
Więzienie powiatu Cook zostało wybrane jako jedno z 15 więzień w całym kraju, aby otrzymać dotację z Arnold Ventures, fundacji charytatywnej, poświęconej rozwiązywaniu najbardziej palących problemów w Stanach Zjednoczonych oraz Departamentu Sprawiedliwości w celu rozszerzenia programów leczenia uzależnień od opioidów w więzieniach.
„Wiemy, że leki skutecznie zapobiegają zgonom z powodu przedawkowania opioidów oraz, że ryzyko przedawkowania u osób przebywających w więzieniu lub tych już zwolnionych, jest bardzo wysokie” – powiedziała Julie Williams, kierownik ds. zdrowia publicznego w Arnold Ventures, która opracowała program dotacji.
Osoby zwalniane z systemu więziennego są szczególnie narażone: w ich przypadku ryzyko przedawkowania jest 40 razy większe w ciągu dwóch tygodni po wyjściu niż w przypadku populacji ogólnej – wynika z informacji Health County Health.
„Wiemy również, że pomimo tego wciąż bardzo niewiele osób otrzymuje faktycznie jakąkolwiek pomoc i leczenie podczas pobytu w więzieniu. Celem tej inicjatywy jest próba zmiany tego problemu„ – powiedziała Williams. „Wybraliśmy 15 różnych powiatów w całym kraju w nadziei na rozpoczęcie programów leczenia uzależnień od opioidów w więzieniach, aby inni mogli potraktować to jako przykład” – powiedziała.
Więzienie powiatu Cook od dawna oferuje programy leczenia i detoksykacji wspomagane lekami, które pozwoliły osobom otrzymującym leczenie przed pobytem w więzieniu, na jego kontynuację w zakładzie karnym, twierdzi doktor Stamatia Richardson, przewodnicząca oddziału i główny lekarz programu uzależnień w Cook County Health.
W 2014 roku powiat Cook zaczął oferować terapie wspomagane lekami osobom, które nie otrzymywały leczenia przed uwięzieniem. Dwa lata później rozpoczęto program, w ramach którego więźniów szkolono w zakresie używania leku nalokson, który odwraca działanie narkotyków w przypadku przedawkowania i otrzymywali oni taki zestaw w momencie opuszczania zakładu karnego. Obecnie więzienie oferuje wszystkie trzy zatwierdzone przez FDA leki (metadon, buprenorfinę oraz naltrekson) w połączeniu z programami pomocy behawioralnej.
„Powiat Cook jest liderem. Zarówno pod względem oferty leków, jak i wielkości” – powiedziała Williams. (Więzienie powiatu Cook jest największym posiadającym jedną lokalizację więzieniem w kraju). „Przewidujemy, że inne powiaty będą uczyć się z doświadczeń powiatu Cook”.
Edukacja jest głównym celem dziewięciomiesięcznego stypendium. Mennella i Richardson mają nadzieję nauczyć się najlepszych praktyk w zakresie leczenia i są zainteresowani zasięgnięciem porady dotyczącej opracowywania indywidualnych planów leczenia.
„Więzienia są szczególne, ponieważ daty wypisania nie zawsze są znane” – powiedziała Mennella. „Długość pobytu (zatrzymanego) może wynosić osiem godzin lub osiem lat. Interesuje nas szukanie możliwości i odpowiedzi na pytania typu: ‘Jak wygląda leczenie, jeśli przebywają tutaj 48 godzin? Co możemy zrobić w 48 godzin, na czym najlepiej skoncentrować się w czasie 48 godzin’. To nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Chcielibyśmy uzyskać więcej informacji na temat tego, jak najlepiej opracować ten plan, ponieważ istnieją w nim pewne niewiadome”.
Mennella i Richardson szukają również wskazówek dotyczących zmian w trakcie opieki, np. gdy dana osoba opuszcza więzienie i rozpoczyna się proces elektronicznego nadzoru podczas zwolnienia warunkowego, i jak wtedy zapewnić kontynuację leczenia.
„W społecznościach nadal brakuje opieki” – twierdzi Richardosn. „Musimy rozwijać oferowane usługi zarówno w więzieniach, jak i poza nimi. Jeśli nie będziemy tego robić w połączeniu, opieka będzie lepsza w jednym miejscu niż w innym. Nie chcemy, aby ludzie musieli znaleźć się w więzieniu, aby móc uzyskać odpowiednią pomoc i opiekę”.
Przekonanie, że kontynuacja leczenia po zwolnieniu jest kluczowa, będzie drugą fazą przyznanego grantu, mówi Williams. „Pierwsze dziewięć miesięcy to tworzenie, analizowanie protokołów i pozyskiwanie niezbędnych środków oraz wsparcie ze strony społeczności”.
Druga faza dotacji obejmie podzbiór 15 wybranych powiatów, które są najlepiej przygotowane do wdrożenia programów – według Williams.
Wszystkie materiały wygenerowane w ramach grantu zostaną publicznie udostępnione i przekazane na szczeblu krajowym organom ścigania, służbom zdrowia publicznego i dostawcom ds. leczenia uzależnień.