Konin: ruszył Punkt Konsultacyjny dla pacjentów ze wskazaniem do leczenia medyczną marihuaną.

Wcale ciekawy wywiad z lekarzami prowadzącymi koniński Punkt Konsultacyjny dla pacjentów ze wskazaniem do leczenia medyczną marihuaną.

Od dziś [26.06 - Red. H] działa w Koninie Punkt Konsultacyjny dla pacjentów ze wskazaniem do leczenia medyczną marihuaną.

Punkt konsultacyjny zlokalizowany jest przy ulicy 11 Listopada 26 w Koninie. Rejestracja na konsultacje we wtorki i środy w godz.18.00-20;00 pod nr telefonu 578 433 050 oraz pod adresem f@punktkonsultacyjnymedycznamarihuana

Medyczna marihuana to bardzo dobry, bezpieczny lek – rozmowa z prowadzącymi Punkt Konsultacyjny dla pacjentów ze wskazaniem do leczenia medyczną marihuaną.

Chcielibyśmy, aby społeczeństwo zrozumiało, że medyczna marihuana to bardzo dobry, bezpieczny lek, który z powodzeniem może stosować większość pacjentów – jednogłośnie stwierdzili przedstawiciele pierwszego w Wielkopolsce Punktu Konsultacyjnego dla pacjentów ze wskazaniem do leczenia medyczną marihuaną.

Po ponad półtorarocznej batalii powstaje pierwszy w Wielkopolsce i czwarty w Polsce, Punkt Konsultacyjny dla pacjentów ze wskazaniem do leczenia medyczną marihuaną. Cezary Borowski – specjalista anestezjologii i intensywnej terapii oraz Małgorzata Wagner – konińska farmaceutka, członek Obywatelskiego Komitetu Koalicji Medycznej Marihuany, opowiedzieli na temat zadań punktu i możliwości zastosowania medycznej marihuany.

Zainteresowanie możliwością leczenia medyczną marihuaną wzrasta, choć niestety nie wszyscy mogą liczyć na dostęp do sprawdzonych informacji i leków. Rozumiem, że mieszkańcy Konina mogą czuć się wyróżnieni, bo już niebawem będą mogli korzystać z bezpłatnych konsultacji.

– Wychodząc naprzeciw potrzebom wszystkich zainteresowanych z dniem 26 czerwca zostanie uruchomiony Punkt Konsultacyjny dla pacjentów ze wskazaniem do leczenia medyczną marihuaną, działający we współpracy z Poradnią Leczenia Bólu w Koninie. Wszyscy zainteresowani, drogą telefoniczną lub mailową będą mogli uzyskać wyczerpujące informacje oraz umówić się na konsultacje ze mną lub doktorem Borowskim – zapewnia konińska farmaceutka, członkini Obywatelskiego Komitetu Koalicji Medycznej Marihuany, Małgorzata Wagner.

Telefony od pacjentów (czynny od 26 czerwca 578-433-050) we wtorki i środy w godzinach od 18:00 do 20:00, odbierać będzie koordynatorka, która po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu ustali termin konsultacji indywidualnej lub grupowej. Dzięki temu już od dnia 1 lipca, bez przeszkód i zbędnych komplikacji, ja oraz pan doktor będziemy spotykać się z pacjentami w gabinecie zlokalizowanym na ulicy 11 listopada 26.

Małgorzata Wagner zasygnalizowała również, że szczegółowe informacje i dokładne godziny dyżurów znaleźć można na facebookowym koncie Punktu Konsultacyjnego Leczenia Medyczną Marihuaną – https://www.facebook.com/groups/1695505877383048

W tym miejscu należy zaznaczyć, że w ramach działań Punktu Konsultacyjnego, 23 września odbędzie się ogromna konferencja. Do Konina przyjedzie między innymi: dr Bachański, Dorota Gudaniec, Jerzy Jarosz i Bogdan Jot. Przeprowadzone zostaną także szkolenia dla personelu fachowego: lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów. Szczegółowe informacje na temat konferencji można uzyskać drogą telefoniczną lub mailową.

Jak wiemy Punkt Konsultacyjny będzie działał dzięki i przy pomocy Fundacji Aleja Zdrowia od Juniora do Seniora, w ramach realizacji zadania Konińskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2017, czy oznacza to, że pacjenci powinni się spieszyć, ponieważ z końcem roku konsultacje zostaną zaniechane?

– Na chwilę obecną z całą pewnością można jedynie powiedzieć, że punt będzie działał do grudnia. Zainteresowanie pacjentów przesądzi, czy w przyszłym roku będzie istniał nadal – właśnie dlatego Małgorzata Wagner zaprasza wszystkich zainteresowanych. Istnieje bowiem możliwość, że rosnące potrzeby i oczekiwania pacjentów sprawią, że Punkt Konsultacyjny dla pacjentów ze wskazaniem do leczenia medyczną marihuaną, na stałe zagości w Koninie, by z powodzeniem poszerzać swe działania.

Kto może czuć się zaproszony na wizytę?

– Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się czegokolwiek na temat kannabinoidów pochodzenia roślinnego oraz medycznej marihuany i jej potencjalnego zastosowania. Zgłosić może się do nas każdy, kto chciałby rozwiązać swój problem i uzyskać profesjonalną poradę – zachęca doktor Borowski.

Bez wątpienia chętnych nie zabraknie, ale każdy z pewnością chciałby wiedzieć, czy umawiając się na konsultacje będzie potrzebował skierowania, dokumentacji choroby lub innych dokumentów.

Skierowanie potrzebne nie będzie, przy czym choć poradę uzyska każdy zainteresowany, należy zaznaczyć, że w przypadku osób chcących rozpocząć terapię medyczną marihuaną muszą istnieć przesłanki medyczne. Preparatów na bazie konopi nie przyjmuje się dla przyjemności, choć niektórzy niesłusznie zwykli tak uważać. Medyczną marihuanę należy traktować jak każdy inny lek, którego zażywanie zaleca i kontroluje lekarz.

Punkt powstał właśnie po to, by pacjenci mogli rozwiać swe wątpliwości. Konsultacja warunkuje rozpoczęcie terapii, najważniejsze bowiem, by pacjenci mieli pewność, że zalecony im konkretny lek, będą przyjmować w odpowiednich dawkach i odpowiednim czasie. Ponadto będę nadzorował i oceniał efekty leczenia, ponieważ chciałbym wiedzieć na ich temat jak najwięcej – zapewnił doktor Borowski.

W takim razie może warto byłoby wskazać, jakie problemy zdrowotne i schorzenia są wskazaniem do leczenia medyczną marihuaną?

Pani Małgorzata Wagner powołując się na badania kliniczne przeprowadzone przez holenderskich naukowców na przełomie lat 2010 – 2014, wskazała, że kannabinoidy: stabilizują poziom cukru we krwi, hamują rozwój komórek nowotworowych, działają przeciwdepresyjnie, stabilizują nastrój, działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwymiotnie, stymulują wzrost kości, zmniejszają napady i drgawki, działają rozluźniająco, przeciwskurczowo i przeciwbólowo, pomagają chorym na łuszczycę i zmiany skórne, wspierają walkę z chorobami neurologicznymi: epilepsją, stwardnieniem rozsianym, migreną.

Doktor Cezary Borowski dodał, że: medycznej marihuany nie możemy traktować jako cudownego leku, który zdoła pomóc wszystkim pacjentom, ale fakt, że właściwie stosowane kannabinoidy mogą wspomóc około 60, 70% populacji, pozwala traktować medyczną marihuanę jako niezwykle skuteczny lek.

Wielu pacjentów obawia się ewentualnych skutków ubocznych stosowania medycznej marihuany. Czy istotnie jest się czego bać?

Jak słusznie zauważył doktor Borowski –„nie taki diabeł straszny jak go malują”, Pośród najczęściej obserwowalnych w badaniach klinicznych skutków ubocznych znajduje się bowiem obniżenie ciśnienia i poziomu cukru we krwi – są to jedynie kilkuprocentowe zmiany, które nie mogą wpływać negatywnie na ogólny stan zdrowia pacjenta.

A jak sytuacja wygląda w przypadku pacjentów przyjmujących inne leki?

Na ten temat z każdym pacjentem rozmawiać będziemy w trakcie konsultacji– zapewnia doktor Borowski. – Kannabinoidy nie stwarzają konieczności odstawiania przyjmowanych leków, nie mają ich także zastępować. Podczas stosowania medycznej marihuany istotny jest synergizm, czyli wspomaganie działania niektórych leków. Interakcje leków są bardzo istotne, dlatego staramy się manewrować tak, by uzyskać optymalne efekty, pamiętając przy tym, że nie można odebrać pacjentowi szlaku leczenia, który wytyczyli mu inni lekarze.

Historie pacjentów, których spotkali państwo na swojej drodze z pewnością najdobitniej dowiodą jak pozytywny efekt może nieść ze sobą stosowanie medycznej marihuany. Czy można zatem prosić o podanie kilku przykładów?

Dane oraz osobiste przeżycia pacjentów to przestrzeń bardzo intymna, dlatego wszyscy zrozumieją, że nie możemy zaoferować wglądu w historie choroby pacjentów, czy podać szczegółowych informacji. Z pewnością nie będzie jednak nietaktem jeżeli wspomnę o pierwszym pacjencie borykającym się z glejakiem, u którego po ponad rocznej terapii nastąpiła remisja, która w przypadku nowotworów mózgu zdarza się bardzo rzadko. Poruszający jest także przypadek dziewczynki zmagającej się z nowotworem pierwotnym oraz zanikiem mięśni. Diagnoza wskazywała, że dziecko skazane jest na śmierć. Terapia medyczną marihuaną sprawiła jednak, że dziewczynka zaskoczyła wszystkich. O ile nie można mówić o cudownym uzdrowieniu fakt, że objawy chorobowe nie postępują i zauważalna jest poprawa należy uznać za spektakularny sukces – wspominała Małgorzata Wagner.

Doktor Borowski powiedział natomiast, że z licznej grupy chorych może wymienić między innymi: trójkę dzieci z padaczką lekooporną dodatkowo obciążonych innymi chorobami, u których zastosowanie medycznej marihuany pozwoliło opanować ataki oraz liczną, chyba najbardziej zadowoloną ze stosowania kannabinoidów, grupę chorych na stwardnienie rozsiane, a także zmagających się z łuszczycą. Pozytywnie zadziwia także przypadek pacjenta, u którego po dziesięcioletnim leczeniu opioidami, narkotyczne leki przeciwbólowe z powodzeniem zastąpiłem medyczną marihuaną.

Powyższe przykłady oraz świadomość, że medyczna marihuana nie może zaszkodzić, a jedynie pomóc, nie pozostawiają złudzeń. Powątpiewający w legalność leku znajdą się jednak zawsze. Czy zdołają państwo przekonać nawet tę grupę?

Konsultacje, które będziemy prowadzić w Punkcie Konsultacyjnym mają uświadomić wszystkich wątpiących w skuteczność i legalność kannabinoidów. Zgodnie z Ustawą o zapobieganiu narkomanii, dostępne na rynku preparaty z konopi muszą zawierać poniżej 0,2% THC. Te polecane przez nas nie przekraczają tej wartości – zapewnia Małgorzata Wagner.

Doktor Cezary Borowski powołał się natomiast na najważniejszą zasadę etyczną w medycynie – przede wszystkim nie szkodzić i właśnie to staramy się robić.

Punkt Konsultacyjny dla pacjentów ze wskazaniem do leczenia medyczną marihuaną nie jest już marzeniem. Pozostaje zapytać, na co liczą prowadzący?

Mam wrażenie, że trafiają do nas osoby, które przeszły już bardzo dużo. Tradycyjna, konwencjonalna medycyna już nie daje im nadziei, dlatego szukają alternatywy. Chcielibyśmy, by w Punkcie Konsultacyjnym pacjenci mogli odnaleźć potrzebne wsparcie. Pragniemy bowiem dawać nadzieję i wskazywać nowe możliwości leczenia – powiedziała Małgorzata Wagner.

Przede wszystkim liczę na efektywną edukację społeczeństwa. Chciałbym aby społeczeństwo nie bało się konopi i zrozumiało, że medyczna marihuana to bardzo dobry, bezpieczny lek, który z powodzeniem może stosować większość pacjentów. Kannabinoidy można wykorzystywać na wiele sposobów, i bardzo możliwe, że z czasem, dzięki badaniom uda się odkryć kolejne. Liczę także, że rosnąca świadomość społeczna sprawi, że z czasem uda się przegłosować ustawę, która pozwoli prowadzić badania nad właściwościami medycznej marihuany. Dzięki działaniom prowadzonym w Punkcie Konsultacyjnym powstaną statystyki, które wskażą na skuteczność kannabinoidów. Takowe dane są konieczne, by jednoznacznie potwierdzić konieczność prowadzenia badań – przekonuje doktor Cezary Borowski.

Punkt Konsultacyjny dla pacjentów za wskazaniem do leczenia medyczną marihuaną, czyni Konin miastem pionierskim w tym obszarze na terenie Wielkopolski. Fakt, że nadal wiele osób może jedynie marzyć o skorzystaniu z podobnego wsparcia zobowiązuje koninian do mądrego wykorzystania tej niebywałej okazji.

Powodzenie Punktu ma szansę zainspirować mieszkańców innych miast, którzy z powodzeniem zawalczą o podobne udogodnienia. Bezpłatne porady fachowców oraz możliwość rozpoczęcia terapii to najważniejszy, niepodważalny atut, który powinien zachęcić wszystkich. Nieprzekonanych, wątpiących, sceptycznie podchodzących do tematu ostatecznie skłonić do kontaktu mogą słowa doktora Borowskiego:

Bardzo możliwe, że jest to naprawdę wielki lek, nowa droga, którą warto podążać, ponieważ skrywa ogromny potencjał leczniczy, który najpewniej wykorzystamy w przyszłości.

Punkt Konsultacyjny dla pacjentów ze wskazaniem do leczenia medyczną marihuaną, będzie czynny od 26 czerwca. Jego działania wychodzą naprzeciw potrzebom mieszkańców Konina, którzy będą mogli korzystać z bezpłatnych konsultacji, i rozpocząć terapię kannabinoidami.

Wszyscy zainteresowani tematem, bez względu na miejsce zamieszkania mogą być jednak pewni, że kontaktując się, drogą telefoniczną lub mailową uzyskają wyczerpujące informacje. Prowadzący Punkt Konsultacyjny posiadają bowiem wiedzę i kompetencje pozwalające kierować pacjentów do legalnych, sprawdzonych punktów na terenie całej Polski.

Z Cezarym Borowskim – specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii oraz Małgorzatą Wagner – konińską farmaceutką rozmawiała Agata Jankowiak – członek PTSR w Koninie.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Powój hawajski


LSA w postaci wilca purpurowego (ipomea purprea) firmy plantico.


Wyprawa planowana była przez dłuższy czas i odkładana w nieskończoność dzięki moim domniemanym współtowarzyszom (miało być ich trzech o zrobił się jeden, nazwę go „zdziwiony”).


  • Marihuana


Ach, życie jest słodkie. Albo Ech, życie jest gorzkie. Albo oba naprzemian. Tak mi sie wydaje :)
Wakacje po maturze długo będe pamiętał, jak wszystkie zresztą odkąd jako młody szczurek poczułem pierwszy raz zapach trawy...A potem przydusiła mnie w płucach.O czym to ja miałem...


  • DXM
  • Tripraport

Set: Po raz pierwszy od dłuższego czasu dospałem się na maksa, dzięki czemu jestem bardzo przytomny i spokojny. Niedawno wyszedłem z około trzymiesięcznego okresu stanów o trwale obniżonym nastroju i nawrotu uzależnień. Teraz gdy już się ogarnąłem, nareszcie mogę znów tripować. W tym tripie chcę po raz pierwszy od dawna doświadczyć poziomu drugiego plateau oraz spróbować uchwycić wizuale na tym poziomie. Setting: Dawkę zjadam w domu i od razu wychodzę na pobliskie tereny nadrzeczne. Jest rano i jeden z cieplejszych dni w listopadzie.

"Plateau mi się zgubiło"

Substancja: DXM, z dwóch różnych ekstrakcji o różnej czystości ~415 mg = ~7.4mg/kg. Na pusty żołądek, bez tolerki, ostatni raz jednorazowe doświadczenie ponad 4 miesiące temu.

  • 4-HO-MET
  • Bad trip

Set: z początku pozytywne. Setting: miasto, pub, pizzeria, las.

Piszę to teraz, dzień po wydarzeniach z 22.12.2012r., póki pamięć z tamtej feralnej nocy jest świeża. Tak, był to mój osobisty, spóźniony koniec świata.

14:00 - "Nieoczekiwany zwrot akcji."

randomness