REKLAMA
Kokaina zwiększa ryzyko krwotoków śródmózgowych

Amerykanie afrykańskiego pochodzenia mają dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia krwawień wewnątrz mózgu w porównaniu z osobami rasy białej.

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

2768

Młodzi Amerykanie afrykańskiego pochodzenia zażywający kokainę są sześć razy bardziej narażeni na groźne dla życia krwawienia w mózgu niż osoby wolne od nałogu - donoszą badacze z USA na łamach "Ethnicity and Disease".

Krwotoki śródmózgowe mogą powstawać w każdym miejscu mózgu. Mogą one być ograniczone do jednej półkuli mózgu albo występować w konkretnych obszarach takich, jak wzgórze, jądra podstawy, most, móżdżek.

Przyczyną pękania naczyń krwionośnych jest zazwyczaj miażdżyca lub nadciśnienie tętnicze, rzadziej tętniaki czy zniekształcenia naczyń.

Ocenia się, że wewnętrzne krwawienia w mózgu występują u około 20 na 100 tys. osób, niezależnie od wieku, płci czy rasy. Jednak statystyki wskazują, że u czarnoskórych Amerykanów będących w młodym i w średnim wieku występują one dużo częściej, bo średnio u 50 na 100 tys. osób.

"Amerykanie afrykańskiego pochodzenia mają dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia krwawień wewnątrz mózgu w porównaniu z osobami rasy białej" - mówi prof. Adnan I. Qureshi z University of Buffalo, który prowadził badania.

Częstsze występowanie takich krwawień stanowi zagrożenie dla życia lub może prowadzić do kalectwa.

"Ponieważ brak skutecznych metod terapii, lekarze powinni kłaść duży nacisk na możliwość zapobiegania im i na poznanie czynników, które sprzyjają ich występowaniu" - mówi prof. Qureshi.

Celem badań naukowców z University of Buffalo i Emory University było poznanie, jakie są główne czynniki ryzyka występowania krwotoków śródmózgowych w populacji młodych czarnoskórych Amerykanów. Do tej pory niewiele było na ten temat wiadomo. Badacze przeanalizowali dane na temat stanu zdrowia i stylu życia 122 czarnoskórych Amerykanów w wieku pomiędzy 18. i 45. rokiem życia, którzy trafili do szpitali publicznych w stanie Atlanta z powodu krwawień śródmózgowych w okresie od 31 grudnia 1997 r. do 1 stycznia 1990 r.

Informacje te były zestawiane z danymi zebranymi w grupie 366 czarnoskórych Amerykanów z tej samej grupy wiekowej, u których nie odnotowano wystąpienia krwotoków śródmózgowych.

Wyniki wskazują, że zażywanie kokainy jest największym czynnikiem ryzyka wystąpienia krwotoków śródmózgowych w badanej populacji. Pod tym względem przewyższa nawet nadciśnienie.

Dokładny mechanizm tego zjawiska nie jest znany, ale autorzy pracy przypuszczają, że nagły wzrost ciśnienia krwi, który następuje bezpośrednio po zażyciu kokainy, może być przyczyną pojawienia się tętniaków czy też zniekształcenia naczyń krwionośnych.

Ryzyku występowania krwotoków śródmózgowych sprzyjało też spożywanie alkoholu oraz nadciśnienie, ale szczególnie u tych osób które nieregularnie zażywały leki na obniżenie ciśnienia.

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

Wrzucam tutaj zapiski, jakich dokonałem wczoraj w nocy podczas najlepszego tripa w moim życiu.

Ja: 21 lat, ok 75 kg, 178 cm wzrostu.

Doświadczenie: Haszysz, marihuana, leki przeciwbólowe na receptę mieszane z energy drinkami, alkohol.

S&S: moje mieszkanie, nastrój oczekiwania, to miał być zwykły trip po holandii, palilłem wcześniej już kilka razy i było fajnie, to jedyne, co mogę powiedzieć.

Całość tripa podzieliłem na akty(jak spisywałem na gorąco, nie teraz), są tam moje rozważania odnośnie, oraz to, czego doświadczałem w umyśle.

  • LSD-25
  • Marihuana
  • Tripraport

Pozytwyne nastawienie, ekscytacja i poddenerwowanie, oczekiwanie mistycznego i głębokiego tripu. Otoczenie to ulice Oslo, las i dom.

Suniemy ruchomymi schodami, coraz wyraźniej ukazuje się nam wnętrze budynku dworca centralnego Oslo, jest poranek, ruchliwy, głosny, wszędzie tłoczą się ludzie którzy zmierzają do swoich pociągów lub wychodzą z nich. Musimy stosować czasami skomplikowane manewry żeby na nich nie wpadać. Pomimo iż, jak na razie nasza percepcja jest niezmieniona, już powoli oni i ich życie, problemy jak np. "czy zdąrzę na pociąg" wydają się zupełnie przyziemne i wręcz w pewien sposób śmieszne.

  • Marihuana
  • Pierwszy raz
  • Tytoń

Rozluźniony, spokojny, "słoneczny, siebiepewny i rad", brak jakichkolwiek lęków/przekonań/oczekiwań względem tripa; mnóstwo znajomych i przyjaciół wokół, kolorowy dom, szary garaż, zimno przez większość czasu.

11.11.2011

  • Dekstrometorfan
  • Przeżycie mistyczne

Dom, ciekawość, ekscytacja.

Acodin zakupiony bezproblemowo w pobliskiej aptece, udaję się do domu pełen ekscytacji, ponieważ moje doświadczenie z psychodelikami jest bardzo nikłe.

Dotarłem szczęśliwie do domu, rodziców nie ma mogę spokojnie zażyć środek na kaszel. Biorę dawki po 5 tabletek co 5 minut. Siedzę przy komputerze słucham muzyki i czekam na pierwsze efekty...

randomness