FDA walczy z nadużywaniem opioidów

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zwróciła się do firmy Endo Pharmaceuticals z bezprecedensową prośbą o dobrowolne wycofanie z rynku preparatu z grupy doustnych półsyntetycznych opioidowych leków przeciwbólowych. Dlaczego?

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Medexpress.pl
Tomasz Kobosz

Odsłony

131

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zwróciła się do firmy Endo Pharmaceuticals z bezprecedensową prośbą o dobrowolne wycofanie z rynku preparatu z grupy doustnych półsyntetycznych opioidowych leków przeciwbólowych. Dlaczego?

Zdaniem agencji lek Opana ER (oksymorfon) jest tak często używany w niewłaściwy sposób (dożylnie zamiast doustnie), że zjawisko to stało się zagrożeniem dla zdrowia publicznego w Stanach Zjednoczonych.

Opana ER ma postać tabletek o przedłużonym działaniu. Jednak część pacjentów (w szczególności osoby już uzależnione) woli przyjmować ten lek inną drogą. Początkowo najczęściej było to wciąganie do nosa sproszkowanych tabletek, jednak z czasem coraz częściej na ich bazie wykonywano roztwór, który następnie wstrzykiwano dożylnie.

W 2012 roku producent zmodyfikował strukturę tabletek, tak, aby uniemożliwić te praktyki. Niestety, okazało się to niewystarczająco skuteczne. Dożylne podawanie roztworu przygotowanego w domowych warunkach na bazie już zmodyfikowanego preparatu powiązano z epidemią zakażeń wirusem HCV w stanie Indiana w 2015 r. a także z serią przypadków groźnej mikroangiopatii zakrzepowej. Między innymi właśnie to przyczyniło się do tak zdecydowanego stanowiska amerykańskiego regulatora.

W marcu 2017 komitet doradczy Agencji uznał (stosunkiem głosów 18:8), że korzyści z obecności na rynku leku Opana ER przestały przewyższać związane z tym zagrożenia.

FDA poprosiła producenta o dobrowolne wycofanie leku, jednak jeśli firma tego nie zrobi, Agencja podejmie kroki zmierzające do anulowania przyznanej w 2006 roku zgody na dopuszczenie preparatu do obrotu.

Firma wydała oświadczenie, w którym zapewnia, że dokładnie przeanalizuje prośbę FDA i przedstawi kilka propozycji rozwiązania problemu.

Agencja zapowiedziała, że wnikliwie przyjrzy się także wszystkim innym preparatom opioidowym obecnym na amerykańskim rynku.

– Mamy do czynienia z opioidową epidemią o rozmiarach kryzysu zdrowia publicznego, dlatego musimy podejmować kroki konieczne do zmniejszenia skali nadużywania i niewłaściwego stosowania tych leków – powiedział szef FDA Scott Gottlieb.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • 1P-LSD
  • Marihuana
  • Pierwszy raz

Set: Długo napalałem się na na ten karton, zwłaszcza po poprzedniej próbiej z ETH-LAD. Miałem nadzieję na solidny trip. Setting: Mała wioska w kraju legalnej trawki; dom przyjaciół w którym nie raz już tripowaliśmy. Ja i ich dwoje (On i Ona).

Witam, to nie będzie standardowy trip raport. Pisałem "na bieżąco" ale w szaleństwie które się odbywało niewiele zdziałałem.

 

Może najpierw mały wstęp:

Ja i dwoje przyjaciół (On i Ona) tripujemy wspólnie od kilku lat pomimo dzielącej nas różnicy lat. Jedliśmy razem wielokrotnie MDMA i trufle, teraz przyszła pora na cięższy kaliber. Karton miał 125 mcg jak dobrze pamiętam a cała akcja działa się wiosną tego roku. Pogoda niezbyt dopisywała, ale zarzuciliśmy i poszliśmy się przejść.

 

Ahoj!

 

  • Szałwia Wieszcza

Zanim Salvia ukazała mi swoje wdzięki, musiałem się kilkakrotnie do niej przymierzyć. Właściwie około 70% jej konsumentów odczuło prawdziwa moc dopiero za drugim razem lub jeszcze później. Pierwszy raz nie był więc dla mnie niczym nadzwyczajnym - trochę poddenerwowany i podekscytowany niezbyt pewnie wciągam dym z suszonych liści, robiąc przerwy pomiędzy poszczególnymi zaciągnięciami i używając zwykłej zapalniczki w zwykłej lufce, co okazało się niedostateczne do waporyzacji.

  • albo coś podobnego
  • Bad trip
  • Marichuana
  • Marichuana

ostatnio wiele śmierci w moim otoczeniu, desperacka próba ucieczki przed rzeczywistością. Po prostu kolejne wiadro, kolejny dzień, znowu samemu w pokoju

To był kolejny dzień nudy podczas kwarantanny, ze względu na wręcz nieskończony czas całkowicie zajęłem się muzyką, codziennie po kilka godzin z tego powodu szybko dopadła mnie dysocjacja. 

 

Wczorajsze wiadro wydało mi się niezbyt sycące więc postanowiłem zmielić zielone przed wpakowaniem do lufy. Okazało się że skruszone mieści 3x bardziej  więc tyle też nabiłem. 

 

Wszystko spaliło się nim woda wylała się do połowy, i wtedy walnęłem wszystko na raz. 

  • Powój hawajski


substancja: ipomea violacea w liczbie 7 nasion.

doświadczenie: lsa, mj, dxm

set&setting: idealnie, jesteśmy na wakacjach nad jeziorem, łono natury, ciepło, pełen pozytyw.

Postanowiłyśmy jeść powój; ja i dwie moje koleżanki. Jako że był to 'pierwszy raz' dla nich obu, zjadły po 5. Jak zwykle strasznie drażnił mnie smak nasion, w moim odczuciu są obrzydliwe, więc wrzuciłam je do gorącej chińskiej zupki, przez co prawie nie czułam smaku.