E-papierosy i choroby przyzębia

Trwają intensywne badania wpływu e-papierosów na zdrowie jamy ustnej. W parze, produkowanej przez e-papieros z roztworu nikotyny, znajdują się także formaldehyd, ołów, nitrozaminy i glikol propylenowy.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

infodent24pl

Odsłony

507

Trwają intensywne badania wpływu e-papierosów na zdrowie jamy ustnej. W parze, produkowanej przez e-papieros z roztworu nikotyny, znajdują się także formaldehyd, ołów, nitrozaminy i glikol propylenowy.

Co prawda palacz e-papierosów nie ma kontaktu z substancjami smolistymi z dymu tytoniowego, które są rakotwórcze, jednak palenie, niezależnie od sposobu dawkowania nikotyny, powoduje niedobór witaminy C w organizmie. Te braki stają się przyczyną kruchości szkliwa i zmian w miazdze zęba, co sprawia, że zęby są bardziej podatne na próchnicę. W parze produkowanej przez e-papieros, poza nikotyną, znajdują się także: formaldehyd, ołów, nitrozaminy i glikol propylenowy. O badaniach składu dymu z papierosów elektronicznych pisał także infoDENT24.

Amerykański National Institute of Dental and Craniofacial Research (NIDCR) przyznał 2 mln USD na badania biologicznych i fizjologicznych skutków e-papierosów. Najsilniejsze oddziaływanie ma miejsce w jamie ustnej, gdzie ekspozycja na nikotynę i inne składniki jest największa. Wstępne wyniki wskazują, że palenie e-papierosów zaburza mikrośrodowisko jamy ustnej i zwiększa podatność na choroby przyzębia.

E-papieros to tak nowy produkt na rynku, że nie znane jest jego długofalowe działanie na organizm. Z badaniami naukowymi nad elektronicznymi papierosami jest zresztą dość duży kłopot, a to dlatego, że nie ma wiarygodnych doniesień naukowych opartych na mocnym materiale badawczym. Okazuje się, że w zasadzie wszystkie dotychczas prowadzone analizy oparte są na ocenie kilkudziesięcioosobowych grup ochotników. Jeden z brytyjskich instytutów opublikował nawet wyniki analizy przeprowadzonej na trzech osobach.

Dziesiątki lat uświadamiania Amerykanów na temat szkodliwości palenia papierosów odniosły skutek. Procent młodzieży używającej tytoniu zmniejszył się do jednej cyfry, jednak coraz bardziej popularne stają się e-papierosy. Według szacunków National Youth Tobacco Survey, już 13,4 proc. młodych ludzi pali e-papierosy i ich liczba szybko rośnie.

Oceń treść:

Average: 7 (2 votes)

Komentarze

Paweł (niezweryfikowany)
Od prawie 2 lat używam e-papierosa marki Foof i najróżniejszych liquidów. Nie zauważyłem, jak dotąd, żadnych zmian w mojej jamie ustnej.
Padaro (niezweryfikowany)
Co by nie mówili i pisali o e-papierosach, odkąd zacząłem e-palić Tabaque czuje się o wiele lepiej niż kiedy palilem analogi.
Anonim (niezweryfikowany)
Ja też potrafię pisać takie durne artykuły.
E-palacz (niezweryfikowany)
Śmiechu warte.. Palę e-papierosa ONE i jakoś nic mi nie jest... Najpierw ta ustawa, a teraz te bzdurne artykuły, ciekawe czy ktoś w to wierzy.
pokolenie Ł.K.
Co ma konkretnie wynikać z tego, że nic Ci nie jest? Po to się robi badania, żeby nie opierać się na tym, co się komuś wydaje, a dowiedzieć się jak jest naprawdę.
Zajawki z NeuroGroove
  • MDMA (Ecstasy)


wybralam sie ze znajomymi na minimale do jendnego z klubów w jednym z wiekszych miast ... na maxa pozytwynie nastawiona czekam juz w srodku na kumpla który mial mi dostarczyc tabletki. po godzinie czekanie nagle go spotykam a on mi mówi, ze nie dalo rady i nie ma. juz wczesniej bylam strszanie wku*wiona oczekiwaniem na jego przybycie a on ze "nie ma" ! wrrrrr:/

  • Metoksetamina
  • Miks

Strach, rozkminy co się może stać w najgorszym przypadku, miejsce czill plaża.

Lipiec 

Razem z kumplami wyjechaliśmy nad morze zrobić sobie kilka ciekawych "doświadczeń" każdy wziął ze sobą coś ciekawego jednak nie wszystko działało. W pewny piękny dzień postanowiliśmy wziąć mxe i udać się na plaże. Mieliśmy 500mg pięknego sypkiego proszku. Rozpuściliśmy go w pól litrowej wodzie. Osoby ktore braly juz wczesniej wziely 100ml. ( 1ml - 1mg) ja brałem 1 raz więc wziąłem 50ml. Dodatkowo każdy skręcił sobie 3 Lolki dla siebie i spalił przed wyjściem

11:00 

  • 1P-LSD
  • Pierwszy raz

Długo przygotowywałem się na nowe doświadczenie z jakimś środkiem. Często popijam alkohol, czy odpalam ziółko ale świat narkotyków nigdy mnie jakos nie fascynował. Przy pierwszym paleniu niezbyty podobał mi się ten stan, bałem się bardzo kwasu. Bałem się, że to doświadczenie mnie przerośnie. Mimo wszystko po 3 tygodniach przekładania tego nie było już odwrotu. Umówiłem się ze znajomymi... Było nas 5(dwie koleżanki, dwóch kolegów oraz ja).

Był piękny dzien, było strasznie ciepło(około 27 stopni). Obudziłem się dość wcześnie, żeby się umyć, ubrać, zjeść. Już godzinę przed budzikiem nie mogłem wstać, doszło do mnie wtedy najmocniej, że to może się źle skończyć. Mimo wszystko wiedziałem, że już nie zostawię znajomych. Niepewnie wstałem i zacząłem się ogarniać. Wziąłem głośnik, bluzę, w razie czego soczewki jak bym jakąś zgubił, i power banka w razie czego. Spotkaliśmy się wszyscy i poszliśmy jeszcze do sklepu.

  • Dekstrometorfan

Set & Settings: jakieś zarośla, miasto i moje mieszkanie

Doświadczenie: alkohol, marihuana, DXM, benzydamina

wiek i waga: 16/65kg

waga i wiek kumpla: 16/85kg

Uwaga: Jest to moja relacja z

tej > http://neurogroove.info/trip/dxm-wieksza-moc

przygody tak się składa że wraz z kumplem bardzo często wspólnie tripujemy :P

randomness