Dopalacze to narkotyki XXI wieku

Dopalacze są tanie i łatwo dostępne, w dodatku często uważane za mniejsze zło niż narkotyki. Ich faktyczne zagrożenie przedstawili w poniedziałek na konferencji "Narkotyki XXI wieku” eksperci: lekarze, policjanci, toksykolodzy.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

24kurier.pl
Elżbieta Kubera
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

280

Dopalacze są tanie i łatwo dostępne, w dodatku często uważane za mniejsze zło niż narkotyki. Ich faktyczne zagrożenie przedstawili w poniedziałek na konferencji "Narkotyki XXI wieku” eksperci: lekarze, policjanci, toksykolodzy.

Przypomnijmy, że opinią publiczną wstrząsnęła w czerwcu 2018 r. wiadomość o silnym zatruciu dopalaczami 14 osób w Trzebiatowie, niektórzy z nich byli w stanie krytycznym. Ponadto w kraju po zażyciu dopalaczy notowano też wypadki śmiertelne. Zgodnie z nowymi przepisami od 21 sierpnia br. dopalacze uznawane są za narkotyki, co jednoznacznie przekłada się na odpowiedzialność prawną za ich dystrybucję i zażywanie.

- Przyczyny sięgania po narkotyki są bardzo różne: o zwykłej ciekawości po różnego rodzaju problemy w pracy, szkole, życiu prywatnym. Zwykle zażywają je osoby młode, ale także dorośli - powiedziała Hanna Kordas-Ligowska, lekarz psychiatra. - Zapobiegać można jedynie poprzez profilaktykę, informowanie o tym jakie niosą zagrożenie

Podkreśliła, że te substancje psychoaktywne to różnego pochodzenia mieszaniny substancji, które nie były kontrolowane i dopuszczone do obrotu. Mają bardzo silny wpływ na działanie układu nerwowego. Ich zażywanie niesie nie tylko szkody zdrowotne, ale ryzyko uzależnienia, które prowadzi do destrukcji w życiu. Dopalacze pojawiły się na rynku w latach 80. Do niedawna były dostępne w sklepach w opakowaniach z napisem "produkt kolekcjonerski". Nowelizacja ustawy sprawiła, że sklepy te przestały istnieć. Rynek ich sprzedaży kwitnie w internecie. Podczas konferencji w Urzędzie Wojewódzkim nauczycielom, pedagogom i psychologom szkolnym doktor prezentowała zrzuty stron, które zrobiła cztery dni temu. Barwne opakowania sugerują bardzo młodego odbiorcę, podobnie jak cena: 19 zł - 42 zł. Od siedmiu lat w Europie zanotowano 236 nowych substancji psychoaktywnych. - Cieszę się, że te substancje zostały uznane za narkotyki. Nowe związki wchodzą do sprzedaży co cztery-pięć dni - mówiła Hanna Kordas-Ligowska. - Firmy, by powadzić sprzedaż, rejestrują swoje strony za granicą.

Konferencję zorganizował Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie, Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie i Zachodniopomorski Kurator Oświaty. Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie wynika, że od stycznia do 31 sierpnia 2018 r. na terenie województwa zachodniopomorskiego doszło do 69 przypadków zatruć lub podejrzeń zatruć środkami psychoaktywnymi, z czego większość u osób w wieku 14-18 lat. Po zmianie przepisów od 21 do 31 sierpnia zarejestrowano pięć przypadków podejrzeń zatruć i zatruć tymi środkami.

Zdaniem ekspertów likwidacja sklepów z dopalaczami oraz pojawienie się nowych kanałów dystrybucji, a także ostatnie przypadki zatruć na terenie województwa stanowią nowe wyzwania dla służb rządowych oraz placówek oświatowych w skutecznym zwalczaniu utrzymującego się zjawiska używania nowych narkotyków przez młodzież.

- W policji funkcjonują wydziały do spraw zwalczania przestępczości w internecie. Strony funkcjonujące na terenie Rzeczpospolitej Polskiej są objęte monitoringiem. W przypadku stron rejestrowanych w innych krajach, musimy działać w oparciu o podpisane umowy o współpracy i jeżeli łamane są przepisy obowiązujące na terenie naszego kraju, wiąże go odpowiedzialność prawna - powiedziała podinsp. Marzena Maćkowiak-Pluta z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Podsekretarz stanu w MEN Maciej Kopeć przyznał, że kwestia narkotyków dotyka trzech sfer: wychowawczej, edukacyjnej i profilaktyki. Podkreślił, że sama szkoła nie jest w stanie tych problemów rozwiązać, lecz jedynie we współpracy z innymi instytucjami - policją, Sanepidem. Natomiast wicewojewoda Marek Subocz przyznał, że zadaniem nauczycieli jest uświadamiać o tych zagrożeniach zarówno młodzież, jak i rodziców.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25
  • Przeżycie mistyczne

Nastawienie bardzo pozytywne, z nutką respektu dla substancji oraz stresu przed pierwszym razem. Większą część tripa spędziłem w swoim pokoju.

       Na samym początku zaznaczam, że trip miał miejsce ponad roku temu, jednak zdecydowałem się go opisać, ponieważ był to mój jak na razie jedyny prawdziwy trip po tej substancji (późniejsze były o wiele mniej ciekawe). Tego dnia około godziny 17 wróciłem z uczelni do mieszkania, był to koniec tygodnia, nadchodził upragniony weekend. Kilka dni wcześniej zamówiłem sobie kartonik 220ug LSD-25 o tajemniczej nazwie 'Alice in Wonderland'. Byłem bardzo podekscytowany, to był mój pierwszy raz z jakimikolwiek psychodelikami (jak przyszłość pokazała - od tego się wszystko zaczęło).

  • Muchomor czerwony

Set & Setting: Las (muchomorowy) nocą. Szałas szamański ognisko. Wesoły nastrój. Jesienna ciepła noc.

Cel: odkrycie lasu jako pierwotnego domu i lepsze zapoznanie mocy A.M.

Dawkowanie: 5 Dobrze wysuszonych kapeluszy. Najpierw w piekarniku a potem na kaloryferze.

Doświadczenie: Alkohol, MJ, Muchomor Czerwony, Psilocybe Cubensis, Psilocybe Semilanceata, Salvia Divinorum

Wiek: 18 lat :)

  • Inne
  • Uzależnienie

Zazwyczaj zażywany w domowym zaciszu, aczkolwiek chodzenie w tym stanie sprawiało nie lada przyjemność. Nastawienie praktycznie zawsze pozytywne.

Pouczenie serwisu NeuroGroove: naśladowanie autora poniższego raportu jest skrajnie niebezpieczne i już przy jednorazowym eksperymencie może spowodować toksyczne uszkodzenie wątroby (i śmierć w męczarniach). Dawka 20-25 gramów przyjmowana jest za śmiertelną.

  • Efedryna

Nie będę bawić się tutaj w szczegóły dotyczące pochodzenia, czy występowania,

gdyż "tussipect-owców" (nie wiem czy to właściwe sformułowanie) interesuje

działanie, efekty i skutki uboczne.


A więc: