Już rok temu w Dexeleet padł pomysł zorganizowania zbiorowego tripa. Niestety, jak to zwykle bywa – niesubordynacja wzięła górę i skończyło się na chęciach. W tym roku ja i CosmoDo postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Konkrety ustaliliśmy jak zwykle na ostatnią chwilę, jednak nie miało to większego znaczenia. Chętnych było wielu, lecz większość wykruszyła się z różnych powodów. Na placu boju pozostała nas siódemka.
Czy Luksemburg zalegalizuje marihuanę w 2023 roku?
Luksemburg powoli zbliża się do końca procesu mającego na celu zezwolenie na produkcję i sprzedaż rekreacyjnej marihuany. Prawdopodobnie nie uda się go jednak zakończyć przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 8 października 2023 r. – oświadczyła w radiu 100,7 minister zdrowia Paulette Lenert.
Kategorie
Źródło
Odsłony
44Luksemburg powoli zbliża się do końca procesu mającego na celu zezwolenie na produkcję i sprzedaż rekreacyjnej marihuany. Prawdopodobnie nie uda się go jednak zakończyć przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 8 października 2023 r. – oświadczyła w radiu 100,7 minister zdrowia Paulette Lenert.
Nie jesteśmy pewni, czy sfinalizujemy to podczas tej kadencji – powiedziała, mówiąc o projekcie legalizacji konopi indyjskich.
W rozmowie w radiu 100.7 Paulette Lenert wyjaśniła, że pandemia covid-19 opóźniła proces legislacyjny, przesuwając go na ten rok. Proces ten powinien zakończyć się jednak do końca 2023 roku.
Luksemburg zalegalizował konopie indyjskie do celów medycznych w 2018 r. W czerwcu ubiegłego roku podjęto kolejny krok, wstępnie przyjmując projekt ustawy zezwalającej na osobistą konsumpcję w domu i uprawę z nasion maksymalnie czterech roślin konopi indyjskich na gospodarstwo domowe. Ta ustawa nadal jednak oczekuje na opinię Rady Stanu.
Zanim Luksemburg zalegalizuje marihuanę, musi najpierw ustalić ramy prawne dla uprawy i sprzedaży medycznej i rekreacyjnej marihuany.
Musimy ewoluować w ramach, w których celem jest pokazanie, że ten projekt może mieć pozytywny wpływ na zdrowie publiczne – powiedziała Paulette Lenert.
Paulette Lenert i Elena Bienfait, dyrektor krajowego centrum przeciwdziałania narkomanii, zgodnie twierdzą, że po zalegalizowaniu marihuany profilaktyka będzie łatwiejsza do wdrożenia, bo łatwiej jest otwarcie mówić o czymś, co jest legalne.
Nie chodzi o namawianie do abstynencji, ponieważ nie jest to cel osiągalny w społeczeństwie. Chodzi o uregulowanie i wyciągnięcie tych ludzi z czarnego rynku, a nie kryminalizację konsumentów – powiedziała Elena Bienfait.
Czekając na zakończenie procesu legislacyjnego, Luksemburg może czerpać inspirację z już istniejących modeli, szczególnie w odniesieniu do medycznej marihuany.
Plan legalizacji marihuany w Luksemburgu niekoniecznie podoba się krajom sąsiadującym z Luksemburgiem. Niemcy i Francja pod koniec 2021 roku obawiały się, że złagodzenie przepisów zachęci ludzi do kupowania konopi w Luksemburgu i przemycanie ich do sąsiadujących państw.
Niemcy prawdopodobnie już nie obawiają się tego, ponieważ ogłosiły zamiar legalizacji marihuany dla dorosłych, więc z pozostał tylko jeden sąsiad, który może nie być zadowolony z legalizacji konopi w Luksemburgu.