Bierne palenie zwiększa ryzyko poronienia oraz ciąży pozamacicznej

Najnowsze badania sugerują, że kobiety wystawione na działanie dymu papierosowego mogą mieć zwiększone ryzyko poronienia oraz ciąży pozamacicznej.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Wiedzoholik
Anna Błońska

Odsłony

96

Dotychczasowe badania łączyły pasywne palenie ze zwiększonym ryzykiem otyłości, cukrzycy, a nawet utratą słuchu – <a href="http://wiedzoholik.pl/lekarze-alarmuja-palenie-prowadzi-do-utraty-wzroku... wiecie, że palenie prowadzi do utraty wzroku</a>? Najnowsze sugerują, że kobiety wystawione na działanie dymu papierosowego mogą mieć zwiększone ryzyko poronienia oraz ciąży pozamacicznej.

Naukowcy zwrócili uwagę na to, że palenie podczas ciąży może zwiększyć ryzyko poronienia oraz innych komplikacji związanych z ciążą, ale zaznaczyli, że nie jest jasne czy palenie pasywne może mieć taki sam efekt. Aby to sprawdzić badacze przeanalizowali dane od 80 762 kobiet, które brały udział w <em>Women’s Health Initiative Observation Study</em>. Wszystkie kobiety były w ciąży przynajmniej raz i wszystkie przeszły menopauzę.

Spośród tych kobiet, 5082 było palaczkami, 34 830 było byłymi palaczkami (każda wypaliła co najmniej 100 papierosów w życiu), a 40 850 nigdy nie było palaczkami (nie wypaliło więcej niż 100 papierosów w życiu). Kobiety, które nigdy nie były palaczkami podzielono dodatkowo na grupy – w zależności od tego na działanie jakiej ilości dymu papierosowego były wystawione w dzieciństwie, w życiu dorosłym, w domu oraz w pracy.

Spośród wszystkich kobiet biorących udział w badaniu, 26 307 zgłosiło poronienie co najmniej raz, podczas gdy 3552 urodziło martwe dziecko, a 2033 doświadczyło ciąży pozamacicznej. Kobiety, które paliły w wieku reprodukcyjnym miały o 44% większe ryzyko urodzenia martwego dziecka, o 43% zwiększone ryzyko ciąży pozamacicznej oraz o 16% zwiększone ryzyko poronienia w porównaniu do niepalących kobiet.

Naukowcy zauważyli jednak, że kobiety, które nigdy nie paliły, a były wystawione na działanie dymu papierosowego, również miały zwiększone ryzyko poronienia, urodzenia martwego dziecka oraz ciąży pozamacicznej w porównaniu do kobiet, które nie paliły, a nie były wystawione na działanie dymu papierosowego. Dodatkowo, badacze odkryli, że im dłużej trwało wystawienie na działanie dymu papierosowego, tym większe było ryzyko wystąpienia tych powikłań.

Kobiety niepalące, które zaliczone były do grupy, która najdłużej wystawiona była na działanie dymu papierosowego, wystawione były na jego działanie więcej niż 10 lat jako dziecko, ponad 10 lat jako dorosły w domu oraz ponad 10 lat jako dorosły w pracy. Te kobiety miały o 61% większe ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, 55% większe ryzyko urodzenia martwego dziecka oraz o 17% zwiększone ryzyko poronienia, w porównaniu do kobiet niepalących, które były krótko wystawiane na działanie dymu papierosowego.

Wyniki zostały niedawno opublikowane w magazynie „Tobacco Control”.

Oceń treść:

Average: 8.5 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • 1P-LSD
  • Pierwszy raz

Lekkie zmęczenie.

Cześć. 

Zanim wrzuciłem LSD pierwszy raz szukałem sporo po necie jakie dawki, jak działa, ile trzyma, więc napiszę ten post dla osób głodnych wiedzy.

nic

  • Inne


trzezwosc

poziom doswiadczenia - wysoki (wydawalo mi sie ;)

dawka - maksymalna dopuszczalna

gdzie - w domu, samotnie
  • Dekstrometorfan
  • Tripraport

Set: Jestem teraz w ciekawej sytuacji życiowej. Wczoraj skończyła mi się codzienna praca zarobkowa, a od dziś wieczór na tydzień mam zamieszkać na działce. Jest to taki punkt przejścia między starą a nową rzeczywistością, a między nimi ten od dawna planowany trip. Pomimo tego, że spałem dziś ponad 12h, wciąż jestem zmęczony, zapewne przez nadmiar rzeczy i obowiązków, jakie na siebie nałożyłem w ostatnim okresie życia. Chciałem nawet przełożyć tripa, lecz nie mam na kiedy, ten dzień jest jedyny i idealny. Jestem na czczo. Setting: Pomimo tego, że zażywam DXM w domu, to jestem ubrany i od razu wychodzę nad pobliską rzekę. Jest zaraz po południu i jest ciepło oraz lekko pochmurnie.

Substacja: DXM-HBR ekstrahowane z Acodinu, eksperymentalną metodą (z małą wydajnością :( ), w dawce 140 mg = 2,47 mg/kg

 

  • LSD-25

LSD... moje trudne dzieckoWydawca dziękuje Bebemu za inspirację i pomoc
Tytuł oryginału:


LSD - mein Sorgenkind.


Die Entdeckung einer "Wunderdroge"randomness