Bierne palenie otępia dzieci

Kotynina upośledza zdolność czytania, rozwiązywania zadań matematycznych, logicznego myślenia i rozumowania

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

1896

Wdychanie dymu z papierosów, wpływa u dzieci i nastolatków na pogorszenie wielu zdolności umysłowych, takich jak czytanie, rozwiązywanie zadań matematycznych, logiczne myślenie i rozumowanie - wskazują wyniki amerykańskich badań.

Do takich wniosków doszli badacze z Centrum Medycznego Szpitala Dziecięcego w Cincinnati po przebadaniu 4 tys. 399 dzieci i nastolatków w wieku 6-16 lat. Według autorów pracy, były to jak dotąd najszerzej zakrojone badania nad wpływem biernego palenia na zdrowie tej grupy wiekowej.

Narażenie na dym papierosowy w otoczeniu było oceniane na podstawie stężenia pochodnej nikotyny we krwi pacjentów. Pochodna ta nazywa się kotyniną i jest produktem rozpadu nikotyny w organizmie. Do dalszych badań wybrano tylko te dzieci, które miały poziom kotyniny wskazujący na bierne, a nie czynne palenie. Upewniono się też, że dzieci nie stosowały żadnych produktów z nikotyną w ciągu ostatnich 5 dni. Do oceny różnych zdolności umysłowych osób z tej grupy posłużono się zestawem testów psychologicznych.

Okazało się, że wyniki w testach na czytanie, rozwiązywanie zadań z matematyki i rozumowanie były wyraźnie związane z poziomem kotyniny we krwi dzieci, czyli ze stopniem ich narażenia na dym papierosowy. Im wyższy był poziom pochodnej nikotyny, tym słabsze były wyniki dzieci w testach na czytanie i rozumowanie.

Jednak pogorszenie zdolności umysłowych odnotowano nawet u dzieci w małym stopniu narażonych na bierne palenie. Związany z biernym paleniem spadek zdolności umysłowych był stosunkowo mały.

"Wyniki te zaczynają jednak budzić niepokój, jeśli weźmie się pod uwagę, jak duża liczba dzieci na świecie biernie wdycha dym papierosowy" - zaznacza prowadzący badania dr Kimberly Yolton.

Zgodnie z szacunkami, w samym tylko USA na bierne palenie narażonych jest 33 mln dzieci, 43 proc. dzieci wdycha dym papierosowy w domu, a u 85 proc. dzieci wykrywa się kotyninę we krwi. Zdaniem autorów, najnowsze wyniki wskazują na potrzebę opracowania ogólnych standardów ochrony dzieci przed dymem papierosowym w otoczeniu.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

heh (niezweryfikowany)
mialy tak slabe wyniki bo to amerykance ;) <br>oczywiscie zartuje, zeby ktos se do serca nie wziol ;)
u_ran (niezweryfikowany)
Artykul jest bardzo ciekawy, ale niestety nie mowi nic o sposobie przeprowadzania badania :( Bez tego ciezko sie ustosunkowac do wynikow... <br> <br>A tak swoja droga to badania amerykanskie sa moim zdaniem bodaj najmniej wiarygodne :(
lol (niezweryfikowany)
Przetępią się trochę to nie będą tak hopsały wysoko...
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne
  • Przeżycie mistyczne

Set: oczekiwanie przeżycia czegos magicznego, eksploracji numinotycznych wymiarów rzeczywistości, spotkania bóstw archetypowych, narodzin z wody i ducha. Sam teonanacatl postrzegany sakramentalnie, jako święty enteogen, nootrop transformujący wnętrze. Setting: mieszkanie przyjaciela, elementy wystroju przeniesione ode mnie z pokoju, a więc zgodne z moimi myślokształtami - stare lampiony rozświetlone podgrzewaczami, który poza tym ogólna liczba wynosiła 50, posążek buddy, stare pojemniki w kolorze mosiądzu. Ja ubrany w krótkie spodenki i zwykły granatowy t-shirt i obwieszony szamańskimi branzoletkami i naszyjnikiem. W pobliżu kasztan od przyjaciólki i pewien kolorowy motyl z origami – coś funkcjonującego jako łączniki z opiekunami. Muzyka była indiańsko-buddyjska. Był dostęp do łazienki i dwa łóżka. Opiekuni sesji – para ukochanych, najlepsi przyjaciele – diada zapewniająca mi żeńską jak i męską energię opiekuńczości. Ze sobą wzięty egzemplarz "Świętych zwierciadeł" Greya w razie w i notatnik. Jako pożywienie dwa soki owocowe w kartoniku i 2 paczki gum.

Z racji specyficznej formy tripu nie pamiętam go zbyt dobrze. Ten raport będzie konglomeratem szczątkowych wspomnień, opisem peryferyjnych okoliczności i przemyśleń wspartych na zdobytej latami wiedzy opartej na doświadczeniach enteogenicznych i multum bezustannie czytanej fachowej literatury na ten temat, której zbiór załączę na fotografii. 

  • 4-HO-MIPT
  • Pierwszy raz

Dobry humor, bardzo pozytywne nastawienie na trip. Pogoda dość słoneczna, ciepło. Wsparcie znajomego, który też jadł. Ogólnie przygotowałem wszystko tak by wyszło dobrze i nic mi nie przeszkodziło.

Wprowadzenie

  • 4-HO-MET
  • Pierwszy raz

Urodziny kumpla w domku w górach

Jakiś czas temu jednym z moich marzeń zostało spróbowanie psychodelików. Z uwagi na mój wcześniejszy brak zainteresowania ich tematem moim jedynym źródłem informacji o nich, była propaganda, wmawiająca nam, że to zło, które cię zniszczy oraz obraz hipisów, którzy wyglądali tak jak sam nie chciałbym wyglądać, dlatego nie miałem o nich dobrej opinii i nigdy nie ciągnęło mnie, żeby ich spróbować. To wszystko zaczęło się jednak zmieniać, kiedy natrafiłem na fragmenty podcastów gościa o imieniu Joe Rogan. Jest to komentator w największej organizacji MMA na świecie.

  • Inne
  • Pozytywne przeżycie

Pogodny dzień. Miałem ochotę pozwiedzać trochę lasu.

O godzinie 14:00 zarzuciłem dwa kartony z AL-LADem. Spakowałem do plecaka potrzebne materiały i wyruszyłem w podróż której celem była ambona (taka wieżyczka postawiona przez leśniczego czy tam myśliwego) z widokiem na wielką łąkę otoczoną lasem. Jedna z dróg prowadziła przez las, tę też obrałem. Wyszedłem z domu jakoś o 14:20 i wyruszyłem do lasu.

randomness