REKLAMA
Bierne palenie otępia dzieci

Kotynina upośledza zdolność czytania, rozwiązywania zadań matematycznych, logicznego myślenia i rozumowania

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

1892

Wdychanie dymu z papierosów, wpływa u dzieci i nastolatków na pogorszenie wielu zdolności umysłowych, takich jak czytanie, rozwiązywanie zadań matematycznych, logiczne myślenie i rozumowanie - wskazują wyniki amerykańskich badań.

Do takich wniosków doszli badacze z Centrum Medycznego Szpitala Dziecięcego w Cincinnati po przebadaniu 4 tys. 399 dzieci i nastolatków w wieku 6-16 lat. Według autorów pracy, były to jak dotąd najszerzej zakrojone badania nad wpływem biernego palenia na zdrowie tej grupy wiekowej.

Narażenie na dym papierosowy w otoczeniu było oceniane na podstawie stężenia pochodnej nikotyny we krwi pacjentów. Pochodna ta nazywa się kotyniną i jest produktem rozpadu nikotyny w organizmie. Do dalszych badań wybrano tylko te dzieci, które miały poziom kotyniny wskazujący na bierne, a nie czynne palenie. Upewniono się też, że dzieci nie stosowały żadnych produktów z nikotyną w ciągu ostatnich 5 dni. Do oceny różnych zdolności umysłowych osób z tej grupy posłużono się zestawem testów psychologicznych.

Okazało się, że wyniki w testach na czytanie, rozwiązywanie zadań z matematyki i rozumowanie były wyraźnie związane z poziomem kotyniny we krwi dzieci, czyli ze stopniem ich narażenia na dym papierosowy. Im wyższy był poziom pochodnej nikotyny, tym słabsze były wyniki dzieci w testach na czytanie i rozumowanie.

Jednak pogorszenie zdolności umysłowych odnotowano nawet u dzieci w małym stopniu narażonych na bierne palenie. Związany z biernym paleniem spadek zdolności umysłowych był stosunkowo mały.

"Wyniki te zaczynają jednak budzić niepokój, jeśli weźmie się pod uwagę, jak duża liczba dzieci na świecie biernie wdycha dym papierosowy" - zaznacza prowadzący badania dr Kimberly Yolton.

Zgodnie z szacunkami, w samym tylko USA na bierne palenie narażonych jest 33 mln dzieci, 43 proc. dzieci wdycha dym papierosowy w domu, a u 85 proc. dzieci wykrywa się kotyninę we krwi. Zdaniem autorów, najnowsze wyniki wskazują na potrzebę opracowania ogólnych standardów ochrony dzieci przed dymem papierosowym w otoczeniu.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

heh (niezweryfikowany)
mialy tak slabe wyniki bo to amerykance ;) <br>oczywiscie zartuje, zeby ktos se do serca nie wziol ;)
u_ran (niezweryfikowany)
Artykul jest bardzo ciekawy, ale niestety nie mowi nic o sposobie przeprowadzania badania :( Bez tego ciezko sie ustosunkowac do wynikow... <br> <br>A tak swoja droga to badania amerykanskie sa moim zdaniem bodaj najmniej wiarygodne :(
lol (niezweryfikowany)
Przetępią się trochę to nie będą tak hopsały wysoko...
Zajawki z NeuroGroove
  • Morfina

Dla leków tej grupy stosuje się nazwę opioidy bądź dawniej opiaty. Nazwa opioidy odnosi się do każdej substancji endogennej bądź syntetycznej wywołującej działanie podobne do morfiny. Opiaty ograniczają się tylko do substancji syntetycznych. Opioidy działają za pośrednictwem receptorów opioidowych. Istnieje kilka typów tych receptorów, wśród nich najważniejsze są m (mi), d (delta) i k (kappa).

  • 4-HO-MET
  • Etanol (alkohol)
  • Pierwszy raz

Bardzo mroźny Wielki Piątek roku 2013 w okolicach Wrocławia. Data została wybrana całkowicie spontanicznie, być może tego samego dnia. Za scenę wydarzeń posłużyła szeroko rozumiana przestrzeń wiejska. Nastrój pozytywny, oczekiwania raczej niewielkie, nastawienie na przeżycia czysto rozrywkowe przy znacznym dystansie do doświadczeń egzystencjalno-mistycznych. Współtripowicze ogarnięci, reszta osób - niezbyt.

Na chwilę przed pierwszym tripem poprzysięgłem sobie, że wykreślę z osobistego słownika wyrazy takie jak Wszystko, Wszechświat, Śmierć, Życie, Miłość, Nienawiść oraz Fraktal, bo smutna prawda sprowadzała się to tego, że przygoda z mahometem w zamierzeniu miała być czymś mało refleksyjnym i możliwie pozbawionym tandetnego mistycyzmu. Tak zwany rozpiździel na systemie wartości słabo komponował się z solidną dawką tak zwanej rekreacji, na którą od jakiegoś czasu liczyłem.

  • MarihuanaNazwa Substancji:


MarihuanaDoświadczenie:


Wtedy zaczynałem jaraćDawka, metoda zażycia:


2 rury z wiadraSet & setting:


Chęć najarania się i pójścia do szkoły, dom  • 2C-D
  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

Ogromne, 120m2 mieszkanie gdzieś w Poznaniu. Sobotni wieczór. Poprzedniego dnia sajtransowa impreza w klubie, dzisiaj wesoła gromada z różnych stron Polski robi poprawkę w warunkach domowych. Samopoczucie znakomite, cieszę się z możliwości przebywania w tak doborowym towarzystwie.

I. Wprowadzenie

Gdy tylko przekroczyliśmy próg mieszkania, od razu wiedziałem, że to będzie noc pełna przygód. Podekscytowany przemierzałem rozległe przestrzenie pokoi, wciąż znajdując drzwi do kolejnych pomieszczeń. W większości z nich rozstawione były głośniki, z których sączyły się już transy albo chillouty.